Drogi I mosty

W realizacji jest obecnie ponad 1250 kilometrów dróg

Jak podaje GDDKiA praca na budowach dróg i autostrad wrze, co wynika m.in. z faktu, że w porze letniej prace przy inwestycjach mają największą intensywność. Ponadto rozpisywane są nowe przetargi i podpisywane umowy. Od początku czerwca oddano do ruchu nieco ponad 43 km dróg, podpisano siedem umów na 86 km dróg o wartości 5,34 mld złotych, a nowymi przetargami na realizację zostało objętych 189,6 km dróg.  Co więcej jest obecnie 1250 km dróg w realizacji. 

Ponad 1250 km dróg w realizacji

– Okres letni to tradycyjnie czas, w którym na budowach dzieje się dużo. Specyfika klimatyczna naszego kraju sprawia, że to czas najlepszej pogody dla wykonywania robót drogowych. Obecnie w realizacji (podpisana umowa z wykonawcą) jest ponad 1250 km dróg – podaje GDDKiA.

Na większości z tych inwestycji prowadzone są już prace budowlane, a na części z nich przygotowywane są projekty, które prowadzą do uzyskania decyzji o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowych. 

Zobacz także: Autostrada A1 dłuższa o 33 km. Łączy Częstochowę z Czechami

Kolejne fragmenty „Gierkówki” oddane

W ostatnim tygodniu GDDKiA udostępniła pierwsze dwa fragmenty A1 między Tuszynem a Częstochową. Jako pierwszy został oddany 5-kilometrowy fragment wschodniej jezdni odcinka Radomsko – granica województwa łódzkiego i śląskiego. A 30 sierpnia kierowcy pojechali 11-kilometrowym fragmentem odcinka A1 między węzłami Tuszyn i Piotrków Trybunalski.

W ciągu ostatnich trzech miesięcy do ruchu zostały oddane przede wszystkim odcinki drogi S17 od węzła Lubelska do obwodnicy Kołbieli łącznie z obwodnicą tej miejscowości. Było to łącznie blisko 24 km ekspresowej trasy łączącej Warszawę z Lublinem.

Finału również doczekały dwa odcinki autostrady A2 od połączenia z drogą S17 pod Warszawą (węzeł Lubelska) do początku obwodnicy Mińska Mazowieckiego.

Kierowcy pojechali również dwoma jezdniami przebudowanej autostrady A6 na Pomorzu Zachodnim i nowymi węzłami na S3 od węzła Rzęśnica do Goleniowa. Kierowcy mogą też od czerwca korzystać z obwodnicy Węgorzyna w ciągu DK20. 

Zobacz także: Via Carpatia: otwarcie ostatniego odcinka usprawni transport we wschodniej Polsce

Umowy na realizację nowych inwestycji dotyczyły przede wszystkim ostatnich fragmentów drogi S3 w Polsce, czyli dwóch odcinków między Świnoujściem i Troszynem o długości 33 km. Dwóch odcinków drogi S7 w rejonie Modlina o długości 21,7 km. Kontrakty z wykonawcami zostały podpisane również dla odcinka S1 Dankowice-Suchy Potok oraz S19 Rzeszów Południe-Babica – podaje GDDKiA.

Przetargi na blisko 190 km dróg

Od początku czerwca zostało ogłoszonych 16 przetargów na realizację inwestycji drogowych. Przetargi te dotyczyły głównie odcinków drogi S19 o łącznej długości 79 km – pięciu odcinków w województwie podlaskim i jednego w województwie lubelskim. Ruszyły też przetargi dotyczące przebudowy 37,7 km autostrady A18 Olszyna-Golnice. W fazę przetargową weszły również dwa odcinki drogi S6  – przyszłej Obwodnicy Metropolii Trójmiejskiej. Przetargi na realizację dotyczyły również inwestycji z Programu budowy 100 obwodnic. Łącznie były to cztery zadania – obwodnica Wąchocka w ciągu DK42, Smolajn w ciągu DK51, Lipska w ciągu DK79 oraz Strzelec Krajeńskich w ciągu DK22. 

źródło: GDDKiA

Mazowieckie drogi są jednymi z najmniej bezpiecznych w UE

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker