Polska

Ranking Bloomberga: Polska nie radzi sobie z pandemią

Według marcowego wydania rankingu Bloomberga Covid Resilience Ranking, Polska spadła o 10 pozycji, na 50. lokatę. To 4. najgorszy wynik wśród analizowanych państw. W ciągu ostatnich dwóch miesięcy zanotowaliśmy spadek o kilkanaście pozycji.

Ranking Bloomberga — co bada?

Bloomberg co miesiąc publikuje zestawienie odporności państw na COVID. Na ogólny wynik składa się 10 różnych czynników pogrupowanych w dwie kategorie:

 • Status pandemii
 • Jakość życia

W pierwszej kategorii pod uwagę brane są następujące wskaźniki:

 • przypadki zachorowań na 100 000 mieszkańców w ciągu ostatniego miesiąca;
 •  odsetek przypadków śmiertelnych w ciągu ostatniego miesiąca;
 • liczba przypadków śmiertelnych na milion mieszkańców od początku pandemii;
 • odsetek testów pozytywnych, według najnowszych dostępnych danych;
 • odsetek osób zaszczepionych w populacji.

Najgorsze wyniki notujemy pod względem zachorowań na 100 000 mieszkańców (53 na 54 miejsca) i odsetka testów pozytywnych (najgorsze miejsce). W pozostałych plasujemy się bliżej środka zestawienia.

Druga kategoria obejmuje czynniki mierzące jakość życia:

 • surowość lockdownu;
 • mobilność mieszkańców względem czasu przed pandemią;
 • przewidywany wzrost gospodarczy w 2021;
 • jakość opieki medycznej;
 • indeks rozwoju (HDI).

Polska nie radzi sobie z pandemią

Pod względem surowości lockdownu zajmujemy 16. miejsce. Wyprzeda nas 9 z 19 państw Europy. Im wyższa surowość tym wyższy wynik. Polska ma obecnie 73 punkty. Najsłabsze obostrzenia są na Nowej Zelandii (22 punkty), a najsilniejsze w Grecji (89 punktów).

Zobacz także: Żaden kraj nie radzi sobie tak źle z pandemią Covid-19 jak Polska

Pod względem mobilności, nasz spadek plasuje się w połowie stawki. Jedynie dwa państwa zanotowały wzrost i są to Bangladesz i Pakistan. Polski spadek mobilności wynosi 20,7%. Największy odnotowano w Portugalii (46,2%). Jakość polskiej służby zdrowia została oceniona na 73 punkty, które dały nam 30 pozycję.

Polska jeszcze dwa miesiące temu zajmowała dużo wyższą pozycję. Niestety nieporadność rządu związana z wiosenną falą, zdecydowanie osłabiła naszą pozycję. Nieprzerwanie pierwsze miejsce piastuje Nowa Zelandia, a ostatnie Meksyk. Dużo wzrosty zaliczyło USA i Izrael, które dzięki szczepieniom obniżyły wskaźniki zachorowań na COVID.

O tym jak skuteczne są szczepienia, mogą świadczyć statystyki z Izraela, które pokazują zmniejszenie się liczby nowych hospitalizacji wywołanych COVID-19 wśród osób po 60 roku życia z 1000 tygodniowo w połowie stycznia, do 200 obecnie. Jednocześnie spadek wśród osób młodszych (niezaszczepionych) był zdecydowanie niższy. Statystyki udostępniane są przez Our World in Data.

Polska odnotowała w UE najwyższy średni odsetek dodatkowych zgonów

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Radosław Ditrich

Świat postrzegam przez pryzmat liczb. Kocham przeglądać wykresy, tabele i mapy. Lubię także pobiegać i podróżować komunikacją publiczną.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker