Transport i infrastruktura

Najbardziej zrównoważony transport jest w Helsinkach. Warszawa zajęła 4 miejsce

Z zestawienia Sustainable Mobility Index wynika, że Warszawa ma czwarty najbardziej zrównoważony transport publiczny wśród wszystkich stolic Europy.

Najbardziej zrównoważony transport jest w Helsinkach

Miasta były oceniane w 6 kategoriach, w których mogły otrzymać od 0 do 10 punktów. Były to kolejno przepisy dotyczące elektrycznych hulajnóg, plan zrównoważonego transportu, udział w European Mobility Week, ekologiczne autobusy, program wypożyczania rowerów i zrównoważona kolej miejska. Łącznie do zdobycia było 60 punktów.

Pierwsze miejsce we wspomnianym rankingu zajęły z wynikiem 42,3 pkt Helsinki. Stolica Finlandii zdobyły dzięki maksymalnej punktacji w kategorii „program wypożyczania rowerów”. Zdeklasowały w tym resztę stawki – drugi najwyższy wynik w tej kategorii zdobył Luksemburg, osiągając 6 na 10 pkt. Na drugim miejscu znalazł się Sztokholm z wynikiem 41 pkt. Stolica Szwecji, w aż 4 kategoriach zdobyła maksymalną punktację – w przepisach dotyczących e-hulajnóg, planie zrównoważonego transportu, ekologicznych autobusach i zrównoważonej kolei miejskiej. Na trzeciej pozycji uplasował się Londyn z wynikiem 40 pkt.

Zobacz także: Luksemburg jest pierwszym państwem na świecie z bezpłatnym transportem publicznym

Zaraz za podium wylądowała Warszaw

Zaraz za podium wylądowała Warszawa. Stolica Polski może poszczycić się dużym zaangażowaniem w European Mobility Week (10/10) czy flotą przyjaznych środowisku autobusów (8/10). Wysoko oceniono także nasze prawo dotyczące e-hulajnóg. Najniżej oceniono kolej miejską, w której przydzielono jedynie 2 pkt. Łączny wynik Warszawy to 37 pkt.

Na dalszych pozycjach czołowej dziesiątki znajdują się kolejno: Paryż (36,5 pkt), Moskwa (35,6 pkt), Wiedeń (34,8 pkt.), Amsterdam (34,3 pkt.), Oslo (33,5 pkt.) i Madryt (33,5 pkt.). Ranking zamykają Kopenhaga (27 pkt.), Ankara (27 pkt.), Bruksela (26,3 pkt.) i Ateny (25,3 pkt.).

Transport publiczny podczas pandemii podupadł

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Radosław Ditrich

Świat postrzegam przez pryzmat liczb. Kocham przeglądać wykresy, tabele i mapy. Lubię także pobiegać i podróżować komunikacją publiczną.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker