Google Earth pokazuje, jak Ziema zmieniła się w ciągu 37 lat

Google Earth otrzymało największą aktualizację od 2017 roku, która na stałe może zmienić postrzeganie świata przez wielu internautów. Funkcja Timelapse pokazuje, w jaki sposób zmieniała się nasza planeta od 1984 do 2020 roku. Jej głównym celem jest ukazanie, w jaki sposób zmiany klimatyczne i antropogeniczne wpływają na rozwój przemysłu i transformację środowiska naturalnego.
trójwymiarowa prezentacja niemal każdego zakątka Ziemi
Google Earth pozwala na trójwymiarową prezentację niemal każdego zakątka Ziemi. Jest to możliwe dzięki nałożeniu zdjęć satelitarnych oraz fotografii lotniczych, które dają wyjątkowe zbliżenia, które dostępne są dla każdego internauty. Najnowsza funkcja, która została dodana do aplikacji, pozwala użytkownikom na sprawdzenie zmian, jakie nastąpiły w ciągu ostatnich 37 lat. Było to możliwe dzięki połączeniu niemal 24 milionów zdjęć satelitarnych, które następnie zostały wykorzystane do analizy.
Wyoming’s North Antelope Rochelle coal mine in 1984, Google
Wyoming’s North Antelope Rochelle coal mine in 2020, Google
Jak przekazał CEO Google, Sundar Pichai:
Nasza planeta była świadkiem gwałtownych zmian środowiskowych w ciągu ostatniego półwiecza – bardziej niż w jakimkolwiek innym momencie w historii ludzkości. Nowa funkcja Timelapse w @GoogleEarth kompiluje 24 miliony zdjęć satelitarnych z ostatnich 37 lat w interaktywne doświadczenie 4D.
Zobacz także: Wzrost gospodarczy i ochrona środowiska się nie wykluczają. One idą z sobą w parze
Obecnie każdy może sprawdzić nastronie Google Earth wylesienia terenów, ekspansje miast, topniejące lodowce oraz znikające linie brzegowe. Fotografie pokazują brutalną prawdę, że Ziemia osiągnęła pewien punkt, którego bardzo trudno cofnąć.
Columbia Glacier in Alaska 1984, Google
Columbia Glacier in Alaska 2020, Google
Jak skorzystać z Google Earth Timelapse?
Stworzenie tej funkcji nie było łatwym zadaniem. Aby zebrać dane potrzebne do programu, potrzeba było prawie 2 milionów godzin przetwarzania i tysięcy maszyn w Google Cloud. Dzięki temu można zobaczyć, jak na rozległej mapie świata zmieniała się nasza planeta w okresie podanym przez twórców. Można również zobaczyć film poklatkowy i przekonać się, w jaki sposób globalne ocieplenie, wylesianie i rozwój miast wpłynęły na dany region.
Wszystkie osoby, które chcą zobaczyć nową aktualizację, muszą odwiedzić stronę g.co/Timelapse. Następnie użytkownicy mogą wpisać miejsce lub lokalizację, którą chcą zobaczyć poklatkowo w pasku wyszukiwania.
Kirov, Rosja 1984
Kirov, Rosja 2020 (rosyjskie farmy zostały przekształcone w lasy)
Innym sposobem jest otwarcie Google Earth i kliknięcie na koło statku, aby znaleźć Timelapse w platformie do opowiadania historii, Voyager i poprzez interaktywne wycieczki z przewodnikiem. Wreszcie, użytkownicy mogą również obejrzeć klipy w gotowym do użycia formacie MP4 lub na YouTube.
Cel funkcji Google Earth Timelapse
Narzędzie niesie za sobą silne przesłanie dla użytkowników. Nie byłoby to jednak możliwy, gdyby nie współpraca między Google, NASA, US Geological Survey, Europejskiej Agencji Kosmicznej i Komisji Europejskiej.
Dzięki obrazom ukazującym degradację Ziemi stajemy się bardziej świadomi wpływu, jaki nasze działania mają na naszą planetę. Jak podaje Google, głównym celem tego narzędzia jest „edukacja i inspirowanie do działania”.
Google Timelapse
Najlepsze jest jednak to, że nie ma żadnych ograniczeń co do tego, kto może korzystać z Google Earth. Twórcy mają nadzieję, że dzięki temu większa liczba użytkowników zwróci uwagę na zdrowie i dobrobyt naszej planety. Twórcy wierzą także że wizualne obrazy ułatwiają ludziom zrozumienie konsekwencji swoich czynów.
Narzędzie jest z pewnością krokiem w dobrym kierunku, w kierunku tworzenia większej świadomości wśród ludzi na temat licznych problemów środowiskowych nękających naszą planetę. Wielu ekspertów przekonuje, że nie można dłużej ignorować rzeczywistości zmian klimatycznych, które mają wpływ na gospodarkę i ekonomię regionów.
Upadek Związku Radzieckiego był wspaniałym wydarzeniem dla klimatu