Komentarze I AnalizyMapy i wykresyPolska

Czy PiS może stracić władzę? Analiza wyborów z 2019 daje do myślenia

Porównanie z obecnymi sondażami, które może sporo namieszać.

Kraków, miasto o bogatej historii i kulturowym dziedzictwie, jest również miejscem, gdzie polityka odgrywa kluczową rolę. Analitycy Picodi Polska zdecydowali się przyjrzeć wynikom wyborów do Sejmu w 2019 roku w tym mieście. Dzięki interaktywnej mapie, która uwzględnia wyniki z 405 obwodów głosowania, możemy zobaczyć, jak mieszkańcy Krakowa wyrażają swoje polityczne preferencje na poziomie ulic i osiedli. Czy PiS ma szansę na następną kadencję? Gdzie największe poparcie miała Koalicja Obywatelska?

  • Odkryto, że na osiedlu „Bocianie Gniazdo” frekwencja wyniosła aż 94%.
  • Wola Justowska to miejsce, gdzie Koalicja Obywatelska cieszy się największym poparciem.
  • Na obrzeżach Krakowa i w miejscach o niższej frekwencji PiS zdobywa najwięcej głosów.

Frekwencja wyborcza: miejsca, które żyją polityką

Analitycy Picodi Polska wskazali, że frekwencja wyborcza w 2019 w Krakowie była zróżnicowana, oscylując od około 54% aż do 94,11% na osiedlu „Bocianie Gniazdo”. To zaskakująco wysoki wynik, który pokazuje, że mieszkańcy tego osiedla są wyjątkowo zaangażowani w życie polityczne kraju. Drugie miejsce z frekwencją 85,10% zajmuje obwód przy ul. Skarżyńskiego i Osiedlu Akademickim.

Jest to również znaczący wynik, który sugeruje, że w tej części miasta mieszkańcy są świadomi swojego wpływu na kształtowanie polityki. Na trzecim miejscu mamy obwód obejmujący Cichy Kącik i Czarną Wieś z wynikiem 83,23%. To kolejne miejsce, gdzie mieszkańcy chcą mieć realny wpływ na decyzje polityczne.

Dokładną mapę znajdziecie pod tym linkiem.

Koalicja Obywatelska zdobyła najwięcej głosów w zachodnich częściach Krakowa, zwłaszcza na Woli Justowskiej i w okolicach Zwierzyńca. To miejsca, które często są kojarzone z wyższym standardem życia i wykształceniem, co może wpływać na preferencje polityczne.

Z kolei Prawo i Sprawiedliwość cieszy się największym poparciem na wschodnich obrzeżach miasta, w miejscowościach takich jak Kościelniki, Ruszcza, Wyciąże. To obszary, które są bardziej konserwatywne i gdzie wartości tradycyjne odgrywają dużą rolę. Lewica ma swoje bastiony na Starym Podgórzu i Zabłociu, gdzie jej poparcie wynosi około 25%.

Źródło: Picodi Polska

Gdzie PiS wygrywa w Krakowie? Analiza wyników z 2019 r. oraz ich wpływ na obecną sytuację

Warto również zauważyć, że w obwodach z niższą frekwencją, często na obrzeżach miasta, poparcie dla PiS jest wyższe. Może to sugerować, że w tych rejonach mieszkańcy są mniej zainteresowani polityką, ale jednocześnie bardziej skłonni do głosowania na partię, która obiecuje konkretne korzyści materialne lub społeczne.

Źródło: Picodi Polska

Ogólnie rzecz biorąc, frekwencja wyborcza w Krakowie jest wskaźnikiem nie tylko politycznego zaangażowania, ale również różnorodności społeczno-kulturowej i ekonomicznej miasta. Wysoka frekwencja w pewnych obwodach może być wynikiem aktywnej kampanii informacyjnej, dostępu do edukacji i zasobów, a także ogólnego poczucia obywatelskiej odpowiedzialności.

Źródło: Picodi Polska

W obwodach z niższą frekwencją, czynniki takie jak brak dostępu do informacji, niższy poziom edukacji czy brak zainteresowania mogą odgrywać rolę. Każdy z tych obwodów opowiada własną historię, a zrozumienie tych dynamik może być kluczowe dla przyszłych strategii politycznych i społecznych.

Poparcie dla partii. Wybory 2023 wprowadzą zmiany w Krakowie?

W Krakowie różnice w poparciu dla partii są znaczące i zróżnicowane, co pokazuje, że miasto jest polityczną mozaiką. Koalicja Obywatelska, na przykład, zdobyła od 13,39% do 50,31% głosów. Największe poparcie dla KO odnotowano w obwodach nr 142 i 143, które obejmują ulice takie jak Agrestowa, Aleja Do Kopca czy 28 Lipca 1943. Obwody te są znane z wyższego standardu życia i wykształcenia, co może wpływać na preferencje polityczne. Ponadto w tych rejonach mieszkańcy często wykazują większą otwartość na liberalne i proeuropejskie wartości.

Czytaj również: Znów zobaczymy wzrost PKB. Niestety urośnie także dług

Z kolei Prawo i Sprawiedliwość cieszy się największym poparciem na wschodnich obrzeżach miasta, w miejscowościach takich jak Kościelniki, Ruszcza, Wyciąże. Poparcie dla PiS waha się od 15,02% do 67,67%, z najmniejszym poparciem w obwodzie nr 77 i największym w obwodzie 404. Te obszary są bardziej konserwatywne i gdzie wartości tradycyjne odgrywają dużą rolę. W tych rejonach mieszkańcy prawdopodobnie wykazują większe zaniepokojenie zmianami społecznymi i kulturowymi. To zaniepokojenie skłania ich do głosowania na partię o profilu konserwatywnym.

Źródło: Picodi Polska

Partie opozycyjne w Krakowie. Głosowanie z 2019 r. pokazuje pewien trend na 2023

Co ciekawe Lewica uzyskała poparcie w granicach od 4,18% do 26,86%, z silnymi wynikami na Starym Podgórzu i Zabłociu. Choć w przypadku pierwszego jest to obszar zamieszkany głównie przez starszych mieszkańców, to druga dzielnica charakteryzuje się młodszą i bardziej zróżnicowaną demografią, gdzie mieszkańcy otwarcie podchodzą do różnorodności i zmian społecznych. W tych rejonach mieszkańcy mogą wykazywać większe zaniepokojenie kwestiami społecznymi i ekonomicznymi. To zaniepokojenie może zwiększać poparcie dla partii lewicowych. Natomiast PSL zdobyło od 3,09% do 13,05% głosów, z największym poparciem w obwodzie nr 161, który obejmuje ulice takie jak Benedyktyńska czy Bogucianka.

Źródło: Picodi Polska

Konfederacja, na koniec, uzyskała od 4,35% do 18,15% głosów. To partia, która wyróżnia się na tle innych, zwłaszcza w okolicach osiedla Avia, gdzie poparcie dla tej partii sięga 18,15%. Możliwe, że w tych rejonach mieszkańcy są bardziej niezadowoleni z głównego nurtu politycznego i szukają alternatyw.

Źródło: Picodi Polska

Nie ma przy tym wątpliwości, że poparcie dla różnych partii w Krakowie tworzy dość barwną mozaikę. Odzwierciedla bogactwo i różnorodność społeczno-kulturową oraz ekonomiczną miasta. Przy czym w każdym obwodzie i na każdej ulicy obserwujemy różne tendencje polityczne. Powyższe tendencje mają swoje źródło w różnych czynnikach, takich jak demografia, poziom edukacji czy dochody. Z tego powodu zrozumienie tej dynamiki jest kluczowe dla każdego, kto chce zrozumieć, jak kształtują się preferencje polityczne w Krakowie.

Metodologia i źródła: jak powstała analiza?

W analizie uwzględniono 405 stałych lokali wyborczych, pomijając te zlokalizowane w szpitalach, domach pomocy społecznej i zakładach karnych. Wybór tych lokali był świadomy i miał na celu zapewnienie, że dane są reprezentatywne dla ogółu mieszkańców Krakowa. Dane pochodzą z oficjalnych i wiarygodnych źródeł, co jest kluczowe dla zachowania obiektywizmu i precyzji w badaniu.

Główne źródła informacji to portal Państwowej Komisji Wyborczej oraz Miejski System Informacji Przestrzennej. Portal PKW dostarcza oficjalnych danych dotyczących wyników wyborów i frekwencji, co pozwala na dokładne i rzetelne analizy. Z kolei Miejski System Informacji Przestrzennej dostarcza informacji o granicach obwodów głosowania, co jest niezbędne do zrozumienia geograficznego rozkładu preferencji wyborczych.

Warto również podkreślić, że analiza była przeprowadzona z dużą starannością metodologiczną. Zastosowano różne techniki statystyczne i analityczne, aby jak najdokładniej przedstawić dynamikę wyborczą w Krakowie. Wszystkie te elementy razem tworzą solidną podstawę dla wniosków i obserwacji zawartych w raporcie. Dzięki temu czytelnik może być pewien, że prezentowane informacje są nie tylko interesujące, ale przede wszystkim wiarygodne i oparte na solidnych danych.

Aktualne dane sondażowe wyborów 2023: co przyszłość może przynieść?

Tymczasem ostatnie badania opinii publicznej przeprowadzone przez United Surveys dla RMF FM i „DGP” wskazują na możliwe przyszłe zmiany, zwłaszcza w kontekście składu Sejmu. Z danych sondażowych wynika, że PiS miałby 32% poparcia, a tuż za nim plasuje się Koalicja Obywatelska z 28,2%. Z kolei Trzecia Droga i Lewica również zdobyłyby znaczące poparcie, odpowiednio 11% i 10,2%, podczas gdy Konfederacja miałaby 10%.

Jeżeli porównamy te dane z wynikami wyborów w Krakowie z 2019 roku, dostrzeżemy kilka interesujących trendów. Na przykład, obszary popierające Koalicję Obywatelską mogą teraz być bardziej otwarte na nowe ugrupowania centrolewicowe, takie jak Trzecia Droga. Podobnie, miejsca, które stanowiły bastiony PiS, mogą teraz dzielić się między PiS a Konfederację, co mogłoby zmienić dynamikę wyborczą.

Co więcej, sondaż pokazuje, że Koalicja Obywatelska, Trzecia Droga i Lewica mogą zbudować w nowym Sejmie koalicję, która będzie dysponowała 243 głosami. Oznacza to, że nawet ewentualna koalicja PiS z Konfederacją nie dałaby im większości. To mogłoby zwiastować znaczące przetasowania na polskiej scenie politycznej i być może nową erę koalicji i kompromisów.

Źródło: Badanie United Surveys dla RMF FM i „DGP”

Czytaj również: Łotwa planuje eksport ukraińskiego zboża przez Polskę! Co zrobi PiS?

Warto również zwrócić uwagę na zwiększoną chęć udziału w wyborach. W sondażu 55,9% Polaków odpowiedziało, że „zdecydowanie” weźmie udział w wyborach, co jest wzrostem w porównaniu z wcześniejszym sondażem. To może sugerować, że zbliżające się wybory są postrzegane jako szczególnie ważne i że Polacy są coraz bardziej zaangażowani w kształtowanie swojego kraju.

Ostatecznie, powyższe dane pokazują, że zarówno na poziomie lokalnym, jak i krajowym, Polska jest w trakcie dynamicznych zmian politycznych. Zrozumienie tych zmian i ich potencjalnych konsekwencji będzie kluczowe dla przyszłych wyborów i dla kierunku, w którym podąży kraj.

W 2027 r. dług publiczny będzie najwyższy w historii III RP

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Krzysztof Kobylarz

Dziennikarz, który posiada prawie 15-letnie doświadczenie w dziennikarstwie i copywritingu. Współpracował m.in. z Marquard Media Polska, Wydawnictwem Agora, Polskim Radiem Rzeszów oraz wieloma polskimi i zagranicznymi agencjami marketingowymi. Na co dzień zajmuje się transportem lotniczym, wspierając pasażerów z największych korporacji i organizacji światowych.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker