EnergetykaEuropaPolska

ORLEN i Yokogawa podpisały porozumienie. Opracują nowoczesną technologię dla paliw lotniczych

ORLEN i Yokogawa Europe podpisały umowę o współpracy przy uruchomieniu przemysłowej produkcji neutralnych pod względem emisji dwutlenku syntetycznych paliw lotniczych. Celem podpisanego porozumienia jest optymalizacja procesu technologicznego, który umożliwia syntezę paliwa z dwutlenku węgla i wodoru.

ORLEN i Yokogawa stworzą system produkcji syntetycznych paliw

W ramach współpracy ORLEN i Yokogawa Europe regionalna centrala japońskiej firmy Yokogawa Electric Corporation opracują zintegrowany system produkcji syntetycznych paliw lotniczych. Przedsięwzięcie będzie polegać na stworzeniu wirtualnej repliki zakładu produkcyjnego, tak zwanego cyfrowego bliźniaka. Umożliwi on symulację i optymalizację procesów produkcyjnych, w celu wyboru najbardziej opłacalnej i zrównoważonej środowiskowo metody syntezy. Rozwiązanie to będzie zastosowane w nowej instalacji do produkcji paliw syntetycznych, która zgodnie ze strategią przyjętą przez ORLEN powstanie do końca aktualnej dekady.

Zobacz także: PLL LOT będą wykorzystywać paliwo SAF z posmażalniczych olejów spożywczych

Nie jest to pierwszy raz, gdy spółki sobą współpracują. Yokogawa już wcześniej dostarczała kompleksowych rozwiązań dla Grupy ORLEN, obejmujących technologię automatyzacji, oprogramowanie do modelowania procesów rafineryjnych i petrochemicznych oraz narzędzia do optymalizacji zużycia energii w zakładach produkcyjnych.

Jak zaznaczył Daniel Obajtek, Prezes Zarządu ORLEN, współpraca z firmą Yokogawa stanowi kamień milowy w realizacji strategicznych aspiracji ORLEN związanych z uruchomieniem produkcji paliw syntetycznych. Projekt, który spółki będą wspólnie realizować, umożliwi opracowanie szczegółowego procesu wytwarzania takich paliw na skalę przemysłową. Już teraz polski koncern działa ze swoim japońskim partnerem przy optymalizacji procesów rafineryjnych i petrochemicznych. Cieszy to, że tak kompetentny i sprawdzony partner, będzie wspierał rozwój nowej linii biznesowej ORLEN.

Zobacz także: ORLEN: rośnie zapotrzebowanie na bioetanol o prawie 50 procent

Paliwa syntetyczne są jak kopalniane, ale nie szkodzą środowisku

Zrównoważone paliwa syntetyczne powstają w wyniku połączenia wodoru wytwarzanego w procesie elektrolizy, zasilanej energią odnawialną, z cząsteczkami dwutlenku węgla pochodzącymi z różnych procesów przemysłowych, w tym z zakładów wytwarzających biomasę, cementowni, hut stali i zakładów nawozowych. Tym samym produkcja paliw syntetycznych może w znaczący sposób ograniczyć przemysłową emisję gazów cieplarnianych.

Jedną z zalet paliw syntetycznych jest to, że mają niemal identyczne właściwości jak konwencjonalne produkty ropopochodne, takie jak benzyna, olej napędowy czy paliwo do silników odrzutowych. To podobieństwo umożliwia ich wykorzystanie w obecnie stosowanych silnikach spalinowych. Do tego dzięki niemu istniejąca już infrastruktura magazynowania, transportu i dystrybucji, przeznaczona dla paliw ropopochodnych może być bez modyfikacji, wykorzystywana do celów logistyki paliw syntetycznych. To w zasadniczy sposób ułatwi dekarbonizację m.in. transportu lotniczego.

Zobacz także: Paliwo wodorowe z Grupy ORLEN zasili komunikację miejską w Krakowie

Krótko o Yokogawa — historia, działalność oraz skala

Yokogawa dostarcza zaawansowane rozwiązania do pomiarów, kontroli i informacji dla klientów  z wielu branż, w tym energetycznej, chemicznej, farmaceutycznej i spożywczej. Japońskie przedsiębiorstwo odpowiada na potrzeby odbiorców problemy związane z optymalizacją produkcji, aktywów i łańcucha dostaw poprzez efektywne zastosowanie technologii cyfrowych, umożliwiających transformację w kierunku systemów autonomicznych.

Spółka została założona w Tokio w 1915 roku. Współcześnie firma kontynuuje swoje działania na rzecz zrównoważonego społeczeństwa, zatrudniając 17,5 tys. osób w globalnej sieci 129 firm w 60 krajach. Z kolei europejska centrala firmy Yokogawa została założona w Amersfoort w Holandii w 1982 roku. W całej Europie firma posiada własne działy sprzedaży, wsparcia oraz inżynieryjne. Rozszerzenie działalności na Europę Środkową i Wschodnią, pozwoliło przedsiębiorstwu zwiększyć zakres i wsparcie związane z kontrolą procesów i ich automatyzacją.

Czesi zatankują wodór na stacji paliw ORLEN Benzina!

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Adam Suraj

Ekonomista zarażony miłością do tej nauki przez Ha-Joon Chang. To on pokazał, że ekonomia to nie są nudne obliczenia, a nauka o życiu społecznym.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker