Energetyka

Energetyka jądrowa przeżywa globalny renesans

Możemy to już powiedzieć głośno - energetyka jądrowa wróciła do łask. Jak wiele reaktorów powstanie w Unii Europejskiej?

Czy możemy już mówić o tym, że energetyka jądrowa przeżywa renesans? Informacje dobiegające do nas z całego świata to potwierdzają. Coraz więcej państw planuje zbudowanie nowych reaktorów. Jakie moce powstaną na całym świecie?

  • Energetyka jądrowa stała się szczególnie popularna w latach 70. i 80. XX wieku. W 1973 roku wybuchł kryzys naftowy, który wywindował ceny ropy naftowej na całym świecie. Szok ten był wielkim bodźcem do transformacji energetycznej. Na całym świecie zaczęły powstawać nowe elektrownie jądrowe.
  • Wybuch wojny na Ukrainie wiązał się z kolejnym wielkim szokiem podażowym. Wzrost cen surowców energetycznych sprawił, że rządzący na całym świecie ponownie spojrzeli w kierunku energetyki jądrowej. To właśnie energetyka jądrowa ma gwarantować stabilne i niskoemisyjne moce w energetyce.
  • Energetyka jądrowa odpowiada obecnie za zaspokajanie ok. 5% zapotrzebowania na energię elektryczną w Japonii. Już niedługo za 20-22% produkcji energii elektrycznej w kraju odpowiadać ma właśnie energetyka jądrowe. Energetyka jądrowa wraz z nowymi mocami w OZE ma pozwolić na zmniejszenie zużycia przez Japonię paliw kopalnych, które stanowią ponad 70% miksu energetycznego.
  • Obecnie w UE i Wielkiej Brytanii w budowie są reaktory w zaledwie cztery reaktory w trzech krajach: Francji, Słowacji oraz Wielkiej Brytanii. Gdy jednak do tej liczby dodamy te reaktory, których budowę zapowiedziano i są planowane, to liczba ta wzrośnie do 59 (w tym 45 w samej Unii Europejskiej). Ich budowa przełoży się na powstanie łącznej mocy zainstalowanej na poziomie 78 GW (54 GW dla samej UE).
  • 2022 r. Międzynarodowa Agencja Energii Jądrowej (MAEA) drugi rok z rzędu podwyższyła prognozy mocy zainstalowanej.

Energetyka jądrowa wraca do łask

W 1973 roku wybuch kryzys naftowy. Obniżenie globalnej podaży surowca wywindowało światowe ceny ropy. Szok podażowy spowodował gwałtowny wzrost inflacji oraz wpędził wiele gospodarek w poważne problemy gospodarcze. Szok ten był wielkim bodźcem do transformacji energetycznej. Na całym świecie zaczęły powstawać nowe elektrownie jądrowe. Doskonałym przykładem może być Francja, gdzie w ciągu kilkudziesięciu lat energetyka została oparta niemal wyłącznie na energii pochodzącej z elektrowni jardowych.

Francuskie elektrownie jądrowe w Cruas
Francuskie elektrownie jądrowe w Cruas. Źródło: Unsplash

Wybuch wojny na Ukrainie wiązał się z kolejnym wielkim szokiem podażowym. Rosja to jeden z największych globalnych producentów gazu i ropy. Odcięcie się Europy od rosyjskich surowców było dla Starego Kontynentu bardzo bolesne. Wzrost cen surowców energetycznych sprawił, że rządzący na całym świecie ponownie spojrzeli w kierunku energetyki jądrowej. To właśnie energetyka jądrowa ma gwarantować stabilne i niskoemisyjne moce w energetyce.

Zobacz też: W latach 1971-2009 energetyka jądrowa zapobiegła 1,84 mln zgonów! [BADANIE]

Tematowi w najnowszych Tygodniku Gospodarczym PIE (40/2023) przyjrzał się ekonomista Polskiego Instytutu Ekonomicznego — Adam Juszczak. Wrzesień tego roku był ważny dla energetyki jądrowej. Właśnie wtedy swoją pracę wznowił japoński reaktor Tahakama 2. Reaktor ten znajduje się w prowincji Fukui. Urządzenie o mocy 780 MWe to już 12. jednostka, która została ponownie przyłączona do sieci w ramach wznawiania działania energetyki jądrowej w Japonii po awarii w Fukushimie.

Energetyka jądrowa odpowiada obecnie za zaspokajanie ok. 5% zapotrzebowania na energię elektryczną w Japonii. Według rządowych planów włączenie do sieci kolejnych reaktorów może zwiększyć udział energetyki jądrowej. Już niedługo za 20-22% produkcji energii elektrycznej w kraju odpowiadać ma właśnie energetyka jądrowe, więc mówimy o kilkukrotnym zwiększeniu udziału.

Zobacz też: Ceny energii odpowiadają za 1/3 inflacji bazowej w strefie euro [BADANIE]

Energetyka jądrowa wraz z nowymi mocami w OZE ma pozwolić na zmniejszenie zużycia przez Japonię paliw kopalnych. Obecnie jest to dominujące źródło energii elektrycznej w kraju kwitnącej wiśni. W 2022 rok aż 34% energii elektrycznej w Japonii pozyskiwane było z gazu, 32% z węgla, a 4% z ropy i produktów pochodnych, dlatego kraj ten nadal jest mocno uzależniony od paliw kopalnych.

Mówmy więc aż o 70% miksu energetycznego tego kraju, więc każde dodatkowe moce w niskoemisyjnej energetyce pozwolą znacznie zmniejszyć wpływ na globalne ocieplenie. Ponieważ energetyka jądrowa jest obok jedną z najbardziej przyjaznych dla klimatu, ich renesans cieszy ekologów.

Energetyka jądrowa przeżywa swój renesans w Europie

Także w Europie możemy obserwować powrót do energetyki jądrowej. Obecnie w UE w budowie są reaktory wielkoskalowe w zaledwie dwóch krajach. Swoje elektrownie jądrowe buduje Francja oraz Słowacja. Dodatkowo dwa reaktory powstają obecnie w niebędącej już w UE Wielkiej Brytanii. Gdy jednak do tej liczby dodamy te reaktory, których budowę zapowiedziano i są planowane, to liczba ta wzrośnie do 59 (w tym 45 w samej Unii Europejskiej) – komentuje Adam Juszczak z PIE.

Ich budowa przełoży się na powstanie łącznej mocy zainstalowanej na poziomie 78 GW (54 GW dla samej UE), więc mówimy o poważnych inwestycjach w energetykę. Dodanie do tej liczby zapowiadanych w wielu krajach Europy inwestycji w reaktory SMR, sprawi, że te liczba jeszcze bardziej wzrośnie. Ich budową zainteresowana jest m.in. Polska. Oprócz naszego kraju zainteresowane są takie kraje jak Rumunia, Francja, Wielka Brytania, Belgia, Bułgaria, Czechy, Dania, Estonia i Szwecja. Możemy mówić więc o bardzo szerokim zainteresowaniu tą technologią.

Zobacz też: Energetyka atomowa w Polsce od 2033 r. – Sukces czy katastrofa?

Energetyka jądrowa. Budowane i planowane wielkoskalowe reaktory jądrowe w krajach EU-27 i Wielkiej Brytanii
Polski Instytut Ekonomiczny

Zmiany w podejściu do energetyki jądrowej znajduje swoje odzwierciedlenie w prognozach — komentuje ekspert PIE. W 2022 r. Międzynarodowa Agencja Energii Jądrowej (MAEA) drugi rok z rzędu podwyższyła prognozy mocy zainstalowanej. Podwyżki prognoz od czasu awarii w Fukushimie nie są częstym widokiem, więc możemy mówić o sporych zmianach.

Jak duże moce powstaną? Scenariusz pozytywny zakłada, że moc zainstalowana w elektrowniach jądrowych w 2050 r. wyniesie 873 GW. Czy to dużo? Obecnie moce te wynoszą 370 GW (2023 rok), więc mówmy tutaj o ponad dwukrotnym wzroście mocy, czyli liczbę tę można uznać za wysoką. Energetyka jądrowa pozwoli razem z OZE zmniejszyć globalny wpływ człowieka na zmiany klimatu.

W latach 1971-2009 energetyka jądrowa zapobiegła 1,84 mln zgonów! [BADANIE]

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Radosław Ditrich

Świat postrzegam przez pryzmat liczb. Kocham przeglądać wykresy, tabele i mapy. Lubię także pobiegać i podróżować komunikacją publiczną.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker