EnergetykaUSA

USA liderem eksportu surowców energetycznych na świecie!

Ponadto zwiększa się udział Polski jako importera amerykańskich dostaw gazu i ropy

USA stały się największym eksporterem surowców energetycznych na świecie. Jak wskazują ekonomiści Polskiego Instytutu Ekonomicznego (PIE), kraj ten wyeksportował 3,6 mln baryłek ropy naftowej dziennie i 16,3 mld metrów sześciennych gazu ziemnego miesięcznie w 2022 roku. 

USA liderem eksportu surowców energetycznych na świecie

Według danych OPEC udział Stanów Zjednoczonych w światowym eksporcie ropy naftowej wyniósł 8% w 2022 roku. Więcej ropy na rynek zagraniczny sprzedały jedynie Arabia Saudyjska, Rosja i Irak. Warto zauważyć, że w ubiegłym roku silnie wzrosła rola USA na rynku europejskim, co jest efektem unijnego embarga na rosyjską ropę i produkty naftowe. Stany Zjednoczone zwiększyły udział eksportu ropy naftowej na unijnym rynku ze średnio 25% w latach 2019-2021 do 35% w pierwszych pięciu miesiącach 2023 roku. W międzyczasie eksport Rosji do UE gwałtownie spadł. Jak czytamy w tygodniku PIE:

W związku z unijnym embargiem na ropę i produkty naftowe, eksport Rosji do europejskich krajów OECD spadł o ok. 90 proc.

Źródło: Tygodnik PIE

Zobacz też: Wojsko USA w Cieśninie Ormuz? Ochrona statków czy eskalacja

Udział amerykańskiego eksportu gazu na rynek światowy wyniósł w 2022 roku prawie 14%, co stanowi najwyższy odsetek na świecie. Warto dodać, że Stany Zjednoczone zostały największym dostawcą gazu LNG na świecie w ubiegłym roku. Jak wskazują ekonomiści PIE w tygodniku gospodarczym:

W 2022 r. USA zostały największym eksporterem LNG na świecie, dostawy wyniosły 9,1 mld m3 i były większe niż z Kataru. W 2022 r. ok. 70 proc. amerykańskiego eksportu LNG trafiło do Europy, ponieważ spedytorzy przekierowali ładunki z Azji w związku z niedoborem gazu w UE, spowodowanym ograniczeniem dostaw z Rosji. Głównym odbiorcą LNG z USA w maju 2023 r. byli Holendrzy (1,72 mld m3 ), Francuzi (1,46 mld m3 ) i Włosi (0,53 mld m3 ).

Co więcej, w najbliższych latach USA planują zwiększyć swoją rolę na rynku międzynarodowym. Produkcja gazu ma zwiększyć się z około 130 mld metrów sześciennych w 2022 r. do ponad 250 mld metrów sześciennych przed 2027 rokiem. Z kolei w innych największych eksporterach tego surowca, nie planuje się zwiększenia możliwości mocy produkcyjnych w najbliższych latach.

Zgodnie z obecnymi planami największych światowych eksporterów LNG, w Australii nie zostaną uruchomione nowe moce produkcyjne LNG przed 2026 r., a w Katarze przed 2025 r. – podkreślają analitycy PIE

Zobacz też: Janet Yellen nie spodziewa się recesji w USA!

Polska ważnym importerem amerykańskich surowców energetycznych

Istotnym odbiorcą amerykańskiego gazu jest Polska – czwarty największy importer LNG z USA. W okresie styczeń-maj 2023 r. do Polski trafiło 1,52 mld metrów sześciennych skroplonego gazu. Ponadto, można oczekiwać, że w najbliższych latach nasz kraj stanie się również ważnym importerem amerykańskich dostaw ropy naftowej.

Choć USA eksportuje do Polski niecały 1 proc. swojego wolumenu, to z czasem możliwości przepustowe Polski pozwolą na zwiększenie dostaw. W pierwszej połowie 2023 r. polski Naftoport przeładował prawie 18 mln t ropy naftowej. Do końca br. może przeładować 36 mln t, czyli o 50 proc. więcej względem rekordowych 24,5 mln t w 2022 r. Do 2029 r. przepustowość Naftoportu może wzrosnąć do 45 mln t ropy rocznie, czyli ok. 0,9 mln baryłek ropy naftowej dziennie – czytamy w tygodniku PIE

Liczba bezrobotnych w USA szybko rośnie. Fed może zakończyć cykl podwyżek

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Gabriel Chrostowski

Analityk makroekonomiczny, w wolnych chwilach uprawiający piłkę nożną oraz biegi krótko- i długodystansowe

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker