Bezpieczeństwo EkonomiczneFinanse

Zarządzanie finansami osobistymi w kryzysie. Zobacz, jak rodzinnie zadbać o stabilność finansową

Rosnące ceny oraz koszty utrzymania sprawiają, że coraz więcej Polaków z niepokojem patrzy w przyszłość i obawia się o swoje finanse. Jednocześnie przewidywania ekspertów nie są optymistyczne – zgodnie twierdzą oni, że szczyt inflacyjny jeszcze przed nami. Jak w takiej sytuacji zabezpieczyć domowy budżet? Przeczytaj i poznaj sposoby, które pomogą Ci zaplanować zarządzanie finansami rodziny w taki sposób, aby ograniczać wydatki i odkładać oszczędności, a jednocześnie nie obniżać nadmiernie Waszego komfortu życia.

Inflacja, kryzys gospodarczy – czas zadbać o finanse!

We wrześniu inflacja wyniosła aż 17,2%, co dało najwyższy wynik od… 1997 roku. Złoty cały czas osłabia się na rynkach międzynarodowych, a raty kredytów hipotecznych rosną. Coraz wyższe ceny benzyny i oleju napędowego, gazu oraz energii elektrycznej sprawiły, że firmy planują kolejne podwyżki. W praktyce oznacza to, że właśnie teraz nie warto pozwalać sobie na pełną spontaniczność dotyczącą domowych wydatków. Przyszedł czas, aby szczególnie starannie zatroszczyć się od własne finanse i postarać się odkładać oszczędności, które będą zabezpieczeniem na przyszłość.

Weryfikacja domowego budżetu

Jak zarządzać finansami osobistymi w dobie kryzysu? Co zrobić, gdy koszty utrzymania szybko rosną, a dochody pozostają na niezmienionym poziomie? Przede wszystkim warto przeanalizować swoje wydatki i ustalić ich zasadność. Na podstawie uzyskanych informacji, łatwo Ci będzie określić nie tylko, gdzie tak naprawdę rozpływają się pieniądze, ale i które spontaniczne zakupy można ograniczyć lub całkowicie z nich zrezygnować bez większego wpływu na komfort życia.

Kolejnym krokiem jest określenie wydatków stałych. Pod uwagę warto wziąć:

  • raty kredytów,

  • czynsz,

  • opłaty za media (prąd, gaz, telefon, TV itp.),

  • dojazdy do pracy i szkoły (paliwo, bilety komunikacji miejskiej itp.),

  • zakup żywności,

  • opłaty za przedszkole, zajęcia dodatkowe dzieci, basen itp.

Po podliczeniu kosztów stałych wystarczy odliczyć od miesięcznych wpływów konkretną sumę, która pozwoli je w całości pokryć. Pozostałe pieniądze warto podzielić na kwotę do odłożenia oraz przeznaczoną na nieprzewidziane wydatki i drobne przyjemności.

Konto osobiste – sposób na kontrolowanie codziennych wydatków

Konto w banki świetnie sprawdzi się jako wsparcie w kontrolowaniu codziennych wydatków. Historia operacji (wpłaty/wypłaty w bankomacie, płatności w sklepach i punktach usługowych czy płatności mobilne w internecie) stanowi bogate źródło informacji o domowych finansach i stylu wydawania pieniędzy.

Coraz częściej konto bankowe automatycznie dzieli wykonane transakcje na grupy (np. czynsz, media, żywność i środki czystości, odzież i obuwie), co znacznie ułatwia analizę osobistych finansów. Pozwala ono także ustawić przelewy stałe i w ten sposób uniknąć naliczania odsetek za płatności rachunków po terminach. Bankowość elektroniczna i aplikacja mobilna mogą więc zmienić się w podręczne narzędzie do zarządzania domowym budżetem.

Rozsądne dysponowanie finansami przez młodych

Duży wpływ na rodzinne finanse mają nie tylko rodzice, ale i dzieci, dlatego w czasach rosnącej inflacji warto zaangażować w rodzinne oszczędzanie wszystkich domowników. Warto, aby maluch poznał wartość pieniędzy i nauczył się ich odkładania na wybrany cel. Pomocne będzie konto bankowe dla dziecka, które stanie się bezpieczną skarbonką elektroniczną. Chcesz skorzystać z takiej możliwości i szukasz korzystnej oferty? Zajrzyj na stronę: https://www.santander.pl/klient-indywidualny/konta/konto-jakie-chce-dla-dzieci i poznaj ofertę Santander Banku specjalnie dla dzieci 0-12 lat. Rachunek ten zapewnia atrakcyjne oprocentowanie dziecięcych oszczędności.

Nastolatek, który ukończył 13 lat, zyskuje zdolność do ograniczonych czynności prawnych, dlatego warto założyć mu specjalne konto bankowe dla młodych, aby uczył się samodzielnie zarządzać finansami. Atrakcyjną ofertę dla młodzieży 13-17 lat przygotował Santander Bank Polska: https://www.santander.pl/klient-indywidualny/konta/konto-jakie-chce-dla-mlodych. Nieletni na własny rachunek może otrzymywać kieszonkowe w ustalonej wysokości, z którego będzie pokrywał drobne wydatki. Jest to dobry sposób na to, aby Twoja pociecha dowiedziała się, jak rozsądnie wydawać pieniądze i nie obciążać domowego budżetu zupełnie niepotrzebnymi kosztami na spontaniczne zakupy nieprzydatnych rzeczy.

Zobacz także: Ustawa antylichwiarska sprawi, że lichwa w Polsce stanie się jeszcze większym problemem

Jesteś rodzicem studenta? Studiowanie poza domem wiąże się z naprawdę dużymi kosztami, które stanowią poważne obciążenie dla rodzinnego budżetu. Dobrze, gdy student rzeczywiście sprawuje kontrolę nad swoimi wydatkami i nie prosi rodziców o dodatkowe pieniądze w środku miesiąca. Nowoczesne konto studenckie to doskonałe wsparcie ułatwiające codzienność. Pomaga na bieżąco śledzić historię wpływów i wydatków, samodzielnie opłacać rachunki, płacić za zakupy online, korzystać z wygodnych płatności mobilnych. Poznaj możliwości konta studenckiego: https://www.santander.pl/klient-indywidualny/konta/konto-jakie-chce-dla-studenta i pomóż młodemu człowiekowi dobrać naprawdę korzystny rachunek dla siebie.

Kredyt gotówkowy? Tylko w bezpiecznych i sprawdzonych instytucjach

Rosnące ceny produktów i usług sprawiły, że potrzebujesz zastrzyku gotówki? Nie pożyczaj pieniędzy w przypadkowych miejscach, gdzie raty kredytu nagle mogą drastycznie wzrosnąć, a ukryte opłaty wpędzić Cię w spiralę długów. Kredyt konsumencki w sprawdzonej instytucji to gwarancja bezpieczeństwa, nad którym czuwa BFG. Sprawdź jednak nie tylko oprocentowanie kredytu, ale i całkowite koszty, które poniesiesz. Oferty różnych banków pomoże ci porównać wskaźnik RSSO (rzeczywista roczna stopa oprocentowania). Obawiasz się, że nie masz zdolności kredytowej? Postaraj się ją zwiększyć. Regularnie płać wszystkie swoje zobowiązania, nie nadużywaj karty kredytowej i spłać ewentualne wcześniejsze zadłużenie. Pozytywna historia kredytowa przydaje się zwłaszcza w sytuacjach kryzysowych, dlatego warto zabezpieczyć swoje interesy na takie wypadki.

Nie wiesz, gdzie złożyć wniosek o kredyt gotówkowy? Zajrzyj na stronę: https://www.santander.pl/klient-indywidualny/kredyty/kredyt-gotowkowy i poznaj ofertę Santander Banku. Możesz tutaj pożyczyć nawet do 300 000 zł na okres kredytowania od 3 do 120-miesięcznych rat.

Drobne oszczędności zawsze na dedykowanym koncie

Eksperci z zakresu ekonomii doradzają, aby na co dzień starać się utrzymywać oszczędności pozwalające pokryć wydatki z około 3-6 miesięcy. W czasach recesji warto oszczędzać możliwie najwięcej, ale również bez nadmiernego rezygnowania z podstawowych wydatków. Najlepiej, gdyby odłożona suma pozwoliła swobodnie przeżyć od roku do 2 lat, jednak nie jest to żaden wymóg. Oszczędzanie powinno być przyjemnym nawykiem, nie warto narzucać sobie od początku zbyt restrykcyjnych ograniczeń.

Pieniądze odkładaj na dedykowanym koncie oszczędnościowym, gdzie nie tylko będą bezpieczne, ale i możesz zyskać atrakcyjne oprocentowanie. Poznaj najnowszą ofertę Santander Bank Polska i dobierz rachunek oszczędnościowy: https://www.santander.pl/klient-indywidualny/konta dopasowany do swoich potrzeb.

Mądre i nowoczesne podejście do zarządzania domowym budżetem

Inflacja i kryzys gospodarczy to czas, gdy mądre podejście do zarządzania domowym budżetem naprawdę popłaca. Nowoczesne konta osobiste i oszczędnościowe będą Twoim wsparciem na co dzień. Dobierz rachunki, które nie generują dodatkowych kosztów, a jednocześnie pozwalają śledzić przepływ gotówki i dają dostęp do wielu wygodnych usług. W sytuacjach kryzysowych postaw zaś na kredyt konsumencki oferowany przez sprawdzoną instytucję, która zapewnia jasne zasady umowy i nie narazi Cię na nieprzewidziane opłaty.

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker