Transport publiczny

Luksemburg jest pierwszym państwem na świecie z bezpłatnym transportem publicznym

Z ostatnim dniem lutego jedno z najmniejszych państwo w Europie – Luksemburg – wprowadziło bezpłatną komunikację publiczną.

Darmowy transport publiczny był jedną z obietnic wyborczych obecnego rządu. Wcześniej zostały zniesione opłaty w niektórych częściach miasta. Obecnie za komunikację miejską nie zapłacimy w całym Luksemburgu. Oznacza to, że jest to pierwsze państwo na świecie z bezpłatnym transportem publicznym. Wyjątkiem mają być tylko podróże w pierwszej klasie oraz niektóre nocne autobusy.

Wprowadzenie bezpłatnego transportu będzie kosztować państwo rocznie około 40 milionów euro. To mniej więcej tyle ile wynoszą wpływy ze sprzedaży biletów, które pokrywają tylko 10 proc. kosztów funkcjonowanie transportu.

Luksemburg jest stosunkowo drogim miastem, jednak transport publiczny od dawna był w tym kraju tani. Za całodzienny bilet w drugiej klasie, w wszystkie formy transportu zbiorowego trzeba było zapłacić 4 euro. Dla porównania normalny bilet całodobowy w Warszawie to koszt 15 złotych.

Celem wprowadzenia bezpłatnej komunikacji jest ograniczenie liczby podróży samochodowych w mieście. Wprowadzone zmiany mają przyczynić się do 100 euro oszczędności rocznie w każdym gospodarstwie domowym.  

Chcesz rzetelnego dziennikarstwa? Wesprzyj nas na Patronite!

patornite2

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker