MotoryzacjaTransport i infrastruktura

Eurostat: liczba samochodów w Polsce jest najwyższa w UE

Czy Polska cierpi na "samochodozę"? Jak wiele aut jest w Polsce. Ile przypada na każde 1000 mieszkańców Polski?

Według danych Eurostatu liczba samochodów w Polsce jest (względem populacji) najwyższa w całej Unii Europejskiej. Dane te jednak mają pewien problem. Jak wiele samochodów przypada na 1000 Polaków?

Eurostat: Liczba samochodów w Polsce rośnie z roku na rok

Europejski Urząd Statystyczny opublikował najnowsze szacunki dotyczące liczby samochodów w Polsce oraz innych krajach UE. Dane mogą zaskoczyć wiele osób. Po raz pierwszy w historii to Polska stała się unijnym liderem pod względem liczby samochodów przypadających na 1000 mieszkańców. Dane te sugerują, że na każde 1000 mieszkańców Polski przypada aż 687 samochodów. Jeszcze w 2016 roku miało to być 571 aut. Taki wynik dał nam pierwsze miejsce w UE.

Na drugiej pozycji, z wynikiem 682 samochodów znalazł się Luksemburg. Kraj ten od wielu lat należy do państw o najwyższej liczbie samochodów. Na podium znalazła się także Finlandia. W tym państwie słynącym z saun i tysięcy jezior, na każde 1000 mieszkańców przypadło 658 pojazdów. Trzecie miejsce w praktyce przypada prawdopodobnie Włochom, lecz Eurostat nie posiada danych za 2021 rok. W 2020 roku przypadało tam 670 pojazdów na mieszkańca.

Zobacz też: Dzietność w Polsce najniższa od lat. W tym roku będzie najgorzej w historii?

Zaraz za Finlandią uplasował się Cypr (655). Dalsze miejsca zajęły: Estonia, Malta, Niemcy, Czechy, Litwa i Austria. Warto jednak wspomnieć, że dwa spośród notowanych przez Eurostat państw odnotowały najwyższą liczbę samochodów, nie należą do Unii Europejskiej. To Liechtenstein i Islandia. To bardzo małe i niezwykle bogate państwa. Pod względem liczby samochodów deklasują one nawet Polskę. Na Islandii na każde 1000 mieszkańców przypada 768 samochodów. W Liechtensteinie to 777 samochodów.

Gdzie samochodów jest najmniej? Jeśli omówiliśmy państw o największym zagęszczeniu samochodów per capita, to warto sprawdzić również, gdzie jest ich najmniej. Ostatnie miejsce w UE przypadło Rumunii. W tym nadal dość biednym kraju, na 1000 mieszkańców zarejestrowane jest 400 samochodów. Niemal tyle samo odnotowano na Łotwie (404). Bardzo niska liczba samochodów to również cecha Bułgarii, gdzie jest to 414 aut na każde 1000 mieszkańców tego czarnomorskiego kraju. Kolejne w zestawieniu są Węgry (415). W UE małą liczbę samochodów odnotowano również w takich krajach jak Irlandia (456), Słowacja (459), Chorwacja (465) czy Szwecja (477). Choć nie ma jeszcze danych z Danii za 2021 rok, to możemy podejrzewać, że również znalazłby się w stawce, ponieważ w 2020 roku było tam zarejestrowane 466 aut na 1000 mieszkańców.

Zobacz też: Gospodarka Niemiec znów w recesji. PKB nadal niższe niż przed pandemią

Omawiane dane uwzględniają liczbę mieszkańców. Jak jednak wyglądają liczby bezwzględne? W zestawieniu prowadzą Niemcy. To dziwić nie powinno, ponieważ są znacznie liczniejszym i bogatym narodem. Dodatkowo należą do największych globalnych producentów samochodów. W Niemczech zarejestrowane jest 48,2 mln samochodów.

Drugie miejsce przypadło Francji, gdzie było to 38,7 mln aut. Warto jednak znów wspomnieć tutaj o Włoszech, gdzie w 2020 roku było zarejestrowane 39,7 mln samochodów. Jeśli pojawią się nowsze dane, to prawdopodobnie właśnie Włochy zajmą drugie miejsce w stawce. Podium zamyka obecnie Polska z wynikiem 25,9 mln samochodów. W Hiszpanii liczba samochodów wynosi 24,9 mln. Dalsze miejsca zajęły: Holandia (8,8 mln), Rumunia (7,6 mln) oraz Czechy (6,1 mln). Najmniej zarejestrowano ich w Liechtensteinie. W tym kraju jest ich jedynie 30,5 tys.

Liczba samochodów w Polsce rośnie tak szybko tylko na papierze

Ciekawe jest również porównanie liczby samochodów w roku 2001 i 2021. Z danych tych wynika, że Polska i Rumunia odnotowały największy wzrost w całej stawce. Dla porównania, w Luksemburgu czy Włoszech (dla których nie ma danych za 2021 rok) liczba samochodów w ostatnich 20 latach była bardzo podobna. Dane pokazuje poniższy wykres.

Liczba samochodów w Polsce i UE, Eurosat
Eurostat

Czy oznacza to, że jesteśmy unijnym liderem pod względem liczby samochodów? Eksperci przestrzegają przed taką interpretacją danych. Ich zdaniem polskie statystyki są nieporównywalne. Dlaczego? Wiele samochodów wciąż zarejestrowanych w Polsce nie posiada ubezpieczenia od kilkunastu lat, a w praktyce od dawna już nie istnieje. Mówiąc najprościej, liczba polskich samochodów obejmuje także tych, których nie wyrejestrowano, pomimo że te znalazły się na złomowisku już wiele lat temu. Właśnie dlatego na te dane należy patrzeć bardzo ostrożnie.

Produkcja samochodów w Niemczech ciągle spada. Jest o 40% mniejsza niż 3 lata temu

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Radosław Ditrich

Świat postrzegam przez pryzmat liczb. Kocham przeglądać wykresy, tabele i mapy. Lubię także pobiegać i podróżować komunikacją publiczną.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker