Europa

Tutaj bezrobocie w UE jest najniższe. W czołówce trzy polskie regiony!

W czołówce regionów UE pod względem stopy bezrobocia znajdziemy kilka regionów z Polski. Gdzie bezrobocie jest najwyższe, a gdzie najniższe?

Bezrobocie w UE znacznie różni się w zależności od regionu. Są takie miejsce, gdzie co piąty mieszkaniec szuka pracy. Są też takie miejsca, gdzie jedynie co 80. osoba jest bezrobotna. Gdzie sytuacja jest najlepsza, a gdzie najgorsza? Jak wypadamy na tle innych państw?

Bezrobocie w UE. Jak wypada Polska?

Bezrobocie w Polsce jest historycznie niskie. Bezrobocie rejestrowane (czyli takie, które jest obliczane na podstawie zarejestrowanych bezrobotnych) wyniosło w kwietniu 5,2%. Rok temu wynosiło ono w kwietniu 5,4%. Można śmiało powiedzieć, że znajduje się ono obecnie na najniższym poziomie w historii III RP. Jest nawet możliwe, że spadnie w tym roku poniżej 5%. Będzie to najniższy poziom od 1990 roku, czyli czasu reform rynkowych.

Bezrobocie rejestrowane w Polsce

Doskonale ma się także raportowane przez GUS bezrobocie BAEL (badanie aktywności ekonomicznej ludności). To wynosi w Polsce według GUS 2,9%. Podobnie jak bezrobocie rejestrowane, jest ono na najniższych poziomach w historii. Dla kontekstu warto podać, że gdy Polska wstępowała do UE, bezrobocie BAEL wynosiło w naszym kraju aż 20%. Od tamtego czasu przeszliśmy bardzo długą drogę, aby stać się liderami pod względem najniższej strony bezrobocia w UE i OECD.

Bezrobocie BAEL dużo lepiej oddaje prawdziwą sytuację od bezrobocia rejestrowanego. Bezrobocie rejestrowane bierze pod uwagę dane z Urzędów Pracy. Zatem osoby, które pracują na czarno, a mają status bezrobotnego, są liczone jako osoby bezrobotne. BAEL powstaje na podstawie ankiet, w których respondenci odpowiadają na pytania zadawane przez statystyków. Pytają oni m.in. o to czy przepracowaliśmy w tym tygodniu, chociaż 1 godzinę, czy aktywnie poszukujemy pracy itd. Największą jego zaletą jest jednak porównywalność.

To miara, którą stosuje m.in. Eurostat. Dzięki temu można porównać poziom bezrobocia w UE. Jak wygląda aktualna stopa bezrobocia w krajach UE?

Gdzie bezrobocie w UE jest najniższe?

Co mówią dane Eurostatu? Które kraje UE charakteryzują się najniższym bezrobociem w UE? Liderem od lat są Czesi. Bezrobocie w Czechach wyniosło w marcu 2023 roku 2,6% i było tym samym najniższe w całej stawce. Drugie miejsce przypadło ex-aeguo Polsce i Niemcom. W obu tych krajach bezrobocie BAEL wyniosło w marcu jedynie 2,8%. Są to poziomy na granicy bezrobocia naturalnego (wynikającego m.in. z rotacji na rynku pracy), co oznacza, że w praktyce bezrobocie w tych państwach na poziomie krajowym nie istnieje.

Zaraz za Polską i Niemcami znalazła się Malta. W tym wyspiarskim państwie bezrobocie to zaledwie 2,9%. Kolejnym krajem o bardzo niskim bezrobociu jest Słowenia, gdzie bez pracy pozostaje 3,2% aktywnych zawodowo mieszkańców kraju. Bezrobocie poniżej 4% zanotowano również w Holandii, Bułgarii oraz na Węgrzech. Można więc śmiało powiedzieć, że niskie bezrobocie to cecha regionu środkowej Europy.

Gdzie bezrobocie w UE jest najwyższe?

Najwyższe bezrobocie odnotowano z kolei w Hiszpanii. Wynosi ono tam aż 12,8%. W Grecji spadło ono do 10,9%. Te dwa kraje są zdecydowanymi liderami pod względem wysokości bezrobocia w UE. Trzecie miejsce przypadło kolejnemu państwu PIGS (ang. Portugal, Italy, Greece, Spain), czyli Włochom. Bezrobocie we Włoszech wynosi 7,8%.

Zaskakująca może być za to czwarta pozycja, którą zajęła Szwecja. Bezrobocie w tym bardzo bogatym państwie wynosi 7,2%. Bezrobocie powyżej 6% zanotowano również w Portugalii i Francji (po 6,9%), na Cyprze (6,8%), w Finlandii (6,6%), na Łotwie (6,5%), na Litwie (6,4%) oraz w Chorwacji (6,2%). Średnia unijna wynosi 6%.

Bezrobocie w UE w marcu 2023 roku (2)

Te regiony mają najniższe bezrobocie

Eurostat udostępnia także dane dotyczące poziomu bezrobocia w różnych regionach. Najniższe bezrobocie odnotowano w regionie kraj środkowoczeski. Wynosi ono tam zaledwie 1,2%! Drugie miejsce zajęła Praga, gdzie bez pracy jest zaledwie 1,6% aktywnych zawodowo mieszkańców stolicy Czech. Na najniższym stopniu podium znalazły się trzy regiony, w tym dwa czeskie:  południowo-zachodni, południowo-wschodni oraz węgierski centralny zadunajski. We wszystkich bezrobocie wynosi 1,7%.

Eurostat, bezrobocie w UE
Eurostat

Bezrobocie do 2% odnotowano także w czterech innych regionach. Aż trzy z nich są polskie. W regionie pomorskim oraz warszawskim stołecznym bezrobocie wynosi zaledwie 1,9%. Z kolei w regionie wielkopolskim oraz we Flandrii Wschodniej (Holandia) to 2,0%. Wśród polskich regionów bardzo niskie bezrobocie odnotowano również w śląskim (2,2%), zachodniopomorskim (2,3%), małopolskim (2,4%) oraz podlaskim (2,5%).

Gdzie bezrobotnych jest najwięcej?

Które regiony UE mierzą się z najwyższą stopą bezrobocia? Bezrobocie powyżej 20% odnotowano jedynie w dwóch hiszpańskim regionach: Ceuta oraz Melilla. To hiszpańskie miasta eksklawy na terenie Maroko. W Ceucie bez pracy pozostaje 28,4% aktywnych zawodowo, a w Melilli 21,6%. Wśród regionów o dużym bezrobociu należy wymienić także Andaluzję (19%).

Poza tym w zestawieniu znajdziemy wiele regionów, które, choć należą do państw europejskich, to znajdują się daleko poza Europą. Mówimy tutaj o francuskiej Gwadelupie na Karaibach, Reunion na morzu Indyjskim, czy hiszpańskie Wyspy Kanaryjskie u wybrzeży Afryki. Z regionów stricte europejskich należy wymienić Estremadurę (Hiszpania), Kampanię (Włochy) raz Sycylię (Włochy).

Bezrobocie w Polsce wciąż historycznie niskie! Rynek pracy szerokim łukiem omija kryzys

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Radosław Ditrich

Świat postrzegam przez pryzmat liczb. Kocham przeglądać wykresy, tabele i mapy. Lubię także pobiegać i podróżować komunikacją publiczną.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker