Gospodarka

Jakie są najdroższe kraje świata? Tu wydasz najwięcej [RANKING]

Najdroższe kraje świata to również jedne z najbogatszych regionów na Ziemi. Gdzie się znajdują? Jak dużo kosztuje utrzymanie w tych krajach? Jakie są najdroższe kraje na świecie? Jakie państwa z Europy do nich należą?

Najdroższe kraje świata? Wysoka inflacja sprawia, że część w Polaków zaczyna postrzegać swój kraj jako naprawdę drogi. Mimo dynamicznego wzrostu cen nasz kraj nadal należy do najtańszych w Unii Europejskiej. Które regiony globu cechują się najwyższymi cenami? Jak na ich tle wypada Polska?

Najdroższe kraje świata

Ostatnio omawialiśmy najtańsze państwa w Europie. Pora przyjrzeć się miejscom, gdzie wydamy najwięcej. Jakie są najdroższe kraje świata? Które regiony świata cechują się najwyższymi cenami? W przypadku najtańszych państw, były to przeważnie również najbiedniejsze kraje. Jest to w pewien sposób ze sobą powiązane. Im bogatsze społeczeństwo, tym koszty pracy są wyższe, a co za tym idzie, drożeją także towary i usługi. Dodatkowo w bogatych społeczeństwach producenci mogą narzucać wyższe ceny, ponieważ ludzi najzwyczajniej stać.

Logicznym wydaje się zatem szukanie najdroższych państw świata wśród najbogatszych krajów. Przeanalizowane przez nas dane sugerują, że najdroższe kraje świata to Bermudy, Szwajcaria, Monako, Kajmany, Islandia, Bahamy, Turks i Caicos oraz Norwegia. Trudno jednak wskazać jednoznacznie na jednego lidera. Przyczyną są różnice w statystykach. Przyjrzyjmy się różnym statystykom.

Poszukiwania warto zacząć od najbogatszego regionu świata — Europy. Eurostat zbiera dane nie tylko dla państw członkowskich UE, ale również dla Norwegii, Islandii czy Szwajcarii. I to właśnie te trzy kraje są zdecydowanymi liderami pod względem wysokości cen w Europie.

Najdroższe kraje świata — Szwajcaria najdroższa w Europie

Najdrożej według Eurostatu jest w Szwajcarii. Indeks cen wynosi tam aż 167,0 (dla kontekstu – 100 to średnia unijna). Na drugim miejscu uplasowała się Islandia, gdzie indeks cen wyniósł 151,7. Za Islandią z wynikiem 144,7 znalazła się Norwegia. Czwarte miejsce przypadło już członkowi UE — Irlandii. Indeks cen Irlandii to 143,8, co oznacza, że ceny w tym kraju są o 43,8% wyższe od średniej unijnej. Piąte miejsce przypadło kolejnemu krajowi nordyckiemu — Danii. Życie w tym kraju jest o 43,1% droższe niż w UE.

Zobacz też: Czy w Polsce jest drogo? Sprawdzamy ceny w Europie

Drogo jest także w Luksemburgu (136,4), Szwecji (129,7) oraz Finlandii (126,7). Dla porównania, w Polsce jest to 60,0, czyli ponad 2 razy taniej. Z kolei w Turcji, która należy do najtańszych państw Europy, wskaźnik cen wyniósł 40,9. To ponad 4 razy mniej niż w Szwajcarii.

Poziom cen w Europie w 2021 roku (Eurostat)

Najdroższe kraje świata wykres Eurostat

Eurostat, choć posiada bardzo dokładne i wiarygodne statystyki, to ma pewną dużą wadę. Dostarcza nam informacji o niewielkiej liczbie państw. Kolejne analizowane przez nas dane pochodzą z serwisu worlddata.info. Dane te obejmują cały świat, dlatego mają pewną przewagę nad statystykami Eurostatu. Jak informują autorzy zestawienia, obliczony przez nich indeks bazuje na danych OECD, Banku Światowego, MFW, Eurostatu oraz własnych badaniach. Poziom = 100 oznacza średni poziom cen w USA. Jakie są najdroższe kraje świata według tego serwisu?

Zobacz też: Najbogatsze kraje świata 2023. Jak na ich tle wypada Polska? [RANKING]

Najdroższym krajem świata są Bermudy. Wskaźnik cen wyniósł tam 157,6, co oznacza, że jest tam o 57,6% drożej niż w USA. To jeden z najbogatszych krajów świata (jeśli pod uwagę bierzemy PKB per capita). Tak wysoki poziom bogactwa to wynik tego, że wyspy są rajem podatkowym. Swoje zyski przenosi tam wiele bogatych osób. Kolejnym czynnikiem, który może wpływać na ceny, jest fakt, że Bermudy są oddalone od lądu. Same koszty transportu podbijają ceny w tym kraju.

Drugie miejsce na liście najdroższych krajów świata zajęła Szwajcaria (142,4). Za Szwajcarią znalazły się kolejne wyspy — Kajmany (137,9). Podobnie jak Bermudy, to kolejny raj podatkowy. Czwarta pozycja przypadła Izraelowi (130,2). Piąte miejsce to znów kolejna wyspa. Tym razem to położona w Europie Islandia (128,0). Podobnie jak inne wymienione państwa, to kraj charakteryzujący się bardzo wysokim poziomem PKB per capita.

Zobacz też: Dlaczego ceny warzyw w sklepach są obecnie aż tak wysokie? To nie tylko inflacja

Kolejne pozycja wśród najdroższych krajów na świecie to znów wyspy będące rajem podatkowym — Turks i Caicos (124,6). Równie wysokie ceny są w kolejnym bogatym europejskim państwie — Norwegii (124,6). Norwedzy obok Szwajcarów są wymieniani wśród najbogatszych społeczeństw świata. Jednym ze źródeł bogactwa są duże złoża surowców naturalnych. Warto jednak jasno zaznaczyć, że w przeciwieństwie do wielu państw bogatych w złoża ropy i gazu, w przypadku Norwegii to nie jest główna przyczyna bogactwa. Ten skandynawski kraj był już bogaty przed odkryciem złóż. Dzięki nowoczesnej gospodarce nawet bez wydobycia radziliby sobie bardzo dobrze.

Kolejna pozycje to kolejna wyspa i raj podatkowy — Barbados (121,5). Zaraz za nim uplasował się następny przedstawiciel Skandynawii — Dania (119,9). Niemal taki sam poziom cen zanotowano w Irlandii (119,8). Przenieśmy się na drugą stronę globu. Antypody to kolejny obszar o bardzo wysokich cenach. W Australii indeks cen wyniósł 118,0, a w Nowej Zelandii 117,2. Bogate społeczeństwo i oddalenie od reszty świata sprawia, że życie jest tam aż tak drogie. Bardzo drogo jest również w Luksemburgu (113,1), Szwecji (109,3), Finlandii (108,0) i Wielkiej Brytanii (107,9). Drożej niż w USA jest w jeszcze trzech krajach — na Bahamach (107,6), w Kanadzie (105,6) oraz w Japonii (101,9).

Najdroższe kraje na świecie według worlddata.info

Zobacz też: Najbiedniejsze kraje świata 2023 [RANKING]

Kolejną bazą danych jest numbeo.com. Na stronie dostępne są statystyki dla większości państw świata. Dane zbierane są tam przy pomocy anonimowych ankiet. Tak tworzony jest indeks cost of life. Poziom 100 oznacza ceny w Nowym Jorku. Jakie są najdroższe kraje świata według numbeo.com?

Indeks kosztów życia na Bermudach wynosi aż 141,8, dlatego to najdroższy kraj świata według numbeo.com. Na drugiej pozycji znalazła się Szwajcaria, gdzie indeks kosztów życia wyniósł 114,2. Dalsze trzy pozycje to kolejne wyspiarskie raje podatkowe — Kajmany (103,4), Bahamy (90,9) oraz Barbados (88,8). Zaraz za nimi znalazła się Norwegia, gdzie indeks kosztów życia wyniósł 88,6.

Za Norwegią uplasowało się kolejne bardzo bogate państwo — Singapur. Indeks cen wynosi w tym kraju 85,9. Za Singapurem znalazła się Islandia (83,3) – drugi najdroższy kraj Europy według Eurostatu. Kolejne miejsce przypadło małemu państwu wyspiarskiemu — Jersey (80,0). Na liście najbogatszych państw znalazły się jeszcze: Dania (78,6), Izrael (76,4), Hongkong (75,7), Australia (75,3), Luksemburg (73,2) oraz Nowa Zelandia (72,9).

Najdroższe kraje na świecie według numbeo.com

Najdroższe kraje na świecie — tam utrzymanie kosztuje ponad 10 tys. PLN miesięcznie

Kolejnym analizowanym źródłem danych jest serwis livingcost.org. Dostępne na tej stronie statystyki traktują o nominalnych (wyrażonych w dolarach) kosztach życia. Autorzy zestawienia porównują ceny w 9294 miastach w 197 krajach świata. Podana kwota to według serwisu koszt koszyka konsumpcyjnego gwarantującego umiarkowany status. Dla Polski obliczono go na poziomie 912 dolarów, dlatego nie należy mówić, że Polska to drogi kraj. Jaki jest najdroższe kraje na świecie według serwisu livingcost.org?

Miano najdroższego kraju świata otrzymało pominięte w poprzednich zestawieniach Monako. Miesięczny koszt w tym małym kraju to 3761 dolarów. To podobnie jak większość innych państw w zestawieniu, raj dla milionerów. Kraj ten nie słynie z dużej produkcji, a hazardu i rozrywek dla bogatych. Drugie najwyższe koszty obliczono dla mieszkańców Singapuru (3280 dolarów). Trzecie miejsce przypadło Kajmanom (3090 dolarów).

Najdroższe kraje na świecie według livingcost.org

Na czwartym miejscu wylądowała Szwajcaria, gdzie koszty to 2604 dolary. Piątą pozycję okupują Stany Zjednoczone, gdzie wydać trzeba 2213 dolarów. Dalsze miejsca przypadły kolejno: Irlandii, (2198 dolarów), Luksemburgowi (2167 dolarów), Islandii (2149 dolarów), Liechtensteinowi (2117 dolarów) oraz Vanuatu (2114 dolarów). W czołówce znajdziemy także takie kraje jak Australia, Bahamy, Katar, Norwegia, Kanada, Wielka Brytania, Dania czy Izrael.

Jakie są najdroższe kraje świata?

Na podstawie powyższych danych możemy stworzyć listę najdroższych państw na świecie. Choć zestawienia różnią się między sobą (i nie zawsze obejmuje te same kraje), to można na ich podstawie wyróżnić grupę państw, gdzie ceny są najwyższe. Jakie to państwa? Najdroższe kraje świata to z pewnością takie państwa jak Bermudy, Szwajcaria, Monako, Kajmany, Islandia, Bahamy, Turks i Caicos oraz Norwegia. Miano bardzo drogich państw należy się także Barbadosowi, Izraelowi, Irlandii, Danii, Singapurowi, Australii, Hongkongowi, Nowej Zelandii oraz Luksemburgowi.

Najtańsze kraje w Europie 2023. Gdzie życie jest najtańsze? [RANKING]

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Radosław Ditrich

Świat postrzegam przez pryzmat liczb. Kocham przeglądać wykresy, tabele i mapy. Lubię także pobiegać i podróżować komunikacją publiczną.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker