Polska

Bezrobocie w Polsce nadal rekordowo niskie! GUS opublikował najnowsze dane

Stopa bezrobocia rejestrowanego wyniosła w listopadzie 5,1%

Bezrobocie w 2022 roku wciąż jest najniższe od lat. Główny Urząd Statystyczny opublikował dane za listopad, które niemal nie różnią się od wrześniowych czy październikowych odczytów. 

Bezrobocie w 2022 roku – GUS publikuje dane za listopad

Według danych przekazanych 23 grudnia przez główny Urząd Statystyczny stopa bezrobocia rejestrowanego wyniosła w listopadzie 5,1%. Warto zaznaczyć, że we wrześniu i październiku wartość ta była taka sama. Dane te nie różnią się od tych zaprezentowanych przez Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej (również 5,1%). Listopadowy odczyt jest przedłużeniem zjawiska najniższego bezrobocia w Polsce od lat.

W listopadzie odnotowano jednak nieznaczny wzrost bezrobotnych zarejestrowanych w urzędach pracy. W jedenastym miesiącu roku wynik ten wyniósł 800,2 tys. wobec 796 tys. miesiąc wcześniej. Jak podaje Główny Urząd Statystyczny, spadła liczba nowych ofert pracy z 88,5 do 78,9 tys. ogłoszeń. Według Polskiego Instytutu Ekonomicznego wynika to z pogorszenia koniunktury w polskiej gospodarce. Analitycy PIE podkreślają, że mniejsza liczba ofert pracy może wpłynąć na decyzje o podwyżkach. Z tej przyczyny prognozuje się, że w kolejnych miesiącach płace będą rosły wolniej od obserwowanej inflacji w Polsce. 

Zobacz także: Populacja Polski się kurczy! Liczba mieszkańców spadła o ponad milion

W jedenastym miesiącu bieżącego roku przedsiębiorstwa przeprowadziły 197 zwolnień grupowych i jest to o 125 mniej niż rok temu. PIE prognozuje, że stopa bezrobocia wzrośnie w Polsce w przyszłym roku do poziomu 5,8%. W tym przypadku spowolnienie gospodarcze oznacza słabszy wzrost płac. W obecnych warunkach rosną one 3,5 pkt proc. wolniej od inflacji.

Ekonomiści PKO BP w Kwartalniku Ekonomicznym tak piszą o sytuacji w przyszłym roku:

Nie przewidujemy jednak znaczącego wzrostu stopy bezrobocia ze względu na wysoką na tle historycznym liczbę wakatów oraz spadek liczby osób w wieku produkcyjnym, który szacujemy na ok. 100 tys. osób rocznie. Dostosowanie rynku pracy będzie wg nas następowało przede wszystkim poprzez realny spadek płac, w szczególności biorąc pod uwagę dużą popularność elastycznych elementów wynagrodzenia.

Zobacz także: Problemy kadrowe w transporcie się pogłębiają. Jak zatrudnić kierowcę spoza UE?

Bezrobocie w Polsce a lista zawodów chronionych

W kontekście poziomu bezrobocia w Polsce warto przywołać najnowszy pomysł rządu. W planach jest utworzenie mechanizmu chroniącego bezrobotnych w przypadku trudnej sytuacji na lokalnym rynku pracy. Lista zawodów chronionych obowiązywałaby, gdy w danym regionie gwałtownie wzrośnie bezrobocie, np. wskutek likwidacji dużego zakładu pracy. Wówczas starosta może utworzyć ww. listę, na której znajdą się zawody, w których na zatrudnienie w pierwszej kolejności będą mogli liczyć Polacy. Na dane stanowisko nie będzie można zatrudniać osób spoza UE, jeśli o podjęcie pracy będą starać się rodacy (o ile spełniają wskazane wymagania i mają odpowiednie kompetencje).

Czy zatem polskie firmy planują zwolenia?

W obecnych warunkach gospodarczych wielu pracowników obawia się o swoją przyszłość w danym miejscu pracy. Warto jednak przypomnieć, że problemem na polskim rynku pracy wciąż jest brak pracowników. Ponadto, biorąc pod uwagę prognozowany kryzys demograficzny, w długiej perspektywie wyzwaniem dla polskiej gospodarki będzie raczej poradzenie sobie z niedoborem. Luki mogą wypełniać m.in. imigranci zarobkowi ze Wschodu. Obecny kryzys determinujący wysoką inflację jest przejściowy, dlatego wiele firm stara się utrzymać zatrudnienie na podobnym poziomie. Należy jednak uwzględnić tzw. okres przystosowawczy, który jest widoczny w polskiej gospodarce. W obecnych warunkach płace nie nadążają za inflacją. W obliczu dwucyfrowej inflacji CPI i PPI i widocznego spowolnienia firmy znajdują się w trudnej sytuacji. Proces dostosowawczy nastąpi zatem poprzez cięcia w zatrudnieniu albo przez cięcia płac. Jak pisaliśmy, przedsiębiorstwa wybrały tę drugą drogę (Więcej: Wysokie bezrobocie w Polsce nie wystąpi, ale społeczeństwo mocno zubożeje).

Ekonomiści PKO BP komentują:

[…] w krótkim okresie, w warunkach dualnego charakteru rynku pracy, ograniczenie popytu na pracę mogą w pierwszej kolejności absorbować pracownicy tymczasowi, w dużej mierze obcokrajowcy. Podwyższenie naszej prognozy stopy bezrobocia rejestrowanego wynika przede wszystkim z dostosowania do rewizji danych dokonanej przez GUS.

Światowe prognozy gospodarcze – zmierzamy do spowolnienia

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Agnieszka Patyk

Absolwentka studiów azjatyckich dalekowschodnich, studentka KU Leuven i ekonomii na Uniwersytecie Jagiellońskim. Swoją przyszłość wiąże z finansami, ze szczególnym uwzględnieniem dalekowschodnich giełd papierów wartościowych. Jej pasją są języki obce, posługuje się angielskim, chińskim, rosyjskim oraz niemieckim. Współautorka monografii naukowej „Systemy Polityczne państw Bliskiego Wschodu”.

Polecane artykuły

Sprawdź również
Close
Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker