Polska

Inflacja w Polsce spadła! GUS opublikował najnowszy szacunek za listopad

Główny Urząd Statystyczny opublikował nowe dane na temat inflacji w naszym kraju. Wynika z nich, że w listopadzie ceny rosły w tempie 17,4 % w ujęciu rocznym. Oznacza to, że inflacja w naszym kraju w końcu spadła.

Główny Urząd Statystyczny podał właśnie szybki szacunek inflacji w listopadzie. Ta wynieść miała 17,4 % w ujęciu rocznym. Konsensus rynkowy zakładał, że wyniesie ona 17,9%, czyli tyle samo co w październiku. Odczyt zaskoczył więc pozytywnie ekonomistów. W ujęciu miesięcznym ceny w Polsce wzrosły w listopadzie o 0,7%. Miesiąc wcześniej ceny rosły w tempie 1,8% m/m. Ekonomiści spodziewali się wzrostu o 0,9%, więc zarówno miesięczna, jak i roczna dynamika okazały się niższe od szacunków.

Inflacja w Polsce
GUS

Należy pamiętać, że to jedynie szybki szacunek, więc ostatecznie inflacja może się jeszcze zmienić. Mimo to, korekty są zwykle niewielkie i rzadko przekraczają 0,1 p.p.

Energia i paliwa tanieją!

Podobnie jak w poprzednich miesiącach, inflacja w Polsce była w głównej mierze zasługą rosnących cen energii i żywności. Żywność jest aż o 22,3% droższe niż rok temu. W ujęciu miesięcznym ceny żywności wzrosły o 1,6%. Jest to rezultat globalnych wzrostów cen żywności. Należy zauważyć, że mimo obniżek VAT, roczna dynamika przekracza 20%.

Prawdziwa ciekawostka jest w danych o energii i paliwach. W ciągu ostatnich 12 miesięcy energia podrożała o 36,8%, a paliwa o 15,5%. Gdy jednak spojrzymy w dane w ujęciu miesięcznym, to zobaczymy, że te dobra tanieją. Ceny energii spadły o symboliczne 0,1%. Paliwa są o 1,2% tańsze niż miesiąc wcześniej. Spadek cen to skutek niższych cen ropy i gazu. Duży wpływ ma także umocnienie złotego. W październiku za dolara musieliśmy zapłacić nawet 5 PLN. Obecnie to 4,50 PLN. Silny złoty obniża względne ceny surowców energetycznych.

Warto przypomnieć, że jeszcze kilka miesięcy wcześniej, roczna dynamika cen paliw wynosiła blisko 50%. Mówimy więc o dużym wyhamowaniu wzrostu cen. Coraz wolniej rosną także ceny energii. Przyspiesza za to wzrost cen żywności i napojów oraz inflacja bazowa. Dane te pokazują, że inflacja w Polsce w coraz mniejszym stopniu wynika bezpośrednio ze wzrostu cen surowców energetycznych.

Zobacz też: Crédit Agricole: Inflacja w Polsce będzie spadać i to relatywnie szybko!

Pozytywną wiadomością może być fakt, że ceny żywności rosły w listopadzie niemal w takim samym tempie co rok temu. W 2022 roku miesięczna dynamika cen żywności w Polsce jest znacznie wyższa niż rok temu (poza lutym, kiedy obniżono stawki podatku VAT). Jeśli złoty się umocni, to również dynamika cen żywności powinna niedługo zacząć spadać. Globalne ceny żywności zaczęły spadać (w ujęciu miesięcznym) już w lutym. Indeks cen żywności FAO wyniósł wtedy 141,2 pkt. W październiku było to 135,9 pkt. Dla porównania w październiku 2021 roku indeks osiągnął wartość 133,2 pkt.

Mimo spadku inflacji, nadal zwiększa się dynamika cen żywności i napojów bezalkoholowych. W listopadzie 2022 r. ceny te były o 22,3% wyższe niż rok wcześniej. Nawet jeśli dynamika cen żywności spowolni to ceny żywności mogą rosnąć o około 20% r/r jeszcze przez kilka miesięcy – komentuje Łukasz Ambroziak, analityk Polskiego Instytutu Ekonomicznego.

Inflacja w Polsce

PKO

Warto jednak wspomnieć, że inflacja bazowa, czyli po wyłączeniu cen energii i żywności, wynosi w Polsce już ok 11,3-4%, czyli jest wyższa niż miesiąc wcześniej (11%). Oznacza to, że wzrost cen już dawno rozlał się po całej gospodarce i drożeje praktycznie wszystko.

Niższa od oczekiwań inflacja w Polsce oznacza także, że szansa na kolejne podwyżki stóp procentowych znów spadła. Spowolnienie gospodarcze, wyhamowanie inflacji w Polsce i Europie to czynniki, które RPP z pewnością bierze pod uwagę. Należy więc oczekiwać, że stopy procentowe w najbliższych miesiącach zapewne już nie wzrosną.

Październikowa inflacja w Europie. Znowu wyprzedzamy Czechów

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Radosław Ditrich

Świat postrzegam przez pryzmat liczb. Kocham przeglądać wykresy, tabele i mapy. Lubię także pobiegać i podróżować komunikacją publiczną.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker