EuropaGospodarka

Październikowa inflacja w Europie. Znowu wyprzedzamy Czechów

Październikowa inflacja okazała się bardziej łaskawa dla państw naszego regionu. W większości w nich spada, jednak nie w Polsce

Październikowa inflacja w Polsce wypada naprawdę źle na tle państw regionu. Nie tylko dlatego, że jest wysoka, ale dlatego, że wciąż rośnie, mimo iż w wielu krajach dynamika wzrostu cen wyhamowała. Niestety średnia inflacja dla strefy euro oraz dla Unii Europejskiej również w tym miesiącu wzrosła. Kolejno o 0,7 p.p. osiągając poziom 10,6% oraz o 0,6 p.p. co daje nam 11,5%.

Październikowa inflacja w Unii Europejskiej – HICP

Inflacja w Europie jest mierzona dwoma metodami, HICP oraz CPI. Dla państwa, którzy nie znają różnicy między nimi, przygotowaliśmy artykuł: Inflacja. Czym różni się HICP od CPI

Według danych zaprezentowanych przez Eurostat najwyższa inflacja wciąż utrzymuje się wśród państw bałtyckich, gdzie już kolejny miesiąc z rzędu utrzymuje się powyżej 20%. Jednak warto zauważyć, że do tego grona dołączyły również Węgry znajdujące się na trzecim miejscu z inflacją na poziomie 21,9%. Oznacza to wzrost aż o 1,2 p.p. względem poprzedniego miesiąca. Jest to kolejny duży wzrost tego państwa w ciągu ostatnich miesięcy. Liderem wciąż pozostaje Estonia (22,5%), która jednak zmniejszyła swoje tempo wzrostu aż o 1,6 p.p. względem poprzedniego miesiąca. Litwa (22,1%), która wciąż zajmuje drugie miejsce, również zmniejszyła swoją dynamikę o 0,4 p.p. I ostatnie państwo bałtyckie, czyli Łotwa (21,7%) również zmniejszyła swoje tempo wzrostu – o 0,3 p.p.

Zobacz także: Inflacja w Japonii jest najwyższa od 40 lat! Okres stabilności cen dobiega końca?

Na piątej pozycji Niderlandy (16,8%), a tuż za nimi Polska (16,4%), która w tym miesiącu wyprzedziła pozostające długo przed nią Czechy. Nasz południowy sąsiad zanotował ogromny spadek dynamiki wzrostu cen aż o 2,3 p.p. Wynika to z interwencji państwa, bowiem władze wprowadziły subsydia do cen energii elektrycznej dla gospodarstw domowych.

Najniższą inflację HICP natomiast zanotowała już tradycyjnie Francja (7,1%). Pewnym zaskoczeniem na przedostatniej pozycji może być natomiast Hiszpania (7,3%), która jeszcze w poprzednim miesiącu zajmowała szóste miejsce od końca. Natomiast na trzecim miejscu od końca możemy zaobserwować Maltę (7,4%).

W październiku największy udział w rocznej stopie inflacji w strefie euro miała ponownie energia (+4,44 p.p.), następnie żywność, alkohol i tytoń (+2,74 p.p.), usługi (+1,82 p.p.) oraz nieenergetyczne towary przemysłowe (+1,62 p.p.).

Zobacz także: Inflacja w Polsce nie wyhamuje. Ona wzrośnie!

Październikowa inflacja w Unii Europejskiej - HICP
Źródło: Eurostat

Październikowa inflacja w Unii Europejskiej – CPI

Również według tej metody liczenia, na samym szczycie wciąż możemy zaobserwować państwa bałtyckie, jednak z małymi zmianami. Na pierwszym miejscu uplasowała się Litwa (23,6%), później Estonia (22,5%) i Łotwa (21,8%). Każde z tych państw i tym razem zmniejszyło swoją dynamikę inflacji, dokładnie kolejno o 0,5 p.p., 1,2 p.p., 0,4 p.p.

Węgry (21,1%) znalazły się na czwartej pozycji ze zwiększoną dynamiką o 1 p.p. Następnie na piątym miejscu Polska (17,9%), jest to awans aż o dwie pozycje względem września. Wyprzedziliśmy takie państwa jak Bułgaria (17,6%) i Czechy (15,1%). Te ostatnie odnotowały znaczny spadek dynamiki wzrosty cen (o 2,9 p.p.) względem poprzedniego miesiąca z powodów przytoczonych we wcześniejszej części tego artykułu.

Zobacz także: Wrześniowa inflacja w Europie. Mimo starań Polska bez awansu w rankingu

W tym przypadku najniższą inflację również odnotowała Francja (6,2%), Luksemburg (6,9%) oraz Hiszpania (7,3%).

Największą wzrost dynamiki inflacji względem poprzedniego miesiąca możemy obserwować we Włoszech. Tam zanotowaliśmy wzrost aż o 2,9 p.p. Następne są Węgry (1 p.p.), Belgia (1 p.p.) i Irlandia (1 p.p.).

Natomiast najbardziej udało się wyhamować tempo wzrostu inflacji w: Grecji (2,9 p.p.), Czechach (2,9 p.p.), Hiszpanii (1,6 p.p.), Estonii (1,2 p.p.), Bułgarii (1,1 p.p.) i Rumunii (1,1 p.p.).

Październikowa inflacja w Unii Europejskiej - CPI
Źródło: Trading economics

Październikowa inflacja w Europie

Najbardziej interesującymi państwami spoza Unii Europejskiej, które należy wymienić Turcję (85,5%), Mołdawię (34,6%), oraz Ukrainę (26,6%). To właśnie w tych państwach inflacja jest największa, gdy skupimy się na kontynencie europejskim.

Zobacz także: Inflacja pomaga Walmartowi? Sprzedaż internetowa mocno w górę!

Kolejnym istotnym państwem jest, chociażby Białoruś (15,2%), która również odnotowała znaczący spadek dynamiki, dokładnie o 2,2 p.p. Następnie mamy Serbię (15%) oraz Rosję (12,6%), która odnotowała spadek względem września o 1,1 p.p.

Wielka Brytania również nie radzi sobie najlepiej. Inflacja na Wyspach wciąż rośnie i osiągnęła poziom 11,1%. W zdecydowanie lepszej sytuacji jest Albania (8,3%), Norwegia (7,5%) czy Szwajcaria (3%).

Inflacja w Europie w październiku
Źródło: Trading economics

Skąd tak niska inflacja w Japonii? To wynik m.in. „Abenomiki”

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Dawid Błaszkiewicz

Politolog, historyk oraz dziennikarz ekonomiczny. Członek Polskiej Sieci Ekonomii oraz Prezes Stowarzyszenia Racja. Głównym obszarem zainteresowań jest makroekonomia oraz historia gospodarcza.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker