Światowe prognozy gospodarcze – zmierzamy do spowolnienia
Światowe prognozy gospodarcze wskazują na spowolnienie gospodarcze w praktycznie wszystkich państwach globu

Niepewna sytuacja geopolityczna wywiera wpływ na wszystkie gospodarki świata. Zglobalizowany rynek jest szczególnie wrażliwy na szoki pojawiające się w którymkolwiek punkcie globu. Ostatnie lata są tego najlepszym przykładem – pandemia COVID, wojna oraz wciąż trwający kryzys energetyczny. Pozostaje pytanie, jak wyglądają światowe prognozy gospodarcze na kolejne lata.
Światowe prognozy gospodarcze – Unia Europejska
Mimo pesymistycznego początku roku Komisja Europejska podniosła swoje prognozy dla strefy euro na 2022 rok. Szacuje się, że wzrost gospodarczy w strefie wyniesie 3,2%, jest to o 0,6 p.p. więcej niż podczas wcześniejszych analiz. Niestety obecna sytuacja geopolityczna wymusiła weryfikację prognoz na 2023 rok w dół. W przyszłym roku wzrost ma wynieść jedynie 0,3%, natomiast w 2024 roku już 1,5%.
W 2023 roku recesji ma doświadczyć m.in. nasz zachodni sąsiad, czyli Niemcy. Gospodarka ma skurczyć się o 0,6%. Będzie to wynikało z osłabienia tamtejszego przemysłu przez wysokie koszty energii. Zła sytuacja już teraz przekłada się na zachowania konsumentów, którzy ograniczają wydatki. Skutkuje to spadkiem liczby nowych zamówień dla firm. Z tego powodu spodziewany jest również spadek inwestycji.
Zobacz także: Niemcy ważnym partnerem gospodarczym dla Polski. Co z recesją?
W innych państwach prognozy również nie są optymistyczne. We Francji PKB w 2023 roku wzrośnie zaledwie o 0,4%, we Włoszech o 0,3%, natomiast w Hiszpanii prawdopodobnie o 1%. Jednak mimo gospodarczego ochłodzenia sytuacja na rynku pracy ma pozostać względnie stabilna przez utrzymujące się wcześniej braki kadrowe w wielu firmach. Z tego powodu stopa bezrobocia ma wzrosnąć jedynie nieznacznie z 6,8% w tym roku do 7,2% w przyszłym, po czym spadnie do 7% w 2024 roku.
Inflacja w strefie euro w przyszłych latach
Kolejną bardzo ważną kwestią jest inflacja. Niestety Komisja Europejska podniosła swoje prognozy dla całej strefy euro. W 2022 roku HICP ma osiągnąć poziom 8,5%, natomiast w 2023 roku 6,1%. To wynik gorszy o 2,1 p.p., niż zakładano podczas poprzednich prognoz. Dopiero w 2024 roku inflacja powinna znaleźć się na poziomie 2,6%. Na taki wynik będzie składał się mniejszy wzrost cen energii, ograniczony popyt i mniejsza presja płacowa.
W 2023 roku żadne państwo strefy euro nie zdoła osiągnąć celu inflacyjnego Europejskiego Banku Centralnego, czyli 2% w skali roku, a w 2024 osiągnie to jedynie Finlandia oraz Łotwa. W Niemczech natomiast ma wynieść 2,9%, a we Francji, Włoszech i Hiszpanii około 2,3%.
Zobacz także: Inflacja w Europie: pod względem wzrostu cen przodują Turcja, Ukraina oraz Litwa
Światowe prognozy gospodarcze – Stany Zjednoczone
W przypadku USA sytuacja będzie nieco lepsza niż w państwach Europy. Co prawda również wystąpi recesja w obecności wysokiej inflacji, jednak będzie ona płytsza. PIE wskazuje, że problemy na rynku amerykańskim wynikają głównie z wysokiej inflacji, a także ograniczenia polityki fiskalnej oraz monetarnej.
Gospodarka Stanów Zjednoczonych w tym roku ma urosnąć o 1,5%, aby w przyszłym roku tempo zwolniło do 0,5%. Problemy z gospodarką zaczęły się już na początku 2022 roku, kiedy znalazła się ona w technicznej recesji. Sytuacja poprawiła się w III kwartale, jednak zgodnie z przedstawionymi prognozami USA nie osiągnie dużego wzrostu gospodarczego.
Zobacz także: Inflacja w USA niższa od oczekiwań! Złoty reaguje umocnieniem w stosunku do dolara
Sporym problemem dla amerykańskiej gospodarki jest zastój na rynku budowlanym, związany z wysokim oprocentowaniem kredytów hipotecznych. Doprowadziło to do zmniejszenia popytu na nowe mieszkania, co w efekcie obniżyło ich cenę. Szacuje się, że wolumen sprzedanych nieruchomości jest niższy niż w latach 2018-2019.
Z raportów samych przedsiębiorców również można wnioskować nadchodzące spowolnienie. Prawdopodobnie kolejne kwartały przyniosą znaczący spadek poziomu inwestycji oraz umiarkowany wzrost wydatków konsumpcyjnych.
Nie można zapominać o wpływie Fed. Bank Centralny znacząco podnosił poziom stóp procentowych, co w negatywny sposób odbiło się na aktywności gospodarczej. Jednak raportowane dane gospodarcze oraz spadająca inflacja pozwalają wierzyć, że podwyżki stóp w kolejnych miesiącach nie będą już tak dotkliwe.
Podobnie jak w Europie, w USA rynek pracy wydaje się stabilny. W tym przypadku również amerykańskie firmy zgłaszają niedobór pracowników, co najprawdopodobniej będzie chroniło większość miejsc pracy w czasie dekoniunktury. W ciągu najbliższych dwóch lat stopa bezrobocia w Stanach ma nie przekroczyć poziomu 4,5%.
Zobacz także: Kongres USA zablokował ogólnokrajowy strajk kolejarzy
Światowe prognozy gospodarcze – Chiny
Wyniki gospodarcze Chin będą pogorszone m.in. przez restrykcyjną politykę zero-COVID. Zmiana polityki, którą nieśmiało deklaruje Pekin, pomogłaby w zwiększeniu eksportu, a co za tym idzie w ograniczeniu inflacji w Europie.
Prognozy wzrostu PKB dla Państwa Środka pozostaną względnie wysokie w porównaniu do innych przedstawionych krajów. W tym roku wzrost gospodarczy ma osiągnąć 3,2%, a w następnym 4,2%. Mimo wysokich wskaźników wciąż jest to mniej niż cel wyznaczony przez Partię na poziomie 5,5%. Możemy obserwować wyraźne spowolnienie tempa wzrostu PKB Chin w porównaniu do ostatniej dekady.
Chiny od listopada ogłosiły poluzowanie środków mających na celu walkę z pandemią. Władze chcą zrezygnować m.in. z izolacji całych osiedli. Mają również zostać wprowadzone ułatwienia dla turystów. Luzowanie obostrzeń ma na celu zachowanie produkcji oraz eksportu. Najprawdopodobniej te zmiany zostały wymuszone przez trudną sytuację gospodarczą Chin, a także okazję do pogłębienia współpracy gospodarczej z Niemcami.
Zobacz także: Chiny szykują gigantyczny pakiet wsparcia dla producentów chipów
PIE komentuje chiński stan eksportu do Europy następująco:
W październiku eksport towarów z Chin wzrósł do 155 mln t – to o 7,5 proc. więcej niż rok wcześniej. Instytut IfW Kiel szacuje, że chiński eksport jest obecnie o ok. 37 proc. większy niż średnio w 2019 r. Poprawa handlu z Chinami ułatwi wyhamowanie inflacji w Europie – mniej wzrosną koszty produkcji towarów przemysłowych.
Polska zmierza w stronę płytkiej recesji – prognozy na przyszłe lata