GospodarkaUSA

Gospodarka USA skurczyła się o 1,5%, mimo rosnących wydatków konsumpcyjnych

Jak wynika z wyliczeń opublikowanych w ten czwartek przez U.S. Bureau of Economic Analysis (BEA), gospodarka USA skurczyła się w pierwszym kwartale bieżącego roku o 1,5 proc. w stosunku do analogicznego okresu z zeszłego roku. Co ciekawe PKB Stanów Zjednoczonych spadł mimo tego, iż wydatki konsumpcyjne wzrosły bardziej, niż oczekiwano!

Gospodarka USA skurczyła się w pierwszym kwartale o 1,5 proc

Jak widać na zamieszczonym poniżej wykresie, po raz pierwszy od drugiego kwartału 2020 roku, gospodarka USA się skurczyła. Z wyliczeń BEA wynika, że PKB tego państwa spadł o 1,5 proc. w pierwszym kwartale bieżącego roku. Warto zaznaczyć, iż wcześniejsze szacunki przygotowane przez tę instytucję wskazywały, że zmalał on o 1,4 proc. 

Wzrost gospodarczy USA
Źródło: Trading Economics

Zobacz także: Rolnictwo w USA ma problem. Mamy koniec maja a zasiano dopiero połowę pszenicy

Co interesujące, gospodarka USA skurczyła się, pomimo tego, iż wydatki konsumpcyjne wzrosły bardziej, niż oczekiwano. Otóż w pierwszym kwartale 2022 roku były one rok do roku wyższe o 3,1 proc. Z kolei wcześniejsze szacunki wskazywały, iż ich wzrost wyniesie 2,7 proc. W takim razie, dlaczego amerykański PKB spadło?

Za ten stan rzeczy odpowiadają głównie dwa czynniki, niekorzystny dla Stanów Zjednoczonych bilans handlowy oraz powolne uzupełnianie zapasów przez amerykańskie przedsiębiorstwa. W pierwszym kwartale bieżącego roku import był większy rok do roku aż o 18,3 proc., a eksport zmalał o 5,4 proc. Z tego powodu spadł eksport netto USA, co doprowadziło do zmniejszenia PKB. Do tego po sezonie świątecznym amerykańskie przedsiębiorstwa nadal miały nagromadzone relatywnie duże zapasy, w wyniku czego, na początku roku stosunkowo powoli je zwiększały, przyczyniając się tym samym do osłabienia wzrostu gospodarczego. 

Zobacz także: Walmart robotyzuje wszystkie regionalne centra dystrybucji w USA

Co czeka amerykańską gospodarkę?

W najbliższych miesiącach gospodarka USA ma wrócić na ścieżkę wzrostu. Z uśrednionych szacunków 34 ekonomistów ankietowanych przez Bank Rezerw Federalnych Filadelfii wynika, iż w drugim kwartale tego roku PKB Stanów Zjednoczonych będzie większy rok do roku o 2,3 proc. Co więcej, w całym 2022 roku ma on wzrosnąć łącznie o 2,5 proc. 

Choć, warto zaznaczyć, iż ankietowani ekonomiści podkreślili, że przyszły wzrost gospodarczy Stanów Zjednoczonych może być znacznie niższy od tego prognozowanego ze względu na wiele czynników. Choćby rosyjska inwazja nadal przyczynia się do tego, że ceny wielu surowców na światowych rynkach są na historycznie wysokich poziomach. Chińska polityka zero-covid już przyczyniła się do powstania wielu zakłóceń w globalnych łańcuchach dostaw. Ponadto Rezerwa Federalna zaczęła podnosić stopy procentowe, co może w najbliższych miesiącach osłabić wzrost zarówno wydatków konsumpcyjnych, jak i inwestycji. 

FED: Monopolizacja napędza inflację w USA [BADANIE]

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Adam Suraj

Ekonomista zarażony miłością do tej nauki przez Ha-Joon Chang. To on pokazał, że ekonomia to nie są nudne obliczenia, a nauka o życiu społecznym.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker