EuropaGospodarka

Jaka będzie polityka monetarna EBC? Zdaniem ekonomistów łagodna

Na pytanie, jaka będzie polityka monetarna EBC, postanowili odpowiedzieć europejscy ekonomiści zrzeszeni w Association d’Instituts Européens de Conjoncture Economique (AIECE). Zdecydowana ich większość, bo aż 85 proc., prognozuje, że EBC będzie starał się wspierać wzrost gospodarczy, a przeciwdziałanie historycznie wysokiej inflacji w strefie euro zejdzie na drugi plan.

Jaka będzie polityka monetarna EBC?

Europejski Bank Centralny znalazł się ostatnio w stosunkowo trudnej sytuacji. Inflacja na terenie strefy euro osiągnęła rekordowy poziom 7,4 proc. rok do roku w tegorocznym kwietniu, co może wskazywać, że pożądana jest restrykcyjna polityka monetarna. Jednakże, tempo wzrostu cen znacznie różni się pomiędzy państwami, które ustanowiły euro krajową walutą. Jak widać na zamieszczonym poniżej wykresie, w takiej Estonii roczna inflacja w kwietniu wyniosła 19,1 proc., a we Francji zaledwie 5,4 proc. Oznacza to, że aktualnie podwyższanie stóp procentowych jest w interesie tego bałtyckiego kraju, ale w interesie państwa nad Loarą już niekoniecznie. Biorąc to pod uwagę, warto zadać pytanie, jaka będzie polityka monetarna EBC?

Inflacja HICP w państwach UE
Źródło: PKO Research, Twitter

Zobacz także: Prezeska Europejskiego Banku Centralnego: kryptowaluty są nic nie warte

Na nie postanowili odpowiedzieć ekonomiści zrzeszeni w AIECE. Zdecydowana większość z nich (aż 85 proc.) stwierdziła, iż Europejski Bank Centralny będzie prowadził politykę wspierającą wzrost gospodarczy, więc raczej nie dojdzie do znacznych podwyżek stóp procentowych. Jak możemy wyczytać w przygotowanym przez nich raporcie:

Stopa procentowa dla głównych operacji refinansowych wzrośnie do 0,25 proc. pod koniec 2022 roku (najprawdopodobniej w IV kwartale) i osiągnie 0,75 proc. pod koniec 2023 roku.

Choć warto zaznaczyć, że niektórzy analitycy oczekują podjęcia relatywnie radykalnych kroków, mających na celu obniżyć inflację na terenie strefy euro. Otóż 5 proc. ankietowanych analityków prognozowało, iż dojdzie do szybkiego cyklu zacieśnienia polityki pieniężnej. 

Co powinien zrobić Europejski Bank Centralny?

Jednakże, jaka powinna być polityka monetarna EBC? Jak widać, na zamieszczonym poniżej wykresie sporządzonym przez analityków Polskiego Instytutu Ekonomicznego, pod tym względem ekonomiści są bardziej podzieleni. Otóż 53 proc. analityków jest zdania, iż EBC powinien prowadzić ekspansywną politykę monetarną, z czego aż 11 proc. opowiedziało się za bardzo ekspansywną. Oznacza to, że relatywnie duży odsetek ekonomistów w Europie nie tylko chce, aby EBC obniżał stopy procentowe, ale również by prowadził mi.n. luzowanie ilościowe.

Jaka powinna być polityka monetarna EBC?
Źródło: Tygodnik Gospodarczy Polskiego Instytutu Ekonomicznego

Zobacz także: Ukraina przebuduje swoje tory kolejowe, aby uzyskać standard europejski

Z drugiej strony, aż 36 proc. respondentów uważa, że restrykcyjna polityka monetarna jest aktualnie pożądana, z czego 5 proc. opowiedziało się za bardzo restrykcyjną. Z danych tych wynika, że wspomniany odsetek ekonomistów chce, aby EBC walczył z inflacją i podnosił stopy procentowe, a ok. 14 proc. z nich, by cykl podwyżek był relatywnie szybki. 

„Efekt drugiej rundy” i polityka rządu: Dwie zmory NBP w walce z inflacją [ANALIZA]

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Adam Suraj

Ekonomista zarażony miłością do tej nauki przez Ha-Joon Chang. To on pokazał, że ekonomia to nie są nudne obliczenia, a nauka o życiu społecznym.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker