GospodarkaUSA

FED: Monopolizacja napędza inflację w USA [BADANIE]

Jak wynika z badania Fed, monopolizacja napędza inflację w USA. Monopolizacja jest zjawiskiem silnej koncentracji amerykańskiej gospodarki w ostatnich latach. 

Monopolizacja w USA

Monopolizacja (zamiennie monopolizm) to proces powstawania monopoli w wysoko rozwiniętej gospodarce (jaką są Stany Zjednoczone) w wyniku koncentracji rynku. Jak wskazują ekonomiści Fed na podstawie swoich badań, dziś gospodarka amerykańska jest co najmniej o 50% bardziej skoncentrowana niż w 2005 roku. Sprzyja to więc przenoszeniu szoków kosztowych na konsumentów, czego skutkiem jest wzrost cen. Monopolizacja oznacza bowiem, iż mniejsza grupa przedsiębiorstw kontroluje daną gospodarkę, bądź sektor, wskutek czego społeczeństwo posiada ograniczony wybór decyzji konsumenckich. Przedsiębiorstwa monopolistyczne mają wówczas możliwość wykorzystywania tzw. manipulacji cenowych.

Koncentracja amerykańskiego przemysłu

FED

Gospodarka amerykańska jest dziś o co najmniej 50 procent bardziej skoncentrowana niż w 2005 roku. W niniejszym opracowaniu autorzy szacują wpływ tego wzrostu na przenoszenie się szoków kosztowych na ceny. Z ich szacunków wynika, że w przypadku wzrostu koncentracji podobnego do tego obserwowanego od początku bieżącego stulecia, przełożenie to staje się o około 25 punktów procentowych większe. Wynikający z tego ponadtrendowy wzrost cen utrzymuje się przez około cztery kwartały. Ustalenia autorów sugerują, że wzrost koncentracji przemysłu w ciągu ostatnich dwóch dekad może wzmacniać presję inflacyjną wynikającą z obecnych zakłóceń w łańcuchu dostaw i napiętego rynku pracy — czytamy w streszczeniu badania

Zobacz także: Rolnictwo w USA ma problem. Mamy koniec maja a zasiano dopiero połowę pszenicy

W związku z powyższym, z badania wynika, iż w przypadku silnej koncentracji rynku, transfer szoku kosztowego na ceny staję o ok. 25% silniejszy, aniżeli w gospodarce rozproszonej o wysokim stopniu konkurencji.

Zobacz także: Kolejki do portów w USA są najmniejsze od ponad roku!

Monopol napędza inflację w USA wywołaną szokami podażowymi

Ekonomiści wskazują, że głównymi przyczynami obecnej inflacji CPI w USA (8,3% r/r) są załamane łańcuchy dostaw oraz rosnące ceny surowców energetycznych w konsekwencji wojny na Ukrainie. Dodają jednak, że monopolizacja napędza inflację i spowoduje, że gospodarka będzie w przyszłości znacznie bardziej podatna na wstrząsy inflacyjne.

W USA 17 osób dziennie umiera w oczekiwaniu na przeszczep!

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Gabriel Chrostowski

Analityk makroekonomiczny, w wolnych chwilach uprawiający piłkę nożną oraz biegi krótko- i długodystansowe

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker