Azja i Oceania

Pakistan wkrótce ogłosi bankructwo? Sytuacja polityczna utrudnia rozmowy z MFW

Istnieje zagrożenie, że Pakistan może wkrótce ogłosić bankructwo. Pomimo negocjacji z MFW trudna sytuacja polityczna utrudnia decyzje o wsparciu finansowym. 

Pakistan może wkrótce ogłosić bankructwo

Pakistan, jedno z najludniejszych państw świata, może wkrótce podążyć drogą Sri Lanki (Więcej: Mamy kolejnego bankruta! Sri Lanka ogłosiła bankructwo).

Pakistan może po raz drugi w swojej historii ogłosić bankructwo. Sytuacja wewnętrzna jest bardzo trudna. Obecnie Islamabad zmaga się z drugą najwyższą inflacją w regionie Azji i Pacyfiku. Aktualnie rezerwy narodowe Pakistanu wynoszą 10,2 mld USD, co pozwoli pokryć koszty importu przez dwa miesiące. Rząd oczekuje w tym roku deficytu handlowego w wysokości 45 miliardów dolarów. Trwają negocjacje z MFW dotyczące uwolnienia 3 mld USD pomocy finansowej. Jednak rozmowom nie sprzyja sytuacja polityczna.

Zobacz także: Pakistanowi grozi niewypłacalność! Władze zgłosiły się o pomoc do Chin

Problemy polityczne Pakistanu utrudniają powstrzymywanie kryzysu

Partia Pakistan Tehreek-e-Insaf przeforsowała przyśpieszone o rok wybory, próbując odzyskać władzę w państwie. Odsunięty od władzy premier Imran Khan jest gotowy do zajęcia stolicy wraz ze swoimi zwolennikami. Khan podburza społeczeństwo w mediach społecznościowych, nawołując do organizowania demonstracji. To właśnie walka rządu z Khanem i jego zwolennikami uniemożliwia współpracę z MFW. Aby Pakistan mógł otrzymać wsparcie finansowe, sytuacja wewnętrzna powinna być stabilniejsza. Tymczasem w Islamabadzie, stolicy Pakistanu, trwają protesty na tle politycznym pomiędzy zwolennikami a przeciwnikami byłego premiera. Miasto szykuje się na kolejne formy protestów, a sytuacja polityczna przysłania dramatyczną sytuację gospodarki.

Przed odejściem ze stanowiska, Khan obniżył ceny paliwa i benzyny, po czym zamroził je na cztery miesiące. To była ostatnia próba poprawienia swojego wizerunku w oczach obywateli, jednak zadała potężny cios gospodarce.

Zobacz także: Ruszył pierwszy pociąg z Pakistanu do Turcji przez Iran!

MFW opóźnił przydzielenie Pakistanowi planu pomocowego, dopóki rząd nie zrezygnuje z subsydiów paliwowych. Również następca Khana, Shehbaz Sharif, odroczył podnoszenie cen, pomimo subsydiów kosztujących 600 mln USD miesięcznie. Rząd chce powstrzymać podnoszenie cen. Tymczasem obywatele nie mogą kupić nawet podstawowych produktów spożywczych, w tym pszenicy i cukru.

Mattias Martinsson, dyrektor ds. inwestycji w Tundra Fonder AB w Sztokholmie powiedział dla serwisu Al Jazeera:

Trzy tygodnie temu powiedziałbym, że istnieje 0% szans na to, że Pakistan stanie się następną Sri Lanką. Niepokojąca jest jednak bezczynność nowego rządu.

MFW kontynuuje negocjacje z Pakistanem, ale zarówno trudna sytuacja polityczna, jak i irracjonalne posunięcia związane z zamrażaniem cen pogarszają kondycję gospodarki. Rządowi w Islamabadzie uda się uniknąć kryzysu, jeśli dojdzie do porozumienia z Międzynarodowym Funduszem Walutowym, który ma przekazać środki umożliwiające wypełnienie luk w finansowaniu do końca następnego roku podatkowego.

Pakistan buduje supernowoczesne miasto. Ziemia od rolników odkupowana za bezcen

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Agnieszka Patyk

Absolwentka studiów azjatyckich dalekowschodnich, studentka KU Leuven i ekonomii na Uniwersytecie Jagiellońskim. Swoją przyszłość wiąże z finansami, ze szczególnym uwzględnieniem dalekowschodnich giełd papierów wartościowych. Jej pasją są języki obce, posługuje się angielskim, chińskim, rosyjskim oraz niemieckim. Współautorka monografii naukowej „Systemy Polityczne państw Bliskiego Wschodu”.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker