Azja i OceaniaGospodarka

Pakistanowi grozi niewypłacalność! Władze zgłosiły się o pomoc do Chin

Zadłużenie zewnętrzne Pakistanu jest tak wysokie, że grozi im niewypłacalność. Wobec tego premier Pakistanu Imran Khan zwrócił się z prośbą do Chin o pomoc finansową w wysokości 9,5 mld dolarów. Wartość ewentualnego wsparcia finansowego nie jest przypadkowa. Bowiem do końca czerwca Pakistan jest zobowiązany uregulować swoje długi wobec wierzycieli, których wartość wynosi 8,6 mld dolarów.

Zadłużenie Pakistanu

Pakistan jest krajem o relatywnie wysokim zadłużeniu. Według danych z 2020 roku zadłużenie w stosunku do PKB wynosiło 87 proc. Szczególnie wysoki jest poziom długu zewnętrznego. Według prognoz MFW w następnym roku fiskalnym całkowity dług zewnętrzny wyniesie aż 103 mld dolarów.

Zobacz także: Sri Lanka. Kryzys zmusza rząd do zwrócenia się o pomoc do Chin i Indii

Na problem nadmiernego zadłużenia wskazuje ekonomista i analityk finansowy z Pakistanu Farrukh Saleen:

To nie jest normalna sytuacja, ale Pakistan jest do niej przyzwyczajony. Znaleźliśmy się w pułapce błędnego koła zadłużenia i potrzebujemy stałego napływu dolara, aby spłacić wiecznie rosnące zadłużenie – wskazuje ekonomista

Wykres 1. Zadłużenie Pakistanu jako procent PKB.

Zobacz także: Chiny i inne azjatyckie tygrysy deklasują USA pod kątem robotyki

Znaczący udział długu zewnętrznego Pakistanu stanowią pożyczki od Chin. Jak wskazuje MFW, obecnie rząd Pakistanu winny jest Chinom 18,4 mld dolarów. Stanowi to 20 proc. całkowitego zadłużenia zagranicznego, który obecnie wynosi 92,3 mld dolarów.

Czy Chiny pomogą?

Premier Pakistanu w związku z groźbą niewypłacalności zwrócił się o pomoc do Chin. Pakiet ratunkowy, o jaki proszą pakistańskie władze, wynosi 9,5 mld dolarów. Jak donosi AsiaTimes, rząd Chin zgodził się na rozpatrzenie wniosku.

Ewentualny pakiet pomocowy składałby się z refinansowania zadłużenia w wysokości 4 mld dolarów oraz wsparcia finansowego na poziomie 5,5 mld dolarów. Warto zaznaczyć, że Pekin pożyczył już pakistańskiej administracji walutowej (SAFE) 4 mld dolarów, aby zwiększyć wyczerpujące się rezerwy walutowe Pakistanu.

Zobacz także: Zatwierdzono pierwszy budżet Afganistanu od momentu przejęcia władzy przez talibów

Eksperci jednak wskazują, że Pekin jest sceptycznie nastawiony do prośby o wsparcie rządu Pakistanu.

Analitycy twierdzą, że Chiny mają rosnące obawy związane z bezpieczeństwem i budżetem, które odwróciły ich uwagę od pierwotnego tempa CPEC (korytarz gospodarczy Chiny-Pakistan). Uważają, że Chiny doskonale zdają sobie sprawę z problemów gospodarczych Pakistanu i nie chcą podejmować ryzyka wpompowania większej ilości pieniędzy w ten pogrążony w długach naród — czytamy w AsiaTimes

Pakistan buduje supernowoczesne miasto. Ziemia od rolników odkupowana za bezcen

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Gabriel Chrostowski

Analityk makroekonomiczny, w wolnych chwilach uprawiający piłkę nożną oraz biegi krótko- i długodystansowe

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker