RPP podjęła decyzję. W lutym bez zaskoczenia

Zgodnie z oczekiwaniami analityków, stopy procentowe w lutym zostały utrzymane na niezmienionym poziomie. To tym samym już piąte posiedzenie, na którym Rada Polityki Pieniężnej podejmuje podobną decyzję.
Stopy procentowe w lutym – RPP podjęła decyzję zgodną z oczekiwaniami
Warto przypomnieć, że RPP podwyższała stopy procentowe w cyklu, który rozpoczął się w październiku 2021 roku. Ostatnia podwyżka miała miejsce we wrześniu. Na kolejnych posiedzeniach decydowano natomiast o utrzymaniu pułapu.
Zobacz także: Rynki finansowe płatają figle bankom centralnym. Długoterminowe stopy procentowe spadają
Rada postanowiła utrzymać stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie:
· stopa referencyjna 6,75% w skali rocznej;
· stopa lombardowa 7,25% w skali rocznej;
· stopa depozytowa 6,25% w skali rocznej;
· stopa redyskonta weksli 6,80% w skali rocznej;
· stopa dyskontowa weksli 6,85% w skali rocznej;
Zobacz także: Tureckie lotniska zamknięte! Wstrząsy zniszczyły pas startowy!
RPP bez niespodzianek. Stopy zostały bez zmian (referencyjna=6,75%), tryb wait-and-see trwa już 5. miesiąc. Jutro konferencja Prezesa NBP. Ale najciekawiej będzie w marcu.
— PKO Research (@PKO_Research) February 8, 2023
Kiedy obniżki? Dyskusja na ten temat zacznie się jesienią
Według konsensusu pierwsze obniżki mogłyby mieć miejsce na początku przyszłego roku. Wiele zależy od otoczenia makroekonomicznego i odczytów inflacyjnych. Dane dotyczące inflacji zostaną zaprezentowane przez Główny Urząd Statystyczny 15 lutego. Na marcowym posiedzeniu Rada będzie dysponować zatem nowymi danymi.
Według analityków Pekao do jesieni nic w polskiej polityce pieniężnej się nie zmieni. Zdaniem ekspertów ING i Mbanku ewentualne zmiany w podejściu RPP mogą mieć miejsce na marcowym posiedzeniu. Ekonomiści z ING również stoją na stanowisku, że obniżek nie należy oczekiwać jeszcze w tym roku z uwagi na wysoką inflację bazową.
Aktualnie analitycy NBP pracują nad nową projekcją inflacji. Może rzucić ona nowe światło na sytuację gospodarczą w Polsce. Raty kredytów hipotecznych mogą utrzymywać się na podobnym poziomie, ewentualnie odnotować niewielki spadek.
W ostatniej cyklicznej publikacji, a więc w „Szybkim Monitoringu NBP” podkreślono, że presja płacowa maleje, firmy oczekują spadku popytu w br., a obecne ożywienie przybierze postać litery „W”. Wskazano także, że aktualnie obserwowane spowolnienie gospodarcze, poza jego przyczynami, różni się tym od kryzysu pandemicznego, że jest lżejsze, lecz bardziej długotrwałe (Więcej: Szybki Monitoring NBP. Niższy popyt, malejąca presja płacowa i ożywienie w kształcie litery „W”).
Krach w USA! To był najgorszy rok dla amerykańskiej giełdy od światowego kryzysu finansowego