Polska

RPP podjęła decyzję. W lutym bez zaskoczenia

Zgodnie z oczekiwaniami analityków, stopy procentowe w lutym zostały utrzymane na niezmienionym poziomie. To tym samym już piąte posiedzenie, na którym Rada Polityki Pieniężnej podejmuje podobną decyzję. 

Stopy procentowe w lutym – RPP podjęła decyzję zgodną z oczekiwaniami

Warto przypomnieć, że RPP podwyższała stopy procentowe w cyklu, który rozpoczął się w październiku 2021 roku. Ostatnia podwyżka miała miejsce we wrześniu. Na kolejnych posiedzeniach decydowano natomiast o utrzymaniu pułapu.

Zobacz także: Rynki finansowe płatają figle bankom centralnym. Długoterminowe stopy procentowe spadają

Rada postanowiła utrzymać stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie:

·         stopa referencyjna 6,75% w skali rocznej;

·         stopa lombardowa 7,25% w skali rocznej;

·         stopa depozytowa 6,25% w skali rocznej;

·         stopa redyskonta weksli 6,80% w skali rocznej;

·         stopa dyskontowa weksli 6,85% w skali rocznej;

Zobacz także: Tureckie lotniska zamknięte! Wstrząsy zniszczyły pas startowy!

Kiedy obniżki? Dyskusja na ten temat zacznie się jesienią

Według konsensusu pierwsze obniżki mogłyby mieć miejsce na początku przyszłego roku. Wiele zależy od otoczenia makroekonomicznego i odczytów inflacyjnych. Dane dotyczące inflacji zostaną zaprezentowane przez Główny Urząd Statystyczny 15 lutego. Na marcowym posiedzeniu Rada będzie dysponować zatem nowymi danymi.

Według analityków Pekao do jesieni nic w polskiej polityce pieniężnej się nie zmieni. Zdaniem ekspertów ING i Mbanku ewentualne zmiany w podejściu RPP mogą mieć miejsce na marcowym posiedzeniu. Ekonomiści z ING również stoją na stanowisku, że obniżek nie należy oczekiwać jeszcze w tym roku z uwagi na wysoką inflację bazową.

Aktualnie analitycy NBP pracują nad nową projekcją inflacji. Może rzucić ona nowe światło na sytuację gospodarczą w Polsce. Raty kredytów hipotecznych mogą utrzymywać się na podobnym poziomie, ewentualnie odnotować niewielki spadek.

W ostatniej cyklicznej publikacji, a więc w „Szybkim Monitoringu NBP” podkreślono, że presja płacowa maleje, firmy oczekują spadku popytu w br., a obecne ożywienie przybierze postać litery „W”. Wskazano także, że aktualnie obserwowane spowolnienie gospodarcze, poza jego przyczynami, różni się tym od kryzysu pandemicznego, że jest lżejsze, lecz bardziej długotrwałe (Więcej: Szybki Monitoring NBP. Niższy popyt, malejąca presja płacowa i ożywienie w kształcie litery „W”).

Krach w USA! To był najgorszy rok dla amerykańskiej giełdy od światowego kryzysu finansowego

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Agnieszka Patyk

Absolwentka studiów azjatyckich dalekowschodnich, studentka KU Leuven i ekonomii na Uniwersytecie Jagiellońskim. Swoją przyszłość wiąże z finansami, ze szczególnym uwzględnieniem dalekowschodnich giełd papierów wartościowych. Jej pasją są języki obce, posługuje się angielskim, chińskim, rosyjskim oraz niemieckim. Współautorka monografii naukowej „Systemy Polityczne państw Bliskiego Wschodu”.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker