GospodarkaPolska

Święto Zakochanych w Polsce: zaledwie 43 proc. rodaków zamierza świętować Walentynki!

Czy Święto Zakochanych cieszy się w Polsce popularnością? Jak zamierzamy spędzić z drugą połówką Walentynki?

Czy Święto Zakochanych cieszy się w Polsce popularnością? W jaki sposób zamierzamy spędzić z drugą połówką Walentynki? Jak duże środki Polacy planują przeznaczyć na celebrację 14 lutego? Na te oraz wiele innych pytań pomoże nam odpowiedzieć Provident, który jak co roku postanowił zapytać się Polaków o ich plany dotyczące Dnia Zakochanych. 

Święto Zakochanych w Polsce znacznie straciło na popularności

Jak wynika z Barometrów Providenta, po wybuchu pandemii Święto Zakochanych znacznie straciło na popularności w Polsce. Jeszcze nie tak dawno temu, bo na początku lutego 2020 roku, aż ponad 60 proc. ankietowanych deklarowało, iż zamierza obchodzić Walentynki. Z kolei już w 2021 oraz 2022 roku odsetek ten wynosił zaledwie ok. 33 proc., czyli był on prawie dwukrotnie mniejszy! W 2023 roku zaś Dzień Zakochanych ma zamiar obchodzić więcej Polaków niż rok temu, ale nadal popularność tego święta nie zbliża się nawet do tej sprzed wybuchu pandemii. Otóż w tym roku 43 proc. osób, które wzięły udział w badaniu Providenta, stwierdziło, iż planuje celebrować Święto Zakochanych.

Zobacz także: Co czwarty Polak nie może sobie pozwolić na tradycyjne, świąteczne wydatki

Skąd taka niechęć wśród rodaków do obchodzenia tego święta? No cóż, przyczyn jest wiele. Zdaniem aż 42,7 proc. ankietowanych niezamierzających obchodzić Walentynek uczucia trzeba sobie okazywać codziennie, a nie jedynie raz w roku. Wielu, bo aż prawie co piątego ankietowanego, który nie planuje obchodzić Dnia Zakochanych, od Walentynek odrzuca komercyjny charakter tego święta. Z kolei pozostała część badanych niesnujących żadnych walentynkowych planów, nie zamierza obchodzić Dnia Zakochanych, gdyż zwyczajnie nie ma z kim tego zrobić. Przy czym na ten powód szczególnie często wskazywali najmłodsi badani. Wśród respondentów z Pokolenia Zet odsetek osób deklarujących w taki sposób wyniósł aż 87,3 proc.

Jak Polacy zamierzają obchodzić Walentynki?

Jeżeli zaś chodzi o to, jak Polacy zamierzają spędzić Święto Zakochanych, to jak wynika z Barometru Providenta, rodacy bardzo na poważnie traktują przysłowie „przez żołądek do serca”. Najwięcej ankietowanych, bo aż 33 proc. stwierdziło, iż z okazji Dnia Zakochanych zamierza przygotować uroczystą kolację. Do tego 22,2 proc. badanych planuje zaprosić swoją ukochaną lub ukochanego do restauracji, a 17,3 zamierza obdarować swoją walentynkę różnego rodzaju słodkościami. Częstym sposobem na obchodzenie Walentynek w Polsce jest również kulturalna rozrywka. 15,8 proc. ankietowanych zamierza spędzić 14 lutego ze swoją miłością na kanapie, oglądając film lub spektakl, a 13,5 proc. zaprosi bliską swemu sercu osobę do teatru bądź kina. 

Zobacz także: Shopee opuszcza całą Europę! Polska była ostatnim rynkiem

Co interesujące, z badania wynika, że występują znacznie różnice między płciami odnośnie planów na Walentynki. Otóż panie najczęściej zamierzają z tej okazji przygotować uroczystą kolację (49,5 proc.). Do tego stosunkowo często planują one 14 lutego obejrzeć ze swoim ukochanym film lub spektakl (20,8 proc.) lub podarować umiłowanemu słodycze (18 proc.). Z kolei panowie najchętniej w ten szczególny dzień obdarzają bliską osobę kwiatami! Aż 43,3 proc. ankietowanych mężczyzn stwierdziło, iż właśnie w taki sposób zamierza celebrować Święto Zakochanych. Ponadto popularnym sposobem obchodzenia walentynek wśród panów jest również zaproszenie drugiej połówki do restauracji (28,7 proc.) bądź samodzielne przygotowanie dla niej kolacji (20 proc.). 

Ile Polacy chcą przeznaczyć na celebrowanie Święta Zakochanych?

No dobrze, a ile to wszystko będzie kosztować? Jak wynika z badania Providenta średnio więcej niż rok temu. Choćby w tym roku prawie połowa Polaków planuje przeznaczyć na celebrację Dnia Zakochanych nie więcej niż 150 złotych. Dla porównania w 2022 roku równie dużo ankietowanych zamierzało zamknąć budżet walentynkowy w kwocie 100 złotych. Dodatkowo w tym roku aż co dziesiąty badany planuje wydać na obchody Walentynek ponad 300 złotych.  

Walentynki w Polsce: ile i na co Polacy zamierzają wydać pieniądze?

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Adam Suraj

Ekonomista zarażony miłością do tej nauki przez Ha-Joon Chang. To on pokazał, że ekonomia to nie są nudne obliczenia, a nauka o życiu społecznym.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker