Gospodarka

Jaki monitor wybrać? Na co zwrócić uwagę?

Duży monitor o wysokiej rozdzielczości to świetne rozwiązanie dla osób, które sporo pracują przy komputerze lub grają w gry komputerowe. Wybrany model powinien być kompatybilny z Twoim sprzętem oraz powinien zapewniać Ci odpowiedni komfort pracy. Czym kierować się przy wyborze monitora?

Dobre monitory mają doskonałe parametry techniczne, dzięki czemu są wygodne w codziennym użytkowaniu. Urządzenie powinno być także niezawodne i proste w obsłudze. Jeśli masz ograniczony budżet na ten cel, możesz kupić monitory na Black Friday. W ten dzień wiele produktów będzie dostępnych w promocyjnych cenach. Jak znaleźć monitor, który spełni Twoje oczekiwania?

Określ swoje potrzeby

Zanim rozpoczniesz poszukiwania idealnego ekranu, musisz najpierw określić swoje potrzeby. Monitory dostępne na https://www.neonet.pl/komputery/monitory/f/17458-odswiezanie-hz:144-hz/19873-black-friday:tak.html różnią się między sobą kształtem, wielkością i specyfikacją techniczną. Przed zakupem warto zastanowić się, jak często będziesz korzystać z ekranu oraz gdzie zamierzasz go postawić.

Jeśli Twoja praca polega na tworzeniu zaawansowanych projektów graficznych, będzie Ci potrzebny duży monitor, na którym z łatwością dostrzeżesz wszystkie szczegóły. Programiści często korzystają z kilku monitorów naraz. W takim wypadku lepszym rozwiązaniem będą mniejsze monitory, które można postawić na biurku lub powiesić na ścianie.

Monitor do grania w gry komputerowe powinien natomiast charakteryzować się szybkim czasem reakcji i wysoką częstotliwością odświeżania matrycy.

Przekątna i proporcje monitora

Gdy już wiesz, do czego będziesz używał monitora, czas przyjrzeć się poszczególnym parametrom technicznym. Na początku warto zastanowić się nad różnymi proporcjami ekranu. Użytkownicy często szukają monitorów z jak największą przekątną. Tymczasem większa przekątna nie zawsze przekłada się na większy komfort pracy.

Przestronny ekran może się nie sprawdzić, jeśli od monitora dzieli Cię niewielka odległość. Wówczas nie będziesz w stanie objąć wzrokiem całego ekranu, co może wywołać dyskomfort i ból głowy. Dużo ważniejszymi parametrami są proporcje ekranu i jego rozdzielczość. W ofercie renomowanych producentów znajdziesz ekrany o proporcjach:

  • 16:9 – panoramiczny obraz jest uniwersalnym i najczęściej spotykanym formatem na rynku. Typowe rozdzielczości dla tego formatu to 1920 × 1080, 2560 × 1440 i 3840 × 2160.
  • 16:10 – jest to format, który oferuje rozdzielczość rozszerzoną względem pionu Full HD. Obraz na monitorze jest mniej prostokątny, ale wciąż zachowuje wrażenie panoramiczności.
  • 21:9 – ten format nazywany jest również ultra-panoramą i gwarantuje wysoką jakość obrazu. Świetnie nadaje się do wyświetlania filmów lub grania w gry komputerowe.

Rozdzielczość monitora

Rozdzielczość to parametr, który odpowiada za szczegółowość obrazu. Jest on niezwykle ważny dla osób, które tworzą projekty graficzne, rozbudowują zaawansowane aplikacje lub zajmują się aranżacją wnętrz. Najczęściej stosowane rozdzielczości to:

  • Full HD (1920×1080) – monitor z ekranem o rozdzielczości Full HD jest wystarczający dla osób wykonujących pracę biurową. Możesz na nim wygodnie oglądać filmy i grać w gry. Tego rodzaju urządzenia są także wydajne i przystępne cenowo.
  • QHD (2560×1440) – monitor z ekranem o rozdzielczości QHD to opcja dla bardziej wymagających użytkowników. Dzięki niemu zyskasz większą przestrzeń roboczą i optymalną szczegółowość obrazu. Tego rodzaju rozwiązanie świetnie sprawdza się na monitorach o przekątnej minimum 27 cali.
  • 4K Ultra HD (3180×2160) – monitor z ekranem o rozdzielczości 4K Ultra HD zapewnia najbardziej szczegółowy obraz, dlatego jest chętnie wybierany przez zawodowych graczy i grafików.

Wysoka rozdzielczość wiąże się również z wyższą ceną. Jeśli ten parametr nie jest dla Ciebie aż tak istotny, wybierz monitor z ekranem Full HD. W ten sposób zwiększysz komfort swojej pracy i zaoszczędzisz pieniądze.

Monitory i inne wyposażenie firmy — gdzie szukać promocji, aby zaoszczędzić?

Jaki rodzaj matrycy wybrać?

Rodzaj zastosowanej matrycy ma również niebagatelne znaczenie dla komfortu użytkowania monitora i jego trwałości. Obecnie w monitorach najczęściej stosowane są matryce TN, ponieważ wyróżniają się niską ceną. Ta technologia pozwala osiągnąć szybki czas reakcji i wysoką częstotliwość odświeżania, ale jednocześnie charakteryzuje się niższą jakością obrazu i wąskimi kątami widzenia.

Jeśli szukasz monitora, który doskonale odwzorowuje kolory, rozważ zakup urządzenia z matrycą IPS. Ta technologia gwarantuje wysoką jakość obrazu oraz szerokie kąty widzenia w pionie i poziomie. Monitory z matrycą IPS są powszechnie wykorzystywane w pracy biurowej, do obróbki zdjęć, a także do oglądania filmów.

Niekiedy użytkownicy potrzebują monitora, który nie gwarantuje najlepszej jakości obrazu, ale za to wyróżnia się wysokim kontrastem i wysoką szczegółowością obrazu. W takim wypadku najlepszym rozwiązaniem będzie zakup monitora z matrycą MVA lub PVA.

Dobry monitor musi mieć także odpowiednią liczb e złączy, aby użytkownik mógł wygodnie podłączyć do niego inne urządzenia. Zanim zamówisz dany model, nie zapomnij również sprawdzić, czy jego podstawa jest stabilna i zmieści się na Twoim biurku.

MATERIAŁ SPONSOROWANY

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker