Azja i Oceania

Australia wprowadzi limit cenowy na węgiel i gaz. Koszt to 1,5 mld dolarów

Progi cenowe mają chronić Australijczyków przed wysokimi cenami energii

Australia wprowadzi limit cenowy na węgiel i gaz. Nowe regulacje mają chronić w szczególności członków klasy niższej i średniej. To część pakietu energetycznego, który ma za zadanie ulżyć Australijczykom w płaceniu wysokich rachunków. Wartość całego programu ma wynieść 1,5 mld dolarów.

Australia wprowadzi limit cenowy na węgiel i gaz

Z wysokimi rachunkami za energię zmagają się nie tylko Europejczycy. Australijski rząd, w związku z rosnącymi cenami, zdecydował się na wprowadzenie limitów cenowych na węgiel i gaz. W piątek ogłoszono ustanowienie progów 12 dolarów australijskich (8,1 dol. amer.) za gigadżul gazu oraz 125 dolarów australijskich (84,5 dol. amer.) za tonę węgla. W czwartek  parlament ma głosować nad wprowadzeniem tej zmiany.

Limity cenowe mają obowiązywać tymczasowo przez rok i zostać wycofane z końcem 2023 r. Szacuje się, że ceny energii elektrycznej wzrosną dzięki rządowej interwencji o 24 proc. zamiast spodziewanych 36 proc. Ceny gazu mają zaś powędrować w górę jeszcze o 18 proc. do końca roku, a w przyszłym rosnąć o 4 proc.

Zobacz też: Inflacja w Australii najwyższa od 32 lat

Australijski pakiet energetyczny jest wart 1,5 mld dolarów

Premier Australii Anthony Albanese wraz z rządem mają przeznaczyć na łagodzenie skutków rosnących cen energii pakiet pomocowy (Energy Price Relief Plan) w wysokości 1,5 mld dolarów. Mówi się o tym, że wprowadzone limity mają przynieść konsumentom setki dolarów oszczędności w ciągu przyszłego roku. Średnią oszczędność szacuje się na 230 dolarów australijskich. Zaoszczędzone kwoty mogą się różnić w zależności od stanu, które mają współfinansować program wraz ze Związkiem Australijskim.

Konsumenckie rabaty mają być doliczane bezpośrednio do rachunków za prąd. Rozważano także transfery środków do obywateli (wypłaty gotówkowe), jednak zrezygnowano z tego pomysłu, na skutek głosów z Ministerstwa Skarbu, że może to dodatkowo wzmocnić presję inflacyjną. Z ulgi będą mogły skorzystać emeryci, seniorzy, osoby objęte pomocą społeczną, małe firmy i rodziny, które korzystają z ulgi podatkowej. Premier Albanese tak pisał o nowym pakiecie:

Nadzwyczajne czasy wymagają nadzwyczajnym środków. Dlatego zgodziliśmy się wraz ze stanami i terytoriami Australii na wprowadzenie pakietu Energy Price Relief Plan. Nasz plan jest odpowiedzialny, ukierunkowany na odpowiednie obszary i tymczasowy. Dostarczy on prawdziwej ulgi gospodarstwom domowym i przedsiębiorstwom w ten wyjątkowej sytuacji.

Lobby energetyczne protestuje przeciwko limitom cen

Przeciwko wprowadzeniu limitów cen na gaz i węgiel jest Australian Petroleum Production & Exploration Association (APPEA). APPEA to stowarzyszenie non-profit podmiotów badających i wydobywających ropę naftową oraz gaz w Australii. Organizacja zrzesza 55 podmiotów, co stanowi 95 proc. wszystkich podmiotów z branży. Należą do niej m.in. Exxon Mobil Corp i Shell Plc. APPEA ostrzega, że wprowadzone limity zabiją część inwestycji i zredukują przyszłą podaż. 

Członkowie APPEA naciskali na premiera Albanese, by spotkał się z nimi w celu przedyskutowania nowych regulacji. Premier ogłosił dziś, że zgadza się na takie spotkanie, ale nie podano jeszcze dokładnej daty.

Głosowanie nad limitami cenami już w czwartek

Czasu nie pozostało wiele, ponieważ głosowanie w Senacie ma się odbyć już w czwartek. Premier Albanese, który jest przedstawicielem centrolewicowej Partii Pracy, jest pewien, że parlamentarzyści z kolacji liberalno-narodowej wesprą wprowadzenie zmian. Lider liberałów jak dotąd wypowiadał się, że limity cenowe nigdzie na świecie nie sprawdzają się i naciskał władze na zwiększenie podaży gazu.

Zobacz też: Virgin Australia wraca do Nowej Zelandii po prawie 1 000 dniach

Australijski premier zapowiedział, że oprócz obecnego planu, który ma odciążyć Australijczyków od wysokich rachunków za energię, przygotowywany jest również system inwestycji w odnawialne źródła energii. Program ma opiewać na kwotę 10 mld dolarów i składać się z inwestycji publicznych i prywatnych w wytwarzanie i magazynowanie czystej energii, która ma w średnim i długim okresie uwolnić Australijczyków od podobnych zagrożeń ze strony wzrostu cen węgla czy gazu w przyszłości.

UE wprowadzi próg cenowy na rosyjską ropę. Niepewność na rynku ropy

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker