Europa

Najtańsze kraje w Europie 2023. Gdzie jest najtaniej? [RANKING]

Wysoka inflacja sprawia, że coraz więcej osób w Polsce narzeka na ceny w naszym kraju. Czy jednak jest u nas tak drogo? Czy jest w Europie jakieś państwo, gdzie ceny są niższe? Jakie są najtańsze kraje Europy?

Jakie są najtańsze kraje w Europie? Gdzie koszty życia są najniższe? Polska na tle państw Unii Europejskiej jest bardzo tanim krajem. Są jednak miejsca w Europie, gdzie ceny są jeszcze niższe. Przyjrzyjmy się najtańszym państwom Starego Kontynentu.

Jakie są najtańsze kraje w Europie?

W których krajach życie jest najtańsze? Odpowiedź na to pytanie jest utrudniona, ponieważ najtańsze są zwykle, również te najbiedniejsze państwa. To z kolei wiąże się często z brakiem dostępnych oficjalnych statystyk. Dla przykładu — Eurostat nie zbiera informacji o takich państwach jak Kosowo, Ukraina czy Mołdawia. Jednocześnie te bardzo biedne państwa, pretendują do grona najtańszych miejsc do życia w Europie.

Właśnie dlatego opracowana przez nas lista bazuje na dostępnych publicznie informacjach dotyczących poziomu cen w danym kraju. Tworząc to zestawienie, opieraliśmy się na trzech różnych źródłach. Wynika z nich, że najtańsze kraje w Europie to Mołdawia, Ukraina, Kosowo, Turcja, Macedonia Północna, Białoruś, Rosja, Rumunia. Dane są jednak niejednoznaczne, dlatego przyjrzyjmy się im lepiej.

Najtańsze kraje w Europie — dane Eurostatu

Na początek warto przyjrzeć się danym zbieranym przez Europejski Urząd Statystyczny. Pozwolą one nam ocenić, jakie są najtańsze kraje w Europie spośród tych, dla których Unia Europejska zbiera informacja. Eurostat agreguje dane dotyczące poziomu cen dla wydatków konsumpcyjnych gospodarstw domowych (price level index for final household consumption expenditure). Taki wskaźnik pozwala na porównywanie cen między państwami. Średnia unijna wynosi 100 i jest punktem odniesienia dla różnych krajów.

Zobacz też: Ceny paliwa w Polsce na tle Europy [WYKRESY]

Ceny w naszym kraju na tle UE nie są wysokie. Poziom cen w Polsce wynosił w 2021 roku 60,0. Był to trzeci najniższy odczyt wśród państw członkowskich Unii Europejskiej. Niższe ceny zanotowano jedynie w Bułgarii i Rumunii. W Bułgarii ceny wynoszą 55,6. To poziom porównywalny do Rumunii, gdzie jest to 54,9. Mówiąc najprościej — za ten sam koszyk dóbr przeciętny mieszkaniec UE musi zapłacić 100 euro, a przeciętny Rumun jedynie 54,9 euro.

Najtańszy kraj Europy nie należy jednak do Unii Europejskiej. Eurostat zbiera także dla kilku państw spoza samej UE. Część z nich (takich jak Szwajcaria czy Norwegia) charakteryzują się bardzo wysokim poziomem cen. Przyjrzyjmy się zatem tym tańszym.

Poziom cen w Europie, 2021

Najdroższe kraje świata wykres Eurostat
Eurostat

Zacząć możemy od Albanii, gdzie indeks cen wynosi 60,3 (czyli są one wyższe niż w Polsce). Taniej niż w Albanii jest w Serbii (59,6), Czarnogórze (58,7) czy Bośni i Hercegowinie (55,6). Wszystkie wymienione państwa są droższe niż Rumunia. Eurostat wyróżnia jedynie dwa państwa, gdzie żyje się taniej niż w Rumunii. Są to: Macedonia Północna (49,6) oraz Turcja (40,9). Zgodnie z danymi Eurostatu, najtańszymi państwami są: Turcja, Macedonia Północna, Rumunia, Bośnia i Hercegowina, Bułgaria i Czarnogóra.

Zobacz też: Czy w Polsce jest drogo? Sprawdzamy ceny w Europie

W tym miejscu należy jednak przypomnieć, że Eurostat nie śledzi cen na Ukrainie, w Mołdawii czy w Kosowie. Przyjrzyjmy się zatem innym danym. Kolejnym źródłem jest serwis numbeo.com. Dane zbierane są tam przy pomocy anonimowych ankiet. Tak tworzony jest indeks „cost of life„. Poziom 100 oznacza ceny w Nowym Jorku. Najniższą wartość z europejskich państw odnotowano w Kosowie (27,1). Druga pozycja przypadła Turcji (28,3). Bardzo tanie okazały się również trzy państwa z Europy Wschodniej — Mołdawia (30,3), Ukraina (30,7) oraz Białoruś (30,9). Nieco drożej jest w takich krajach jak Macedonia Północna (31,4), Rumunia (35,2), Rosja (35,3), Albania (35,5), Bośnia i Hercegowina (36,1), Serbia (36,2), Bułgaria (38,4), Czarnogóra (38,9) oraz Polska (39,0).

Najtańsze kraje w Europie 2023

Kolejne analizowane przez nas dane pochodzą z serwisu worlddata.info. Jak informują autorzy zestawienia, obliczony przez nich indeks bazuje na danych OECD, Banku Światowego, MFW, Eurostatu oraz własnych badaniach. Jaki jest najtańszy kraj Europy według autorów tego zestawienia? Okazała się nim Ukraina, gdzie wartość indeksu wyniosła 31,2 (poziom cen w USA = 100). Drugim najtańszym państwem jest Turcja (34,4). Na trzecim miejscu znalazła się Rosja (36,9). Dalsze pozycje zajmują kolejno: Mołdawia (38,5), Kosowo (41,0), Rumunia (47,0), Bułgaria (47,5), Czarnogóra (50,2), Serbia (50,9), Polska (51,1), Albania (51,5) oraz Węgry (57,3).

Najtańsze kraje w Europie worlddata.info

Jakie są najtańsze kraje w Europie?

Dane zbierane przy pomocy ankiet internetowych obarczone są pewnym błędem i dużo mniej dokładne od oficjalnych statystyk dostarczanych przez międzynarodowe organizacje. Ich zaletą jest jednak to, że pozwalają one na pozyskanie danych z państw, gdzie o oficjalne informacje jest znacznie trudniej. Nie stanowią one dużej wartości dla naukowców, ale przy tworzeniu takich zestawień jak to, są one bardzo pomocne, ponieważ dostarczają danych o państwach pominiętych w oficjalnych danych. Bazując na dostępnych statystykach, stworzyliśmy listę najtańszych państw Europy. Jak wygląda ranking?

Najtańsze kraje w Europie to: Mołdawia, Ukraina, Kosowo, Turcja, Macedonia Północna, Białoruś, Rosja, Rumunia, Bułgaria, Bośnia i Hercegowina, Czarnogóra oraz Serbia.

Wśród względnie tanich państw znalazła się również Polska, Albania oraz Węgry. Warto również pamiętać, że najtańsze kraje w Europie nie są tymi najlepszymi do życia. Liczą się nie tylko ceny, ale również zarobki, infrastruktura czy zakres oraz jakość usług publicznych oferowanych przez państwo.

Jakie są najdroższe kraje świata? Tu wydasz najwięcej [RANKING]

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Radosław Ditrich

Świat postrzegam przez pryzmat liczb. Kocham przeglądać wykresy, tabele i mapy. Lubię także pobiegać i podróżować komunikacją publiczną.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker