Polska

Polska ma najtańszy internet mobilny w UE. Płacimy średnio 3,5 razy mniej od innych

Ceny internetu mobilnego w Polsce są 3,5 razy niższe od średniej UE. Potwierdzają to także inne raporty. Tanio także w Rumunii.

Jak wynika z opublikowanego przez Polski Instytut Ekonomiczny raportu „Nierównomierna jakość dostępu do internetu w Polsce w dobie pandemii COVID-19”, internet mobilny w Polsce jest najtańszy w badanych krajach UE.

Najdrożej na Słowacji, w Czechach i Finlandii

Najwyższy średni miesięczny koszt korzystania z usług w sieci komórkowej (wyrażonych w euro) przy średnim wykorzystaniu usług zanotowano na Słowacji. Może być to związane z faktem potrzeby większych inwestycji celem zapewnienie stałego i silnego sygnału w górach. U naszych południowych sąsiadów miesięczne rachunki z tego tytułu wynoszą ponad 25 euro. To 5-krotnie więcej niż w Polsce. Bardzo wysokie ceny tak w Finlandii i Czechach, gdzie przy średnim wykorzystaniu trzeba płacić blisko 25 euro miesięcznie. Drogo także w Szwecji, Hiszpanii, Holandii, Danii, Irlandii i Włoszech. We wszystkich tych krajach miesięczny koszt przekracza 20 euro.

Polska ma najtańszy internet w UE

Jak wynika ze statystyk PIE przygotowanych na podstawie danych UKE, w Polsce są najniższe koszty korzystania z sieci komórkowej w UE. Płacić musimy jedynie 5 euro miesięcznie. Poniżej 10 euro płacą również mieszkańcy Łotwy i Estonii.

Zobacz też: Jakość dostępu do Internetu w Polsce jest niezwykle zróżnicowana

Warto jednak zaznaczyć, że raport nie uwzględnia kilku państw UE. Ceny w Bułgarii, Rumunii i na Węgrzech również należą do najniższych w całej UE.

Raport Komisji Europejskiej potwierdza, że ceny internetu mobilnego w Polsce są najniższe

Pełniejszy obraz cen internetu przedstawia raport Komisji Europejskiej „Mobile and Fixed Broadband Prices in Europe 2020”. Wynika z niego, że internet mobilny jest najtańszy w Polsce, ale ceny w Rumunii są porównywalne do polskich, a przy zakupie większych pakietów nawet niższe. Najwyższe ceny za 0,5 GB odnotowano w Czech, Danii, na Łotwie i Malcie.

Ceny internetu mobilnego w UE

To kolejny raport, który potwierdza, że internet w Polsce jest naprawdę dobry i tani. Jak wynika z raportu Digital Quality of Life Index 2020, Polska zajmuje 4. miejsce na świecie pod względem przystępności cenowej internetu. Biorąc pod uwagę wszystkie pięć ujętych w raporcie kategorii (cena, jakość, infrastruktura, bezpieczeństwo i informatyzacja rządu) zajmujemy 10. pozycję na świecie.  To bardzo dobra lokata – szczególnie biorąc pod uwagę fakt, że jesteśmy zdecydowanie najbiedniejszym krajem w całej czołówce. Mamy ponad 2-krotnie niższe PKB per capita od drugiego najbiedniejszego kraju w top 10.

Czterech największych graczy zgarnia 96% rynku

Bardzo ciekawa jest też struktura polskiego rynku telefonii mobilnej. Czterech największych dostawców kontroluje aż 96,2% tego rynku. Jak twierdzą ekonomiści PIE, to wyróżnia Polskę na tle analogicznych rynków w innych krajach.

– Należy przy tym zauważyć, że czterej najwięksi operatorzy w Polsce dysponują własną infrastrukturą, przez co znaczna część kraju jest pokryta trzema sieciami komórkowymi (w wyniku współpracy infrastrukturalnej dwóch operatorów korzysta z jednej sieci). W większości krajów UE jest trzech operatorów o znaczącym udziale w rynku, w niektórych bardziej istotną rolę odgrywają operatorzy wirtualni (nieposiadający własnej infrastruktury) – komentują ekonomiści PIE.

Udziały w rynku poszczególnych firm prezentuje poniższy wykres autorstwa PIE.

Rynek telefonii komórkowej w Polsce

Zobacz też: Polska z czwartym najbardziej przystępnym cenowo internetem na świecie

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Radosław Ditrich

Świat postrzegam przez pryzmat liczb. Kocham przeglądać wykresy, tabele i mapy. Lubię także pobiegać i podróżować komunikacją publiczną.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker