Europa

Finowie mają najdroższy alkohol w UE. Bułgarzy i Rumuni najtańszy

W 2018 r. ceny napojów alkoholowych w Unii Europejskiej były ponad dwukrotnie wyższe w najdroższym pod tym względem państwie w stosunku do kraju gdzie alkohol był najtańszy.

Warto na początek wyjaśnić sobie wartości, które przyjmuje wskaźnik w tejże statystyce. Gdy ceny są alkoholi są identyczne jak średnia w UE, to wówczas wskaźnik przyjmuje wartość 100. Gdy alkohol jest o 20 proc. droższy niż średnia w unii, to wówczas wskaźnik przyjmuje wartość 120. Analogicznie gdy jest on o 20 proc. tańszy – wówczas wartość wskaźnika wynosi 80.

Cena napojów alkoholowych (wódki, wina i piwa) była najwyższa w Finlandii, gdzie ceny były o 82 proc. wyższe niż średnia UE (wartość wskaźnika 182), drugim najdroższym pod tym względem krajem jest Irlandia, gdzie ceny są o 77 proc. wyższe niż przeciętna UE. Podium zamyka Szwecja z cenami o 52 proc. niż średnia w Unii.

alcohol prices chart

Z kolei najtańszy alkohol był w Rumunii i Bułgarii, gdzie wskaźnik przyjął wartość 74. Oznacza to, że ceny są o 26 proc. niższe niż średnia w UE. Nieznacznie tylko wyższe ceny są na Węgrzech, gdzie indeks przyjął wartość 77.

Polska pod względem cen alkoholu jest szóstym najtańszym krajem w UE. Ceny są niższe o 14 proc. od przeciętnej,

Warto jednak przypomnieć, że ze względu na duże spożycie alkoholu wśród Polaków, są plany aby ustanowić cenę minimalną na napoje procentowe co, jeśli dojdzie do skutku, z pewnością podniesie ogólny poziom cen napojów alkoholowych.

Gdyby każda osoba wchodząca na portal przelewała nam miesięcznie 30 gr, to bylibyśmy w stanie publikować każdego miesiąca kilkadziesiąt jakościowych analiz, które poprawiłyby jakość debaty publicznej w naszym kraju.

Możesz się do tego przyczynić udzielając nam wsparcia i przelewając na nr konta 49 1020 4027 0000 1302 1542 2304 dowolną kwotę

Polecane artykuły

Back to top button