Europa

Finowie mają najdroższy alkohol w UE. Bułgarzy i Rumuni najtańszy

W 2018 r. ceny napojów alkoholowych w Unii Europejskiej były ponad dwukrotnie wyższe w najdroższym pod tym względem państwie w stosunku do kraju gdzie alkohol był najtańszy.

Warto na początek wyjaśnić sobie wartości, które przyjmuje wskaźnik w tejże statystyce. Gdy ceny są alkoholi są identyczne jak średnia w UE, to wówczas wskaźnik przyjmuje wartość 100. Gdy alkohol jest o 20 proc. droższy niż średnia w unii, to wówczas wskaźnik przyjmuje wartość 120. Analogicznie gdy jest on o 20 proc. tańszy – wówczas wartość wskaźnika wynosi 80.

Cena napojów alkoholowych (wódki, wina i piwa) była najwyższa w Finlandii, gdzie ceny były o 82 proc. wyższe niż średnia UE (wartość wskaźnika 182), drugim najdroższym pod tym względem krajem jest Irlandia, gdzie ceny są o 77 proc. wyższe niż przeciętna UE. Podium zamyka Szwecja z cenami o 52 proc. niż średnia w Unii.

alcohol prices chart

Z kolei najtańszy alkohol był w Rumunii i Bułgarii, gdzie wskaźnik przyjął wartość 74. Oznacza to, że ceny są o 26 proc. niższe niż średnia w UE. Nieznacznie tylko wyższe ceny są na Węgrzech, gdzie indeks przyjął wartość 77.

Polska pod względem cen alkoholu jest szóstym najtańszym krajem w UE. Ceny są niższe o 14 proc. od przeciętnej,

Warto jednak przypomnieć, że ze względu na duże spożycie alkoholu wśród Polaków, są plany aby ustanowić cenę minimalną na napoje procentowe co, jeśli dojdzie do skutku, z pewnością podniesie ogólny poziom cen napojów alkoholowych.

Gdyby każda osoba wchodząca na portal przelewała nam miesięcznie 30 gr, to bylibyśmy w stanie publikować każdego miesiąca kilkadziesiąt jakościowych analiz, które poprawiłyby jakość debaty publicznej w naszym kraju.

Możesz się do tego przyczynić udzielając nam wsparcia i przelewając na nr konta 49 1020 4027 0000 1302 1542 2304 dowolną kwotę

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker