EuropaGospodarka

Listopadowa inflacja w Unii Europejskiej – Węgry czarnym koniem

Listopadowa inflacja w Unii Europejskiej pokazuje odwrócenie trendu. W końcu średnia inflacja we wspólnocie zaczęła spadać

W listopadzie pod względem inflacji otrzymaliśmy w końcu względnie pozytywne wieści. U wielu państw Unii Europejskiej inflacja zaczęła już spadać, a szczyt pozostałych według większości analiz ma przypaść na pierwszy kwartał przyszłego roku. Średnia listopadowa inflacja w Unii Europejskiej oraz strefie euro również spadła względem poprzedniego miesiąca. Wyniosła ona kolejno 11,1% oraz 10,1%.

Listopadowa inflacja w Unii Europejskiej – HICP

Inflacja w Europie jest mierzona dwoma metodami, HICP oraz CPI. Dla państwa, którzy nie znają różnicy między nimi, przygotowaliśmy artykuł: Inflacja. Czym różni się HICP od CPI

W comiesięcznym zestawieniu inflacji zaprezentowanym przez Eurostat możemy zauważyć, że średni poziom inflacji w państwach wspólnoty spada. W październiku średnia wynosiła 11,5% dla Unii Europejskiej, obecnie osiągnęła wynik 11,1%, czyli spadła o 0,4 p.p. Z kolei strefa euro osiągnęła średnią na poziomie 10,6%, a w tym miesiącu 10,1%, co daje spadek o 5 p.p.

Inflacja w Unii Europejskiej w listopadzie
Źródło: Opracowanie własne na podstawie danych Eurostatu

Liderami pod względem inflacji wciąż pozostają państwa bałtyckie oraz Węgry. W tym miesiącu jednak Estonia (21,4%) będąca wcześniej liderem spadła na czwartą pozycję. Porównując to z poprzednim miesiącem, jej tempo wzrostu cen spadło o 1,1 p.p. Natomiast Węgry (23,1%) kontynuują zwiększanie tempa inflacji i wskoczyły na sam szczyt z wcześniej zajmowanej trzeciej pozycji. Ich wynik w ciągu miesiąca wzrósł o aż o 1,2 p.p.

Najprawdopodobniej to nie koniec wzrostu poziomu inflacji na Węgrzech. Na początku grudnia rząd został zmuszony przez braki surowca do uwolnienia cen paliwa. Sprawiło to, że ceny wystrzeliły. Prawdopodobnie w grudniu Węgrzy zwiększą dystans między nimi a pretendentami do tytułu państwa o największej inflacji w UE. Na drugiej pozycji znalazła się Łotwa (21,7%), a na ostatnim miejscu podium Litwa (21,4%).

Zobacz także: Październikowa inflacja w Europie. Znowu wyprzedzamy Czechów

Polska (16,1%) tak samo, jak w poprzednim miesiącu znalazła się na szóstej pozycji. Raczej nie mamy perspektyw względem dogonienia pierwszej trójki. Przed nami natomiast uplasowały się Czechy (17,2%), a za naszymi plecami podąża Słowacja (15,1%).

Najniższą listopadową inflację w Unii Europejskiej odnotowała Hiszpania (6,7%), która regularnie z miesiąca na miesiąc zmniejszała jej poziom. Przypomnijmy, że w lipcu inflacja w tym państwie dochodziła prawie do 11%. Na drugiej pozycji od końca znalazła się zdetronizowana Francja (7,1%), a następnie Malta (7,2%).

Skupiając się na strefie euro, w listopadzie to wciąż energia odpowiadała za największy wzrost inflacji (3,82 p.p.). Na drugim miejscu znalazła się żywność, alkohol oraz wyroby tytoniowe (2,84 p.p.). Na trzeci usługi (1,76 p.p.) i na końcu nieenergetyczne towary przemysłowe (1,63 p.p.).

Listopadowa inflacja w Unii Europejskiej – CPI

Według metodologii CPI na samym szczycie pod względem inflacji wciąż pozostaje Litwa (22,9%), mimo że zmniejszyła swój wynik o 0,7 p.p. Węgry (22,5%) jednak uparcie depczą jej po piętach. Wskoczyły z czwartej na drugą pozycję, zwiększając swój wynik aż o 1,4 p.p. Na trzeciej i czwartej pozycji uplasowały się pozostałe państwa bałtyckie. Kolejno Łotwa (21,8%) i Estonia (21,3%).

Zobacz także: Inflacja pomaga Walmartowi? Sprzedaż internetowa mocno w górę!

Polska (17,5%) w metodologii przyjętej przez nasze ośrodki analityczne wypada gorzej niż w metodologii unijnej. Tak samo i pod względem wyniku, jak i osiągniętego miejsca. W tym przypadku znaleźliśmy się na piątej pozycji. Po piętach depcze nam jednak Bułgaria (16,9%) oraz Rumunia (16,8%).

Na samym końcu zestawienia uplasował się Luksemburg (6%), którego wynik tym razem okazał się niższy od francuskiego. Tak samo w zestawieniu HICP i CPI Francja (6,2%) utraciła swoje ostatnie miejsce. Trzecia pod względem najniższego poziomu inflacji jest Hiszpania (6,8%), która w sprawny sposób poradziła sobie z wysoką wzrostem cen.

 

inflacja w Unii Europejskiej w listopadzie
Źródło: Opracowanie własne na podstawie danych tradingeconomics

Największą dynamiką wzrostu inflacji względem ostatniego miesiąca wykazała się Rumunia. Jej wynik wzrósł o 1,5 p.p., na drugim miejscu są wspomniane już Węgry (1,4 p.p.), no i Czechy (1,1 p.p.). Poza nimi jedynie pięć państw odnotowało zwiększenie dynamiki wzrostu cen: Finlandia, Szwecja, Słowacja, Chorwacja oraz Słowenia.

Zobacz także: Inflacja w Europie: pod względem wzrostu cen przodują Turcja, Ukraina oraz Litwa

Łotwa, Włochy oraz Francja uzyskały dokładnie taki sam wynik jak w październiku.

Pozostałe szesnaście państw odnotowały zmniejszenie dynamiki inflacji. Najbardziej widoczne było to w przypadku Niderlandów, gdzie wynik zmniejszył się aż o 4,4%. Tamtejsze władze nakazały firmom energetycznym przekazywać swoim klientom 190 euro miesięcznie w postaci pieniężnej bądź ulgi na rachunku. Od stycznia ma również wejść w życie bliźniaczy projekt względem polskiego, czyli maksymalne ceny energii oraz gazu.

Na drugim miejscu znalazła się Belgia ze znacznie mniej imponującym wynikiem -1,7 p.p. A na trzecim Dania razem z Estonią zmniejszyły swoją dynamikę inflacji o 1,2 p.p. W przypadku Polski wynik względem poprzedniego miesiąca zmniejszył się o 0,4 p.p.

Inflacja w państwach kontynentu

W najbliższym sąsiedztwie Unii Europejskiej to Turcja po raz kolejny osiągnęła największy poziom wzrostu cen wynoszący aż 85%. Jest to jednak wynik niższy o 0,5 p.p. niż w poprzednim miesiącu. Dalej mamy Mołdawię (31,4%), u której wynik zmniejszył się o 3,2 p.p. Natomiast na Ukrainie wynik pozostał praktycznie bez zmian na poziomie 25,5%.

Zobacz także: Inflacja na Łotwie jest wysoka przez nieudolność jej gospodarki

Lepsze wyniki zanotowała Serbia (15,1%), Białoruś (13,2%), Rosja (12%), Wielka Brytania (10,7%) oraz Albania (7,9%).

Państwa z najniższą inflacją niebędące w UE to Szwajcaria (3%) oraz Norwegia (6,5%).

Inflacja w Europie w listopadzie 2022 roku

Inflacja w USA niższa od oczekiwań! Złoty reaguje umocnieniem w stosunku do dolara

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Dawid Błaszkiewicz

Politolog, historyk oraz dziennikarz ekonomiczny. Członek Polskiej Sieci Ekonomii oraz Prezes Stowarzyszenia Racja. Głównym obszarem zainteresowań jest makroekonomia oraz historia gospodarcza.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker