Europa

Inflacja w Rumunii urwała się ze smyczy. W miesiąc ceny wzrosły o 3,7%

Inflacja w Rumunii znacznie przyspieszyła. Jak wynika z danych rumuńskiego urzędu statystycznego, w jedynie miesiąc ceny wzrosły aż o 3,7%. Z czego wynika tak duże przyspieszenie?

Inflacja w regionie zaskakuje. Dla przykładu w Czechach, inflacja CPI wynosiła w kwietniu 14,2% w ujęciu rocznym. Jeszcze w marcu wynosiła ona 12,7%, co oznacza, że wzrosła ona aż o 1,5 p.p. Analitycy oczekiwali, że odczyt pokaże jedynie wzrost do 13,2%. W Polsce wzrosła ona z 11% do 12,3% w ujęciu rocznym, również znacznie przewyższają prognozy które wynosiły 11,5%.

Inflacja w Rumunii zaskoczyła ekonomistów

Ceny wystrzeliły także w Rumunii. Inflacja w Rumunii wyniosła w kwietniu 13,8% r/r. Jeszcze w marcu było to 10,2%. Analitycy szacowali, że wzrośnie jedynie do 11,2%. Można więc uznać odczyt co za spore zaskoczenie. Dodatkowo był to najwyższy odczyt od lutego 2004 r.

W ciągu zaledwie jednego miesiąca ceny wzrosły o 3,7%. Dla porównania to więcej niż wynosi ROCZNY cel inflacyjny w Polsce (1,5-3,5%).

Rosną ceny energii i żywności

Głównym powodem tak dużego wzrostu cen jest energia i żywność. Ceny energii w Rumunii wzrosły w kwietniu o 26% m/m! Bardzo mocno drożeje też żywność, która jest o 2,6% droższa niż w marcu. To głównie zasługa globalnych trendów.

W marcu 2022 roku wskaźnik FAO (FFPI) wynosił średnio 159,3 pkt, co oznacza wzrost o 17,9 pkt (12,6%) od lutego. Jest to gigantyczny skok do nowego najwyższego poziomu od czasu jego powstania w 1990 roku. Ostatni wzrost zauważalny był w kategorii olejów roślinnych, zbóż i mięsa. Ceny cukru i produktów mlecznych również znacznie wzrosły, jednak nie w takiej skali jak oleju roślinnego. Na szczęście kwietniowy odczyt pokazał niewielki spadek. Z uwagi na stałe słabnącą rumuńską walutę, spadek ten będzie w Rumunii niezauważalny.

Inflacja w Rumunii wywiera presję na rumuński bank centralny

Tak wysoki odczyt inflacji w Rumunii powoduje, że rumuński bank centralny będzie kontynuować zacieśnianie polityki pieniężnej. Jest to zgodne z ruchami FED oraz banków centralnych w regionie. Dwa dni temu rumuński bank centralny ponosił stopy procentowe o 75 pb. Wynoszą one obecnie 3,75%, czyli są znaczenie niższe niż w Polsce, Czechach czy na Węgrzech.

Ceny żywności na świecie w końcu spadły, ale nadal są rekordowo wysokie

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Radosław Ditrich

Świat postrzegam przez pryzmat liczb. Kocham przeglądać wykresy, tabele i mapy. Lubię także pobiegać i podróżować komunikacją publiczną.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker