Gospodarka

Eurostat potwierdza. Ceny w Polsce na tle UE są naprawdę niskie

Wbrew temu co twierdzi wiele osób, daleko nam do zachodnich cen. Według najnowszych dostępnych danych Eurostatu, nasz kraj jest bardzo tani na tle UE.

Ceny w Polsce są zdecydowanie niższe niż na Zachodzie

Europejski urząd statystyczny udostępnił dane dotyczące cen w krajach UE w roku 2022. Z danych Eurostatu wynika, że ceny w Polsce należą do najtańszych w całej Unii Europejskiej. Ceny podzielone są na kilka różnych kategorii.

Ceny żywności w UE

Żywność w Polsce jest bardzo tania. Ceny w Polsce wynoszą jedynie 70,7% średniej unijnej. Najtańszą żywność w całej UE mają Rumuni. Ceny w tym kraju stanowią 68,2% średniej unijnej, więc są jedynie niewiele niższe niż w Polsce.

Najdroższą żywność w UE mają mieszkańcy Luksemburgu. W tym kraju ceny żywności są aż o 26,4% wyższe od średniej. Eurostat udostępnia także informacje o kilku krajach spoza UE. Są to: Szwajcaria, Norwegia i Islandia. I co ciekawe to właśnie te trzy kraje przodują pod względem cen żywności. Najdroższa jest Szwajcaria. Za jedzenie mieszkańcy tego alpejskiego kraju płacą o 68,7% więcej niż mieszkańcy UE.

Alkohol i papierosy w Polsce prawie najtańsze w całej UE

Ceny alkoholu w Polsce stanowią jedynie 72,2% średniej unijnej. Taniej jest tylko w Bułgarii, gdzie alkohol i papierosy kosztują jedynie 64,4% średniej.

Najdroższym unijnym krajem jest Irlandia. Na wyspie świętego Patryka za używki zapłacimy o 104,6% więcej niż w UE. Irlandię wyprzedają dwa notowane przez UE kraje. Na Islandii ceny są o 113,5% wyższe. Najdroższa jest Norwegia. Tam ceny są aż o 132,5% wyższe.

Ubrania są w Polsce o 10% tańsze niż w UE. Ceny w Polsce są wyższe od czterech państw

Jeżeli chodzi o ceny ubrań, to są one najniższe w Bułgarii. Mieszkańcy tego kraju płacą o niemal 1/4 mniej (76,4%). Drugim najtańszym krajem jest Rumunia (84%). Podium zamykają Węgry (87,9%). Ceny w Polsce są wyższe także od tych w Hiszpanii (89,4%). U nas ceny stanowią 89,9% średniej.

Po drugiej stronie znajduje się Islandia. Tam odzież i obuwie jest o 35,2% droższe niż w UE. Drugim najdroższym krajem w zestawieniu (i najdroższym w UE) jest Dania (33,5%). Trzecie miejsce na liście najlepszych krajów przypadło Szwajcarii (29,2%).

Utrzymanie mieszkania jest w Polsce bardzo tanie

Ceny w Polsce wkategorii „koszty związane z mieszkaniem” są na tle UE naprawdę niskie. Kategoria obejmuje takie koszty jak najem, remonty i naprawy czy rachunki za wodę, gaz i prąd. Wszystkie te koszty stanowią jedynie 38,8% średniej unijnej. Taniej jest tylko w Bułgarii (35,6%).

Najwyższe koszty odnotowano w Szwajcarii. Są one aż 2 razy wyższe niż w UE (o 99,6% drożej).  Drugim najdroższym krajem (i unijnym liderem) jest Irlandia, gdzie ceny są o 88,5% wyższe od unijnej średniej. Podium zamyka Dania, gdzie koszty z tym związane są o 67,5% wyższe.

Użytkowanie samochodu jest w Polsce najtańsze w całej UE

Jeżeli chodzi o ceny związane z transportem indywidualnym (kupno roweru, samochodu, motocyklu, naprawy i paliwo), to nasz kraj wypada najlepiej w całej UE. Z cenami na poziomie 80,5% średniej unijnej jesteśmy najtańszym ze wszystkich sklasyfikowanych państw. Nieco droższe od Polski okazały się: Słowacja (82%) i Rumunia (84,4%). Najdroższej jest w Danii, gdzie ceny są aż o 38,4% wyższe od średniej. Drogo jest także w Norwegii (o 25,7% powyżej średniej) i w Holandii (o 21,3% drożej).

Jeśli zaś chodzi o usługi transportowe, to ceny w Polsce stanowią 58,4% średniej. Taniej jest w Rumunii (56,1%) i Bułgarii (51,7%). Najdroższej jest na Islandii, gdzie ceny są o 85,5% wyższe. Drugie miejsce zajęła Szwecja (o 79,1% wyższe ceny).

To, że w Polsce jest tak tanio, nie oznacza, że żyje nam się dobrze. Mimo, że koszty życia w Warszawie są wyższe niż na Podlasiu, to właśnie w stolicy poziom życia jest wyższy. W artykule omówiono poziom cen, a nie jakość życia. Do określenia poziomu życia potrzebujemy także informacji o zarobkach. Te w Polsce nadal należą do najniższych w UE.

Inflacja w UE – jak na tle innych państw wypada Polska?

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Radosław Ditrich

Świat postrzegam przez pryzmat liczb. Kocham przeglądać wykresy, tabele i mapy. Lubię także pobiegać i podróżować komunikacją publiczną.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker