Europa

Ludzie w Szwecji nie czują się bezpiecznie. Jest gorzej niż na Ukrainie i w Mołdawii

Jak wynika z danych strony numbeo.com, bezpieczeństwo w Szwecji jest znacznie mniejsze niż w większości państw Europy. Gorzej jest tylko w dwóch państwach.

Państwa Skandynawskie uchodzą za bardzo bezpieczne miejsca. Dane te potwierdza wskaźnik bezpieczeństwa oparty o ankiety użytkowników numbeo.com. Na tle bezpiecznych sąsiadów, wyróżnia się jeden kraj — Szwecja. Zajmuje ona zaskakujące, odległe miejsce. Pod względem bezpieczeństwa, w Europie gorzej jest tylko w dwóch państwach — Francji oraz na Białorusi.

Wskaźnik bezpieczeństwa waha się od 0 do 100. Im więcej, tym lepie. Z wynikiem 52,00 Szwecja uplasowała się poniżej takich państw jak Albania (57,47) czy Mołdawia (53,65). Wyższą pozycję zajęła nawet Ukraina (52,58), na której terenie stale prowadzone są działania wojenne. Prócz Szwecji, bardzo niskie wskaźniki zanotowano również w kilku innych krajach Zachodu. Są to: Francja (48,01), Wielka Brytania (53,93) czy Grecja (54,15).  Tak wysoki poziom może być związany z kryzysem imigracyjnym i przyjmowaniem dużej liczby uchodźców z Afryki i Bliskiego Wschodu.

Bezpiecznie jak w Szwajcarii

Najwyższe wskaźniki bezpieczeństwa odnotowano w Szwajcarii (78,38), w Słowenii (77,72) i Estonii (76,29). Bardzo bezpiecznie jest także na Islandii, w Chorwacji, w Czechach oraz w Austrii i Danii. Polska znalazła się na 15 z 41 pozycji.

Wskaźnik bezpieczeństwa

Wskaźnik bezpieczeństwa tworzy się na podstawie ankiet, które wypełniają odwiedzający stronę numbeo.com. Pytania są podobne do tych w badaniach naukowych. Każdy głos w ankiecie jest zapisywany jako liczba z przedziału [-2, +2], gdzie -2 oznacza zdecydowanie negatywne, a +2 oznacza zdecydowanie pozytywne. Następnie filtruje się ankiety, aby wyeliminować spam (np.: osoby wprowadzające dużą ilość danych, które różnią się od wartości mediany). Wskaźnik bezpieczeństwa przyjmuje wartości o 0 do 100. Na aktualny wynik wpływ mają ankiety przeprowadzone w ciągu ostatnich 36 miesięcy. Indeks bezpieczeństwa jest odwrotnością indeksu przestępczości (indeks bezpieczeństwa = 100 – indeks przestępczości).

Ankiety mogą być lepszym miernikiem od oficjalnych danych, ponieważ nie bazują na zaniżonych danych policji, nie są sfałszowane i są porównywalne (te same kryteria). Dzięki temu są one szczególnie dobre w porównywaniu przestępczości między krajami.

Zobacz też: Ukraińscy imigranci czynią Polaków bogatszymi

Indeks obejmuje też pojedyncze miasta. Najbezpieczniejszym miastem świata okazało się Abu Dhabi w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Na 58. z 459. wymienionych w rankingu miast, znalazła się Warszawa. Najmniej bezpiecznym z polskich miast okazała się Łódź. Zajęła ona 213 pozycję. Najbardziej niebezpieczne miasta świata znajdują się głównie w Afryce, Ameryce Południowej i USA.

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Radosław Ditrich

Świat postrzegam przez pryzmat liczb. Kocham przeglądać wykresy, tabele i mapy. Lubię także pobiegać i podróżować komunikacją publiczną.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker