Energetyka

Grupa ORLEN zamierza w pełni wykorzystać potencjał morskiej energetyki wiatrowej

Należąca do Grupy ORLEN spółka LOTOS Petrobaltic wyposażyła pierwszy w Polsce statek w system wiertniczy pozwalający na prowadzenie badań geologiczno-inżynierskich na głębokości do 120 metrów. Dzięki niemu Grupa ORLEN będzie w stanie prowadzić badania dna morza na potrzeby morskiej energetyki wiatrowej, zarówno w ramach własnych projektów, jak i również na rzecz podmiotów zewnętrznych. Przy czym pierwsze komercyjne prace statek rozpocznie już w pierwszym kwartale 2023 roku.

Spółka LOTOS Petrobaltic wyposażyła statek Sylur w nowy sprzęt wiertniczy

Wiertnia zainstalowana na statku Sylur umożliwia wykonywanie na morzu badań geotechnicznych o głębokości do 120 m, a także wiercenie otworów pod dnem o głębokości do 100 m. Urządzenie umożliwi spółce LOTOS Petrobaltic świadczenie kompleksowych usług geotechnicznych dla sektora morskiej energetyki wiatrowej. Badania dna należą do jednych z najważniejszych etapów projektowania farmy wiatrowej. Ich wyniki pozwalają precyzyjnie zbadać strukturę dna morskiego, co jest potrzebne m.in. przy wyborze rodzaju fundamentów, na których staną docelowo turbiny wiatrowe.

Zobacz także: ORLEN VC inwestuje w systemy zwiększające efektywność turbin wiatrowych

Jak podkreśla Grzegorz Strzelczyk, Prezes Zarządu spółki LOTOS Petrobaltic, nowy sprzęt wiertniczy zastąpi dotychczas wykorzystywaną wiertnię i otwiera przed spółką nowe, bardziej zaawansowane zastosowania w sektorze offshore wind. Inwestycja sprawia, że statek Sylur staje się unikalną jednostką w rejonie Morza Bałtyckiego i wpisuje się w szerokie plany rozwoju morskich farm wiatrowych z w Polsce oraz krajach bałtyckich.

Po montażu i testach morskich nowego systemu statek Sylur zostanie skierowany do prac na obszarze przewidzianym pod przyszłą budowę pierwszej, litewskiej, morskiej farmy wiatrowej. Spółka LOTOS Petrobaltic występuje jako podwykonawca konsorcjum firm Geobaltic i Garant Diving, które wygrało przetarg rozpisany przez Ministerstwo Energetyki Litwy. Wiercenia na litewskim szelfie Morza Bałtyckiego zaplanowano na pierwszy kwartał 2023 r. Działania te zostały poprzedzone wstępnymi badaniami geotechnicznymi dna, które spółka przeprowadziła w sierpniu 2022 r.

Zobacz także: Grupa ORLEN wspiera rozwój kadr dla sektora energetyki jądrowej

Grupa ORLEN zamierza w pełni wykorzystać potencjał morskiej energetyki wiatrowej

Jak zaznaczył Daniel Obajtek, Prezes Zarządu PKN ORLEN, transformacja energetyczna ma szansę stać się motorem napędowym polskiej gospodarki. Jej ważnym elementem będzie morska energetyka wiatrowa, zapewniająca nie tylko stabilną, czystą energię milionom Polaków, ale także tworząca tysiące miejsc pracy i dająca nowe szanse rodzimym firmom. Grupa ORLEN zamierza w pełni wykorzystać ten potencjał, dlatego konsekwentnie realizuje własne projekty wiatrowe. Koncern inwestuje także w usługi dla innych firm realizujących projekty nie tylko na polskich wodach terytorialnych. Wykorzystanie do tego kompetencji przejętej Grupy LOTOS doskonale pokazuje synergie powstałe w wyniku budowy koncernu multienergetycznego.

Spółka Baltic Power wybrała głównego wykonawcę bazy serwisowej morskiej farmy wiatrowej

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Adam Suraj

Ekonomista zarażony miłością do tej nauki przez Ha-Joon Chang. To on pokazał, że ekonomia to nie są nudne obliczenia, a nauka o życiu społecznym.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker