Uncategorized

Dług publiczny Izraela w stosunku do PKB spada, jednak ciągle jest powyżej poziomów sprzed pandemii

Jak podało izraelskie Ministerstwo Finansów we wstępnych wskaźnikach zadłużenia, dług publiczny Izraela spadł do 70,3% PKB w 2021 r. z 71,7% w 2020 r.

Dług publiczny Izraela spada, jednak ciągle utrzymuje się powyżej 70% PKB

Z najnowszych danych izraelskiego MF wynika, że dług publiczny w Izraelu spadł z 71,7% do 70,3%. Dane o długu publicznym obejmują także zadłużenie gmin. Wyłączając je, poziom długu publicznego w relacji do PKB spadł do 68,5% w ub.r. z 70,2%. Warto dodać, że wskaźnik długu publicznego w Izraelu ma szczególnie duże znaczenie dla ekonomistów i analityków.

Należy zwrócić uwagę, że wskaźnik długu publicznego w stosunku do produktu krajowego brutto istotnie wzrósł na skutek pandemii. To właśnie pandemia Covid-19 zmusiła władze wielu państw (w tym Izraela) do wpompowania w gospodarki gigantycznych kwot. Wszystko w celu utrzymania płynności gospodarki, która mogła silnie ucierpieć na obostrzeniach.

Zobacz także: Dług publiczny w Polsce nie utrudni funkcjonowania naszej gospodarki.

Z tego też powodu wzrost długu publicznego do PKB był tak duży. Z jednej strony wzrosło samo zadłużenie, z drugiej w 2020 roku odnotowano spadek PKB o ponad 2%. W efekcie ten sam dług w stosunku do PKB rósł znacznie szybciej niż w warunkach prosperity. Podobnie było z resztą w wielu innych gospodarkach na całym świecie. Wcześniej, nim nastąpiła pandemia, dług publiczny Izraela w stosunku do PKB spadał. W 2019 roku izraelski dług publiczny wynosił 59,5% PKB.

Zobacz także: Lotnisko izraelsko-palestyńskie. Izraelski minister przedstawił projekt

Spadek długu publicznego w relacji do PKB to w znacznym stopniu zasługa dynamicznego wzrostu gospodarczego. Ministerstwo Finansów Izraela podało, że wzrost gospodarczy w kraju wyniósł w 2021 roku 6,7%. Ponadto deficyt budżetowy spadł do 4,5% PKB w ubiegłym roku z 11,4% w roku kiedy to kraj musiał się masowo zadłużyć by uratować gospodarkę przed załamaniem.

To jak ważny dla Izraelczyków jest wskaźnik długu publicznego w relacji do PKB, pokazuje wypowiedź Yali Rothenberga, głównego księgowego Izraela.

Ważne jest, aby powrócić na ścieżkę redukcji relacji długu do PKB w nadchodzących latach, aby utrzymać elastyczność fiskalną i wspierać rating kredytowy kraju” – powiedział Yali Rothenberg.

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Filip Lamański

Dziennikarz, założyciel i redaktor naczelny portalu Obserwator Gospodarczy z wykształcenia ekonomista specjalizujący się w demografii i systemie emerytalnym. W 2020 roku nagrodzony w konkursie NBP na dziennikarza ekonomicznego roku 2020 w kategorii felieton lub analiza.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker