Uncategorized

Eksport Korei Południowej w 2021 osiągnął rekordowy wynik

Eksport Korei Południowej w 2021 roku osiągnął rekordowy rezultat. Jednocześnie przyczynił się do 13 z rzędu rocznej nadwyżki handlowej. Wzrost obrotów handlowych przyczynił się także do tego, że gospodarka Korei Południowej bardzo dobrze się rozwija.

Korea Development Institute (KDI) przewiduje, że w 2021 r. roczny wzrost PKB wyniósł 4,0%, do czego znacznie przyczynił się wysoki wolumen eksportu oraz inwestycje. Co ciekawe jest to zbieżne z prognozami OECD, które zakładają dokładnie taki sam wzrost za 2021 rok.

Perspektywy dla koreańskiej gospodarki bardzo niepewne

KDI, w swojej prognozie gospodarczej opublikowanej w listopadzie ubiegłego roku przewidywało, że wzrost gospodarczy w 2022 roku będzie efektem przede wszystkim ożywienia konsumpcji prywatnej. Warto jednak zaznaczyć, że po opublikowaniu prognoz nastąpił wzrost zakażeń na Covid-19, co znacznie ograniczyło możliwości ekspansji gospodarczej.

Zobacz także: Koreańscy urzędnicy masowo rzucają pracę. Wolą giełdy kryptowalut

W związku z rekordową liczbą zakażeń w grudniu ubiegłego roku zostały wstrzymane na czas nieokreślony plany normalizacji. Powrót na właściwe tory funkcjonowania gospodarki nie będzie miał miejsca szybciej niż od początku lutego.

Eksport Korei Południowej w 2021 roku najwyższym w historii

Niemniej jednak rok 2021 pomimo panującej pandemii był bardzo dobrym dla koreańskiej gospodarki. Eksport Korei Południowej w 2021 roku osiągnął rekordowy poziom 644,54 mld USD. Jest to wzrost o 25,8% w stosunku do 2020 roku kiedy to eksport wyniósł 512,5 mld USD. Dane pokazują, że w 2021 roku został pobity eksportowy rekord, ustanowiony w roku 2018, kiedy to eksport wyniósł 604,9 mld USD.

Import Korei Południowej w 2021 r. również wzrósł. Wzrost ten był nawet większy niż w przypadku eksportu i wyniósł 31,5% rok do roku. Tym samym import Korei osiągnął poziom 615,05 mld dolarów w 2021 r. Jednocześnie Korea Południowa odnotowała nadwyżkę handlową w wysokości 29,49 mld dolarów. Był to dla tego kraju 13 rok z rzędu z dodatnim bilansem handlowym.

Gospodarka Korei Południowej półprzewodnikami stoi

Głównym towarem eksportowym kraju były półprzewodniki, które odpowiadały za 20% wartości eksportu. Eksport chipów wzrósł z kolei w 2021 roku o 29% rok do roku, dodając na konto eksportu aż 127,98 miliardów dolarów.

Wobec wysokich cen ropy naftowej, eksport produktów petrochemicznych i naftowych wzrósł odpowiednio o 54,8% i 57,9% w ujęciu rocznym. Eksport samochodów wzrósł o 24,2%, a stali o 37%.

Zobacz także: Eksport ropy w Meksyku zostanie wstrzymany w 2023 roku!

Wysyłki do krajów ASEAN, UE, Indii i Stanów Zjednoczonych osiągnęły rekordowy poziom. Wysyłki do Chin, największego odbiorcy południowokoreańskiego eksportu, wzrosły o 22,9% i osiągnęły wartość 169 miliardów dolarów, podczas gdy wysyłki do USA, drugich na liście odbiorców eksportu, wzrosły o 29,4% i osiągnęły wartość 95,9 miliardów dolarów.

Z danych ministerstwa handlu wynika, że eksport do krajów Azji Południowo-Wschodniej wzrósł o 33% do 108,9 mld dolarów, podczas gdy eksport do krajów Unii Europejskiej wzrósł o 33,9% do 63,6 mld dolarów.

Eksport Korei Południowej notuje rekordy, ale koreańska gospodarka musi się liczyć z problemami

Analitycy zauważają jednak, że gospodarka ma swoje problemy. Do głównych zaliczają duże uzależnienie od eksportu półprzewodników. Dodatkowo zwracają uwagę, że Koreańczycy przegrywają w innych branżach konkurencje z Chinami. Wskazano tutaj głównie przemysł stoczniowy, który w Korei Południowej ciągle jest bardzo silny, jednak sukcesywnie traci na znaczeniu. Dodatkowo zwrócono uwagę na wysoki i coraz bardziej niebezpieczny wskaźnik zadłużenia sektora prywatnego.

Zobacz także: Budowa CPK – Koreańczycy zaangażują się kapitałowo w polski projekt

KDI w swoim raporcie zaznaczyło, że dobra sytuacja gospodarcza Korei Południowej może szybko ulec pogorszeniu. Wystarczy tylko pogłębienie się zakłóceń w łańcuchach dostaw lub spowolnienie globalnej gospodarki, a w szczególności gospodarki Chin.

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Filip Lamański

Dziennikarz, założyciel i redaktor naczelny portalu Obserwator Gospodarczy z wykształcenia ekonomista specjalizujący się w demografii i systemie emerytalnym. W 2020 roku nagrodzony w konkursie NBP na dziennikarza ekonomicznego roku 2020 w kategorii felieton lub analiza.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker