Europa

Inflacja w Wielkiej Brytanii najwyższa od blisko 30 lat!

Inflacja w Wielkiej Brytanii znów zaskoczyła ekonomistów oraz analityków i rosła szybciej niż oczekiwano. Tym samym ceny w grudniu 2021 roku rosły najszybciej od prawie 30 lat!

Inflacja w Wielkiej Brytanii najwyższa od prawie 30 lat!

Inflacji CPI w Wielkiej Brytania wzrosła w grudniu do 5,4%. Miesiąc wcześniej wynosiła 5,1%. Tym samym jak wynika z danych Office for National Statistics, jest to najwyższy poziom od marca 1992 roku. Wówczas inflacja w Wielkiej Brytanii wyniosła 7,1%.

Zobacz także: Inflacja w Czechach: analitycy obawiają się, że będzie ona dwucyfrowa

Rynki finansowe oceniają obecnie, że istnieje ponad 90% szans na to, że Bank of England (BoE) podniesie 3 lutego główną stopę procentową do 0,5%.

Fakt, że inflacja w Wielkiej Brytanii jest wyższa niż oczekiwano, prawdopodobnie zmusi Bank of England do działania i podniesienia stóp procentowych. Inflacja gwałtownie wzrosła w większości rozwiniętych gospodarek i w dużej mierze wynika ona ze wzrostu cen energii, a także zerwanych łańcuchów dostaw.

Zobacz także: KDP pojawi się w Wielkiej Brytanii. Pociągi pojadą nawet 360 km/h!

Inflację w Wielkiej Brytanii głównie windowały ceny żywności, usług hotelarskich i artykułów gospodarstwa domowego. To pewna odmiana w stosunku do poprzednich miesięcy, kiedy to motorem napędowym dla inflacji były ceny paliw.

Szczyt inflacji w kwietniu

O ile w Polsce zakłada się, że szczyt inflacji będzie miał miejsce w czerwca, tak w Wielkiej Brytanii szacuje się, że nastąpi to w kwietniu. Wówczas rachunki gospodarstw domowych mają wzrosnąć nawet o 50%. Podobnie jak w innych krajach tak samo Bank of England był zbyt optymistyczny w stosunku do wysokości inflacji. W zeszłym miesiącu Bank Centralny prognozował, że szczyt wyniesie około 6%, ale już teraz mówi się, że inflacja w Wielkiej Brytanii może osiągnąć 7%.

Zobacz także: Na Wyspach wszystko drożeje! Inflacja w Wielkiej Brytanii najwyższa od dekady

Jeśli udałoby się osiągnąć ten pułap to możliwe by było przekroczenie 7,1%, czyli wyniku odnotowanego ostatni raz w marcu 1992 roku. W przypadku gdyby udało się osiągnąć 7,2%, byłby to najwyższy wynik od grudnia 1991 roku. Z kolei w sytuacji gdy inflacja wyniosłaby 7,3%, byłby to najwyższy rezultat od sierpnia 1991 roku. Wtedy odczyty inflacji wskazywały 7,7%. To z kolei pokazuje, że inflacja w Wielkiej Brytanii najprawdopodobniej będzie najwyższa nie od prawie, a od ponad 30 lat.

W wyniku dynamicznie zmieniającej się sytuacji BoE wielokrotnie musiał rewidować swoje prognozy. Nowa prognoza inflacji ma zostać opublikowana 3 lutego. Ostatnia, listopadowa, pokazała, że inflacja pozostanie powyżej 2% celu do połowy 2024 roku.

Warto dodać, ze bazowa inflacja w Wielkiej Brytanii, która nie uwzględnia cen żywności, energii, alkoholu i tytoniu – wzrosła do rekordowego poziomu 4,2% z 3,9% w listopadzie. Inflacja producencka z kolei wykazała oznaki, że presja kosztowa mogła osiągnąć swój szczyt. Wskaźnik spadł do 9,3% z 9,4% w listopadzie.

Zobacz także: Ceny domów w Wielkiej Brytanii wystrzeliły w górę!

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Filip Lamański

Dziennikarz, założyciel i redaktor naczelny portalu Obserwator Gospodarczy z wykształcenia ekonomista specjalizujący się w demografii i systemie emerytalnym. W 2020 roku nagrodzony w konkursie NBP na dziennikarza ekonomicznego roku 2020 w kategorii felieton lub analiza.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker