EuropaGospodarka

W Wielkiej Brytanii wszystko drożeje! Inflacja najwyższa od dekady

W Wielkiej Brytanii w październiku koszty życia wzrosły o 4,2%, co jest wartością najwyższą od dekady. Skok ten napędzany jest przede wszystkim przez rosnące ceny paliwa i energii. Jakie wartości przyjmuje aktualnie  inflacja w Wielkiej Brytanii? 


Dlaczego inflacja w Wielkiej Brytanii rośnie?

Bank Anglii mierzy się z presją, aby podnieść stopy procentowe, jednak decyzja wciąż nie zapadła. W Wielkiej Brytanii ceny rosną w zawrotnym tempie. Narodowy Urząd Statystyczny podał, że wskaźnik cen towarów i usług konsumenckich (CPI) wzrósł o 4,2% w porównaniu z rokiem poprzednim, tym samym jest najwyższy od listopada 2011 roku. Pomimo że popyt na gaz i ropę rośnie na całym świecie,  na wyspach właśnie zakończył się program wsparcia rządowego dla firm, np. obniżony VAT w branży hotelarskiej. W Wielkiej Brytanii inflację dodatkowo potęguje Brexit i jego reperkusje. Przedsiębiorcy chcą wznowić działalność, jednak brakuje pracowników, głównie fizycznych. Z uwagi na brak kierowców zawodowych, dostawy są znacznie opóźnione. Na rosnącą inflację reagują również największe korporacje. Uber podniósł podstawową taryfę w Londynie o 10%. 

Wykres 1. Inflacja CPI w Wielkiej Brytanii na przestrzeni ostatniej dekady. 

Inflacja w Wielkiej Brytanii staje się coraz wyższa.

Zobacz także: Polacy nie wrócą do pracy w UK. Lepsze warunki w Holandii i Niemczech

Będzie jeszcze drożej

Wzrost kosztów energii doprowadził do bankructwa dwudziestu dostawców energii. Limit rachunków za energię, który chroni około 15 milionów gospodarstw domowych, został podniesiony w październiku o 12%. Wyższe rachunki dotykają głównie gospodarstwa domowe. Podwyżki cen były ponad dwukrotnie wyższe niż zakładany przez Bank Anglii cel 2%. Najprawdopodobniej doprowadzi to wkrótce do podwyższenia stóp procentowych. 

Zdaniem ekonomistów w Wielkiej Brytanii inflacja będzie jeszcze wyższa, a w przyszłym roku na wiosnę wyniesie 5%. Bank Anglii zmaga się z dużą presją, społeczeństwo wymaga bardziej stanowczych decyzji, które powstrzymają inflację przed wymknięciem się spod kontroli.

Zobacz także: Erdogan nie przejmuje się wysoką inflacją i dalej obniża stopy procentowe

 

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker