EuropaGospodarka

W Wielkiej Brytanii wszystko drożeje! Inflacja najwyższa od dekady

W Wielkiej Brytanii w październiku koszty życia wzrosły o 4,2%, co jest wartością najwyższą od dekady. Skok ten napędzany jest przede wszystkim przez rosnące ceny paliwa i energii. Jakie wartości przyjmuje aktualnie  inflacja w Wielkiej Brytanii? 


Dlaczego inflacja w Wielkiej Brytanii rośnie?

Bank Anglii mierzy się z presją, aby podnieść stopy procentowe, jednak decyzja wciąż nie zapadła. W Wielkiej Brytanii ceny rosną w zawrotnym tempie. Narodowy Urząd Statystyczny podał, że wskaźnik cen towarów i usług konsumenckich (CPI) wzrósł o 4,2% w porównaniu z rokiem poprzednim, tym samym jest najwyższy od listopada 2011 roku. Pomimo że popyt na gaz i ropę rośnie na całym świecie,  na wyspach właśnie zakończył się program wsparcia rządowego dla firm, np. obniżony VAT w branży hotelarskiej. W Wielkiej Brytanii inflację dodatkowo potęguje Brexit i jego reperkusje. Przedsiębiorcy chcą wznowić działalność, jednak brakuje pracowników, głównie fizycznych. Z uwagi na brak kierowców zawodowych, dostawy są znacznie opóźnione. Na rosnącą inflację reagują również największe korporacje. Uber podniósł podstawową taryfę w Londynie o 10%. 

Wykres 1. Inflacja CPI w Wielkiej Brytanii na przestrzeni ostatniej dekady. 

Inflacja w Wielkiej Brytanii staje się coraz wyższa.

Zobacz także: Polacy nie wrócą do pracy w UK. Lepsze warunki w Holandii i Niemczech

Będzie jeszcze drożej

Wzrost kosztów energii doprowadził do bankructwa dwudziestu dostawców energii. Limit rachunków za energię, który chroni około 15 milionów gospodarstw domowych, został podniesiony w październiku o 12%. Wyższe rachunki dotykają głównie gospodarstwa domowe. Podwyżki cen były ponad dwukrotnie wyższe niż zakładany przez Bank Anglii cel 2%. Najprawdopodobniej doprowadzi to wkrótce do podwyższenia stóp procentowych. 

Zdaniem ekonomistów w Wielkiej Brytanii inflacja będzie jeszcze wyższa, a w przyszłym roku na wiosnę wyniesie 5%. Bank Anglii zmaga się z dużą presją, społeczeństwo wymaga bardziej stanowczych decyzji, które powstrzymają inflację przed wymknięciem się spod kontroli.

Zobacz także: Erdogan nie przejmuje się wysoką inflacją i dalej obniża stopy procentowe

 

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Agnieszka Patyk

Absolwentka studiów azjatyckich dalekowschodnich, studentka KU Leuven i ekonomii na Uniwersytecie Jagiellońskim. Swoją przyszłość wiąże z finansami, ze szczególnym uwzględnieniem dalekowschodnich giełd papierów wartościowych. Jej pasją są języki obce, posługuje się angielskim, chińskim, rosyjskim oraz niemieckim. Współautorka monografii naukowej „Systemy Polityczne państw Bliskiego Wschodu”.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker