Polska

Warszawa będzie najszybciej rozwijającym się europejskiej miastem w latach 2022-2026

Z badania przeprowadzonego przez Oxford Economics wynika, że w latach 2022-2026 stolica Polski będzie najszybciej rozwijającym się gospodarczo dużym, europejskim miastem. PKB Warszawy będzie rósł w analizowanym okresie w rocznym tempie 4,2 proc. Prognoza jest tak wysoka między innymi ze względu na to, że stolica Polski posiada relatywnie dobrze wykształconą siłę roboczą. 

Dotychczas to Stambuł miał być najszybciej rozwijającym się europejskim miastem

Analitycy Oxford Economics postanowili przeprowadzić badanie, mające na celu ustalić, jak szybko europejskie duże miasta będą się rozwijać w najbliższych latach. Ostatni raz takowej analizy dokonali w 2019 roku i wtedy doszli oni do wniosku, że największy wzrost gospodarczy odnotuje Stambuł. Jednakże, jak widać na zamieszczonej poniżej tabeli, aktualne szacunki wskazują, że Stambuł będzie „zaledwie” szesnastym najszybciej rozwijającym się europejskim miastem. 

Najszybciej rozwijające się europejskie miasta
Źródło: Oxford Economics

Zobacz także: W Warszawie cena mieszkania odpowiada 23 latom płacenia czynszu. W Dublinie – 11

Prognozy wzrostu dla Stambułu zostały obniżone ze względu na aktualną sytuację gospodarczą w Turcji. Otóż inflacja w Turcji w marcu wyniosła aż 61,14 proc. rok do roku, osiągając tym samym nowe maksimum od 20 lat. Do tego, jak zaznaczają badacze, przed analizowanym państwem stoją poważne wyzwania finansowane. Z tych powodów Stambuł najprawdopodobniej będzie rozwijać się wolniej, niż wcześniej sądzono. 

PKB Warszawy będzie rosnąć w tempie 4,2 proc. rocznie

Według aktualnych prognoz najszybciej rozwijającym się gospodarczo europejskim, dużym miastem będzie stolica Polski. PKB Warszawy w latach 2022-2026 będzie średnio rósł w tempie 4,2 proc. rocznie. Co więcej, w tym roku wzrost jej PKB wyniesie ok. 4,6 proc. 

Zobacz także: Warszawa najbogatszym regionem w Polsce. Ściana wschodnia zamyka stawkę

Analitycy w swoim badaniu podkreślają, że jest wiele dobrych powodów, aby sądzić, iż stolica Polski będzie rozwijać się tak szybko. Po pierwsze, gospodarka Warszawy zniosła wybuch pandemii koronawirusa relatywnie lepiej niż gospodarki innych europejskich miast. PKB Warszawy w 2020 roku spadł o jedynie 3,9 proc. Co więcej, nasza stolica może się pochwalić rozwiniętym sektorem informatycznym i telekomunikacyjnym. Jednak zdaniem badaczy, najważniejsze jest to, że Warszawa posiada dobrze wykształconą siłę roboczą. Z ich analizy wynika, że 62 proc. pracowników na terenie Warszawy ma wyższe wykształcenie. Z kolei średnia dla europejskich miast jest aż o 20 pkt proc. niższa. 

Ponadto, jak widać na zamieszczonym poniżej wykresie, turystyka w Warszawie stosunkowo szybko się odbudowuje. Z analizy przeprowadzonej przez naukowców wynika, iż już w 2023 roku liczba turystów odwiedzających stolicę Polski ma wrócić do poziomu sprzed wybuchu pandemii, a w 2024 roku przebić ten poziom. 

Liczba turystów w Warszawie
Źródło: Oxford Economics

Realne ceny mieszkań w Warszawie są o 23% niższe niż w 2007 roku!

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Adam Suraj

Ekonomista zarażony miłością do tej nauki przez Ha-Joon Chang. To on pokazał, że ekonomia to nie są nudne obliczenia, a nauka o życiu społecznym.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker