Uncategorized

Zjednoczone Emiraty Arabskie opodatkują zyski korporacji już w przyszłym roku

Zjednoczone Emiraty Arabskie mają w przyszłym roku nałożyć podatek federalny na dochody przedsiębiorstw. Zlikwidowany zostanie system bezcłowy, który dotychczas był magnesem dla zagranicznych firm. Opodatkowanie korporacji to kolejny krok dostosowywania gospodarki ZEA do międzynarodowych standardów. 

Opodatkowanie korporacji – zmiany na Bliskim Wschodzie

ZEA zaczynają dostosowywać do międzynarodowych standardów, w tym globalnego minimalnego podatku od międzynarodowych korporacji, który został zatwierdzony w ubiegłym roku przez kraje G20. Jak podano w oficjalnym komunikacie:

Wprowadzenie systemu CT potwierdza zaangażowanie ZEA w spełnianie międzynarodowych standardów przejrzystości podatkowej i zapobieganie szkodliwym praktykom podatkowym.

Zjednoczone Emiraty Arabskie mają przestać być rajem podatkowym. W 2018 roku wprowadzono 5% podatek VAT, później nałożono 5% cła na import. Obecnie trwają prace nad 20% opodatkowaniem banków i firm ubezpieczeniowych działających poza siecią wolnych stref. Sektor naftowo-gazowy trzeciego co do wielkości producenta OPEC również jest opodatkowany w ramach odrębnego programu. Zdaniem analityków ogłoszone 9% podstawy jest całkiem rozsądne w międzynarodowych standardach.

Zobacz także: Gospodarki Zatoki Perskiej rosną w najszybszym tempie od lat

ZEA stosuje szereg zachęt dla obcokrajowców

Coraz większą konkurencję dla Zjednoczonych Emiratów Arabskich stanowi Arabia Saudyjska, która stosuje coraz większe zachęty dla międzynarodowych firm. Stopniowe wprowadzanie podatków sprawi, że ZEA staną się droższym miejscem do życia, niż kilka lat temu, jednak podczas pandemii wprowadzono regulacje, które mają zachęcić zagranicznych rezydentów, którzy stanowią większość mieszkańców państwa, do pozostania na jego terenie. W 2020 roku zmieniono prawo dotyczące zagranicznej własności. Rząd zniósł wymóg posiadania przez firmy emirackich akcjonariuszy. W zeszłym roku ujawniono natomiast szczegółowe zasady oferowania obywatelstwa wybranej grupie obcokrajowców.

Zobacz także: Arabia Saudyjska zaprojektuje własne samochody elektryczne

Wprowadzenie podatku od osób prawnych będzie obowiązywać od czerwca 2023 roku, więc istnieje okres dostosowawczy na przygotowanie spółek giełdowych.

Jednak, zdaniem ekspertów, nie wpłynie to znacząco na atrakcyjność Zjednoczonych Emiratów Arabskich jako centrum biznesowego. Po pierwsze firmy w wolnych strefach wciąż będą korzystać z szerokiej gamy ulg podatkowych. Po drugie, większość krajów Zatoki Perskiej już nakłada podatek dochodowy od osób prawnych na międzynarodowe korporacje działające w gospodarce, w tym 20% w Arabii Saudyjskiej, 15% w Omanie i 10% w Katarze

Colombo Port City – w stolicy Sri Lanki powstaje miasto na wzór Dubaju

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Agnieszka Patyk

Absolwentka studiów azjatyckich dalekowschodnich, studentka KU Leuven i ekonomii na Uniwersytecie Jagiellońskim. Swoją przyszłość wiąże z finansami, ze szczególnym uwzględnieniem dalekowschodnich giełd papierów wartościowych. Jej pasją są języki obce, posługuje się angielskim, chińskim, rosyjskim oraz niemieckim. Współautorka monografii naukowej „Systemy Polityczne państw Bliskiego Wschodu”.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker