EnergetykaPolska

PKN ORLEN wybuduje kolejne, ogólnodostępne stacje tankowania wodoru w Polsce

Bielsko-Biała, Gorzów Wielkopolski, Kraków, Piła i Warszawa to miasta, w których w połowie 2025 roku zostaną oddane do użytku kolejne, ogólnodostępne stacje tankowania wodoru. PKN ORLEN i Europejska Agencja Wykonawcza ds. Klimatu, Środowiska i Infrastruktury (CINEA) podpisały umowę dotyczącą bezzwrotnego dofinansowania budowy tych obiektów.

PKN ORLEN wybuduje kolejne, ogólnodostępne stacje tankowania wodoru w Polsce

Od czerwca 2022 roku w Krakowie funkcjonuje pierwsza w Polsce mobilna stacja tankowania wodoru. Z kolei w marcu tego roku uruchomiono stację tankowania wodoru w praskiej dzielnicy Barrandov na obiekcie ORLEN Benzina. Co więcej, jeszcze w tym roku to nowe ekologiczne paliwo będzie można zatankować także na stacjach w Poznaniu i Katowicach. W planie jest również budowa stacji tego typu w Wałbrzychu (2024 rok).

Zobacz także: Ruszyła pierwsza w Polsce Akademia Wodorowa dla studentów

Pięć obiektów, których dotyczy podpisana umowa, powstanie w ramach przyznanego dofinansowania drugiej fazy projektu „Clean cities – hydrogen mobility in Poland”. Będą one przeznaczone do zasilania autobusów komunikacji publicznej, samochodów osobowych, a docelowo także pojazdów ciężarowych. Zgodnie z założeniami, stacje w Bielsku-Białej, Gorzowie Wielkopolskim, Krakowie, Warszawie i Pile zostaną oddane do użytku w połowie 2025 roku. Całkowita wartość projektu to ponad 120 mln zł, z czego około 50 proc. zostanie dofinansowana w ramach unijnego programu CEF Transport Alternative Fuels Infrastructure Facility.

Grupa ORLEN zamierza rozwijać infrastrukturę związaną z paliwami wodorowym

Rozwój infrastruktury związanej z paliwami wodorowymi jest elementem Strategii Wodorowej Grupy ORLEN i jednocześnie ważnym elementem strategii ORLEN2030. To odpowiedź koncernu na wyzwania związane z transformacją energetyczną i szukaniem zielonych, ekologicznych rozwiązań. Wodór jako alternatywa dla paliw konwencjonalnych jest obecnie jednym z kluczowych elementów dekarbonizacji sektora transportu.

Zobacz także: Grupa ORLEN przeznaczy na zielone inwestycje aż 120 mld zł!

Do 2030 roku PKN ORLEN zakłada budowę sieci ponad 100 stacji tankowania wodoru dla transportu indywidualnego, publicznego i cargo, drogowego oraz kolejowego w Polsce, Czechach i na Słowacji. W Polsce powstanie ok. 57 stacji, w Czechach ok. 28, a na Słowacji ok. 26. Wodór będzie dostarczany do tych placówek dzięki wybudowaniu europejskiej sieci hubów wodorowych, zasilanych odnawialnymi źródłami energii oraz innowacyjnych instalacji przetwarzających odpady komunalne w zero- i niskoemisyjny wodór. Łączna zakładana moc elektrolizerów w Grupie ORLEN do 2030 roku wyniesie około 1 GW mocy, co w połączeniu z projektami typu waste-to-hydrogen umożliwi produkcję ponad 130 kt odnawialnego wodoru na koniec obecnej dekady.

Ponadto przygotowany przez koncern flagowy projekt pod nazwą „Hydrogen Eagle” pozwoli na zbudowanie w Europie Centralnej kompleksowej infrastruktury do wytwarzania i dystrybucji nisko- i zeroemisyjnego wodoru. Na projekty wodorowe PKN ORLEN pozyskał fundusze z Innovation Fund, CEF (ang. Connecting Europe Facility), Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska oraz notyfikację Komisji Europejskiej dla polskiej części projektu „Hydrogen Eagle” w ramach mechanizmu IPCEI Hy2Use (ang. Important Projects of Common European Interest).

Czesi zatankują wodór na stacji paliw ORLEN Benzina!

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Adam Suraj

Ekonomista zarażony miłością do tej nauki przez Ha-Joon Chang. To on pokazał, że ekonomia to nie są nudne obliczenia, a nauka o życiu społecznym.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker