Finanse

Wakacje Polaków 2022 – mimo inflacji nie rezygnujemy z wyjazdów

Jak będą wyglądać wakacje Polaków w tym roku? Ponad 60% z nas zamierza spędzić je w kraju. Widać także większy wpływ inflacji. Co ciekawe, mimo wzrostu cen nie chcemy rezygnować z wakacyjnych wyjazdów.

W najnowszym Tygodniu Gospodarczym PIE, analitycy Instytutu postanowili przyjrzeć się temu jak mają wyglądać tegoroczne wakacje Polaków. Jak zamierzamy spędzić swój urlop tego lata?

Wakacje Polaków są coraz droższe

Tegoroczne wakacje mogą być znaczenie droższe niż rok temu. Oficjalna inflacja w Polsce wyniosła w czerwcu 15,6%. Rosnące ceny odbiją się portfelach Polaków. W czerwcu po raz pierwszy od wielu lat (nie licząc krótkiego okresu na początku pandemii) realne wynagrodzenia Polaków spadły. Nowe prognozy NBP sugerują, że największe spadki siły nabywczej Polaków dopiero przed nami.

Dane Europejskiego Urzędu Statystycznego sugerują, że za wakacje zapłacimy dziś o 16% więcej niż w 2021 roku. Szacunki agencji Minds & Roses pokazują, że ceny noclegów najszybciej rosną w górach oraz nad morzem. Nie jest to oczywiście żadne zaskoczenie – są to najmocniej oblegane kierunki w Polsce. Na Mazurach podwyżki cen są zdecydowanie mniejsze. Jak twierdzi agencja, wzrost kosztów na Mazurach jest dwukrotnie mniejszy niż nad morzem. Jednocześnie Polacy coraz chętniej patrzą na tanie noclegi. Wzrosła m.in. liczba wyjazdów na pola namiotowe. Wakacje będą drożeć najszybciej w Bułgarii i Polsce. Warto jednak pamiętać, że słabnący złoty zwiększy koszt Wakacji Polaków za granicą.

Inflacja w branży turystycznej w Europie

PIE

Wakacje Polaków w 2022 roku w większości w kraju

Jak wynika z opracowanego przez Związek Banków Polskich (ZBP) raportu pt. Wakacje Polaków w trudnych czasach, Polacy nie zamierzają rezygnować z tegorocznych wakacyjnych wyjazdów. Płyną natomiast sygnały sugerujące, że Polacy będą dostosowywać swoje wakacyjne wyjazdy do obecnej sytuacji gospodarczej.

Zdecydowana większość, bo aż 61% Polaków, zamierza spędzić wakacje w kraju. Za granicę wyjechać zamierza niespełna co piąty Polak. Takie plany deklaruje 18% z nas. Nie zmienił się odsetek Polaków, którzy w ogóle nie wybierają się na wakacyjny wyjazd. Tak jak rok temu, tak i w tym roku wyjeżdżać nie zamierza 38% Polaków. Wzrósł za to odsetek osób, które wskazują gorszą niż przed rokiem sytuację ekonomiczną jako główną przyczynę rezygnacji z wyjazdu wakacyjnego. W tym roku to aż 32% (wobec 29% rok wcześniej).

Inflacja straszy turystów na całym świecie

Wysoka inflacja jest problemem urlopowiczów na całym świecie. Jak wynika z sondażu Ipsos dla Europ Assistance Survey, wśród czynników wpływających na entuzjazm wobec wyjazdów wakacyjnych inflacja ma istotne znaczenie. To najważniejszy czynnik wskazywany zarówno przez Europejczyków (69%), Kanadyjczyków (70%), Australijczyków (63%) jak i Amerykanów (62%).

Jak radzimy sobie z wyższymi cenami? Według ekonomistów Polskiego Instytutu Ekonomicznego dostosujemy się na dwóch poziomach. Po pierwsze wzrasta zainteresowanie krótszymi, nawet 3-4 dniowymi wyjazdami.  Drugim czynnikiem są deklarowane kwoty, jakie zamierzamy wydać. W tym roku na wakacjach wydać zamierzamy średnio 1358 PLN na osobę. To wzrost o 11,1% w stosunku do roku 2021. Przy inflacji wynoszącej 16% oznacza to w praktyce kilkuprocentowy spadek realnych wydatków na wakacje.

Zobacz też: Wakacje 2022: 46% Polaków planujących zagraniczny urlop skorzysta z usług biur podróży

Mamy do czynienia z rekordową, najwyższą od ponad 20 lat inflacją. Dochodzi do tego niepewności wynikająca z toczącej się za wschodnią granicą wojny oraz związanych z nią skoków cen paliw czy żywności. Mimo to Polacy nie rezygnują z wypoczynku. Dlaczego? Wynikać to może ze zmiany w podejściu do oszczędzania.

O ile jeszcze w 2019 r. oszczędzanie na cele wypoczynkowe deklarowało 21% badanych, to w 2021 r. było to już 35%, a wśród osób w wieku 25-39 lat nawet ponad 40%. W 2022 r. odsetek oszczędzających nieco spadł i wyniósł 32% – komentują autorzy Tygodnika.

Nasze postawy nie są na tle innych Europejczyków niczym niezwykłym. Na przykład w badaniu Monitoring Sentiment for Domestic and Intra-European Travel, przygotowanej przez European Travel Commission, aż 73% respondentów planuje przynajmniej jeden wyjazd między czerwcem a wrześniem. Tak wysoki odczyt mimo wojny na Ukrainie, pandemii i wysokiej inflacji dziwi. Wzrasta zainteresowanie wakacjami w Europie. 31% pytanych deklaruje chęć wyjazdu do kraju sąsiadującego, a 27% do innego niż sąsiadujący kraju Europy.

Niestety Polacy są wysoko w pewnej przykrej statystyce. Znajdujemy się na 4 pozycji spośród 15 badanych państw pod względem odsetka osób zamierzających pracować w trakcie wyjazdów wakacyjnych. Tak spędzić swój urlop planuje aż 32% z nas. Pod tym względem wyprzedzają nas jedynie 3 kraje. Pierwsi ex aequo z Amerykanami są Portugalczycy (39%). Trzecie miejsce wśród praktykujących workation zajęli  Australijczycy (31%).

Tanie wakacje – gdzie ich szukać? Odpowiadają ekonomiści PIE

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Radosław Ditrich

Świat postrzegam przez pryzmat liczb. Kocham przeglądać wykresy, tabele i mapy. Lubię także pobiegać i podróżować komunikacją publiczną.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker