Finanse

Tanie wakacje – gdzie ich szukać? Odpowiadają ekonomiści PIE

Gdzie pojechać aby zorganizować sobie tanie wakacje? Na to pytanie z perspektywy makroekonomicznej postanowili odpowiedzieć analitycy Polskiego Instytutu Ekonomicznego.

W najnowszym Tygodniu Ekonomicznym PIE, analitycy Instytutu postanowili przyjrzeć się cenom wakacji w Europie. Gdzie nadal możemy liczyć na tanie wakacje, a gdzie ceny rosną najszybciej?

Tanie wakacje? Ceny w Polsce rosną bardzo dynamicznie

Jak zauważają eksperci Polskiego Instytutu Ekonomicznego, wzrost cen usług hoteli i gastronomii w Polsce jest jednym z najwyższych w Unii Europejskiej. Dane Europejskiego Urzędu Statystycznego sugerują, że za wakacje zapłacimy dziś o 16% więcej niż w 2021 roku. Szacunki agencji Minds & Roses pokazują, że ceny noclegów najszybciej rosną w górach oraz nad morzem. Nie jest to oczywiście żadne zaskoczenie – są to najmocniej oblegane kierunki w Polsce. Na Mazurach podwyżki cen są zdecydowanie mniejsze. Jak twierdzi agencja, wzrost kosztów na Mazurach jest dwukrotnie mniejszy niż nad morzem. Jednocześnie Polacy coraz chętniej patrzą na tanie noclegi. Wzrosta m.in. liczba wyjazdów na pola namiotowe.

Zobacz też: Odpoczynek pracowników jest korzystny dla nich i dla pracodawców

Generalnie rzecz biorąc, ceny hoteli i restauracji gwałtownie rosną na w całej Europie. Wzrosty nie omijają żadnego popularnego kierunku. Warto jednak zauważyć, że skala wzrostu cen jest mocno zróżnicowana w poszczególnych krajach. Najmniejszy wzrost odnotowano na Malcie. Wakacje na tej wyspie są jedynie o niecałe 5% droższe niż rok temu.

Po drugiej stronie znalazła się Bułgaria. Inflacja cen hoteli i gastronomii przekracza tam 15% w ujęciu rocznym. Z perspektywy Polaka inflacja będzie jeszcze wyższa. Powodem jest znacznie słabszy złoty. Nasza waluta osłabiła się w stosunku do takich walut jak dolar czy euro.

Tanie wakacje w Turcji

Ekonomiści zwracają uwagę, że ciekawą opcją może być wyjazd do Turcji. Z jednej strony inflacja w tym kraju jest rekordowa i przekracza 70%. Z drugiej strony należy jednak pamiętać, że chodzi o ceny w lotach. Wzrost cen w niewielkim stopniu będzie odczuwalny przez zagranicznych turystów. Wszystko przez gwałtowne osłabienie kursu walutowego – turecka lira jest dzisiaj prawie dwukrotnie tańsza względem złotego niż rok temu. Paradoksalnie koszty wyjazdów mogą być niższe niż rok temu.

Latanie samolotem jest coraz droższe

Niezależnie od kierunku wyjazdu za granicę, należy liczyć się ze znacznym wzrostem cen biletów lotniczych. Jak podaje Europejski Urząd Statystyczny, loty są w tym roku o 11% droższe niż podczas poprzednich wakacji. Tak duży wzrost to zasługa zniesienia obostrzeń sanitarnych. Brak obostrzeń sprawił, że natężenie ruchu turystycznego znacznie wzrosło. Mimo to, bilety lotnicze nadal są przeciętnie tańsze niż w 2019 r.

Wakacje 2022: 46% Polaków planujących zagraniczny urlop skorzysta z usług biur podróży

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Radosław Ditrich

Świat postrzegam przez pryzmat liczb. Kocham przeglądać wykresy, tabele i mapy. Lubię także pobiegać i podróżować komunikacją publiczną.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker