FinansePolska

Wakacje 2022: 46% Polaków planujących zagraniczny urlop skorzysta z usług biur podróży

Według raportu portalu Wakacje.pl badającego nastroje konsumenckie dotyczące planowanego urlopu, znaczna część rodaków skorzysta w tym roku z usług biura podróży. Najpopularniejszym kierunkiem wakacyjnym po raz kolejny została Turcja. 

Wakacje 2022 – dlaczego Polacy wybierają biura podróży?

Według badania w tym roku na zagraniczny urlop wybiera się 40% Polaków, z czego 46% planuje skorzystać z usług biur podróży. Respondenci korzystający z oferty biur wskazują najczęściej na wygodę.

63% badanych twierdzi, że największą zaletą urlopu planowanego za pośrednictwem biura podróży jest konieczność wykonania zaledwie jednej transakcji obejmującej opłatę za hotel, transport itd. 62% wskazuje na brak konieczności załatwiania formalności związanych z organizacją pobytu, 40% respondentów wybiera biuro podróży, ze względu na opiekę i pomoc rezydenta w nagłych wypadkach.

Zobacz także: Zabytkowy most na granicy polsko-niemieckiej otwarty dla turystów

Najpopularniejsze kierunki wakacyjne 2022

Według raportu Wakacje.pl Polacy w tym roku planują udać się na zagraniczny urlop do Grecji, Hiszpanii, Turcji, Chorwacji, Włoch. Znaczna część  rodaków planuje wypoczywać także w Egipcie, Bułgarii, na Cyprze, Malcie i w Tunezji. Według stanu sprzedaży w pierwszej trójce najczęściej wybieranych kierunków w sezonie letnim znajdują się Turcja, Grecja i Egipt (łącznie 65% sprzedaży). Pary decydują się zazwyczaj na Riwierę Turecką Morza Śródziemnego (Antalya), Hurghadę w Egipcie oraz na Kretę. Rodziny z dziećmi wybierają najczęściej region Antalyi, Hurghady i wyspę Rodos.

84% Polaków wybierających zagraniczny urlop z biurem podróży wybiera opcję all inclusive lub ultra all inclusive. Na wyżywienie we własnym zakresie decyduje się zaledwie 0,7% Polaków. Według raportu rodacy w tym roku wydadzą średnio 5 756 zł za wyjazd dla dwóch osób do Turcji (względem 5 864 zł rok temu). W przypadku Grecji będzie to średnio 5 991 zł (względem 5 921 zł rok temu), a w Egipcie 6 410 zł (względem 5 652 zł rok temu). W przypadku Hiszpanii i Tunezji wczasowicze zapłacą odpowiednio 5 500 zł i 5 339 zł.

Zobacz także: Polska turystyka odnotowała fatalne wyniki w 2020 roku

Pod koniec marca, gdy badanie było przeprowadzane wśród respondentów, skutki inflacji nie były aż tak widoczne, jak obecnie. Prawdopodobnie przełoży się to na niższe obniżki w ramach promocji last minute. Tym samym przeceny w tym roku będą mniej spektakularne. Anna Podpora, menedżer produktu w Wakacje.pl, zwraca uwagę na złudne wrażenie promocji jako trik marketingowy wykorzystywany przez biura podróży. Według zeszłorocznej analizy wycieczki czy wczasy kupowane kilka dni przed wylotem były droższe niż kupowane na kilka, czy kilkanaście tygodni wcześniej. W niektórych przypadkach różnica wynosiła nawet 1 tys. zł.

Branża turystyczna mocno odczuje brak turystów z Rosji. Gdzie podróżują Rosjanie?

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Agnieszka Patyk

Absolwentka studiów azjatyckich dalekowschodnich, studentka KU Leuven i ekonomii na Uniwersytecie Jagiellońskim. Swoją przyszłość wiąże z finansami, ze szczególnym uwzględnieniem dalekowschodnich giełd papierów wartościowych. Jej pasją są języki obce, posługuje się angielskim, chińskim, rosyjskim oraz niemieckim. Współautorka monografii naukowej „Systemy Polityczne państw Bliskiego Wschodu”.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker