Europa

Branża turystyczna mocno odczuje brak turystów z Rosji. Gdzie podróżują Rosjanie?

Od lat Rosjanie stanowili ważną część europejskiego sektora turystycznego. Na południu Europy, gdzie branża turystyczna odpowiada za znaczną część PKB, turyści z Rosji postrzegani byli jako główne grupy przyjezdnych i wydających najwięcej pieniędzy. Gdzie podróżują Rosjanie? 

Gdzie najczęściej podróżują Rosjanie?

Analitycy Polskiego Instytutu Ekonomicznego oszacowali, że w dwóch ostatnich latach przed pandemią odnotowano 41 mln i 45 mln wyjazdów zagranicznych z Rosji (kolejno w 2018 i 2019 roku). W pierwszym roku pandemii ich liczba spadła do ok. 12 mln.

Najczęstszym wakacyjnym kierunkiem rosyjskich rodzin jest Turcja. Tylko w 2019 roku zrealizowano 6,7 mln zagranicznych wyjazdów. Szacuje się, że co czwarty zagraniczny turysta w Turcji pochodził z Rosji lub Ukrainy. W Polsce 290 tys. Rosjan skorzystało z bazy noclegowej w Polsce w 2019 roku. W 2020 ta liczba zmalała do 75 tys.

Nieco mniej turystów ze Wschodu przyjeżdżało do Francji, Włoch oraz Hiszpanii. Jednak według danych to właśnie Rosjanie wydawali najwięcej pieniędzy podczas wakacji. Przykładowo w samej Italii Rosjanie odpowiadali za 12% zakupów tax free. Średni rachunek opiewał natomiast na 1215 EUR. Co więcej, ponad połowa zatrzymywała się w hotelach wysokiej klasy (cztero- i pięciogwiazdkowych). Na Lazurowym Wybrzeżu co trzeci obywatel Federacji Rosyjskiej wydawał dziennie średnio 200 EUR. Ożywienie turystyczne może zostać zatrzymane wskutek sankcji nałożonych po ataku na Ukrainę.

Zobacz także: Indie dogadują się z Rosją w sprawie tańszej ropy

Zobacz także: Duński gigant Maersk wycofuje się z Rosji! Całkowicie zamyka działalność!

Europejska turystyka bez Rosjan

Ze względów ekonomicznych Rosjanie byli ważną grupą turystów na Południu. Znaczna część infrastruktury została przygotowana z myślą o turystach ze Wschodu. Jednak z uwagi na obowiązujące sankcje, w tym roku ożywienie w turystyce będzie rozczarowujące. Po ciężkich dwóch latach wywołanych pandemią, odbicie na rynku nie nastąpi. Pojawiają się inicjatywy wsparcia sektora turystycznego przez rządy danych państw. Rozważanym rozwiązaniem jest utworzenie wspólnego mechanizmu wsparcia dla firm turystycznych, które poniosą pośrednie straty wskutek wojny w Ukrainie.

Hiszpanie, Włosi i Francuzi chcą przyciągnąć na swój rynek turystów z innych części świata. Ostatnio szczególnie popularne stają się oferty skierowane do mieszkańców Bliskiego Wschodu.

Polska w G20. Jest szansa, ale warto ostudzić hurraoptymizm

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Agnieszka Patyk

Absolwentka studiów azjatyckich dalekowschodnich, studentka KU Leuven i ekonomii na Uniwersytecie Jagiellońskim. Swoją przyszłość wiąże z finansami, ze szczególnym uwzględnieniem dalekowschodnich giełd papierów wartościowych. Jej pasją są języki obce, posługuje się angielskim, chińskim, rosyjskim oraz niemieckim. Współautorka monografii naukowej „Systemy Polityczne państw Bliskiego Wschodu”.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker