Bezpieczeństwo EkonomiczneFinanse

PIE: należy nałożyć sankcje na kryptowaluty

Kryptowaluty odgrywają stosunkowo ważną rolę w wojnie wywołanej przez Rosję. Z jednej strony, dzięki nim Ukraina mogła uzyskać środki niezbędne do zakupu uzbrojenia i artykułów pierwszej potrzeby. Z drugiej strony, umożliwiły one najeźdźcom omijanie sankcji. Rosjanie kupują kryptowaluty, dzięki czemu mogą bez większych problemów wymieniać ruble na dolary oraz przenosić swój majątek za granicę. Z tego powodu analitycy Polskiego Instytutu Ekonomicznego (PIE) twierdzą, iż należy nałożyć sankcje na kryptowaluty. 

Dzięki kryptowalutom Ukraina zyskała 60 mln dolarów

Na początku rosyjskiej inwazji Wołodymyr Zełenski postanowił zezwolić na to, aby Narodowy Bank Ukrainy (NBU) zaczął obsługiwać płatności w kryptowalutach. Następnie ogłosił on, że posiadacze tych aktywów z całego świata mogą wpłacać posiadane środki na specjalne konto NBU. Z komunikatu ukraińskiego Ministerstwa Cyfrowej Transformacji wynika, że od tamtego momentu już ponad 60 mln dolarów w kryptowalutach trafiło do Ukrainy. Dzięki tym środkom nasz wschodni sąsiad mógł się dozbroić i zakupić środki potrzebne do udzielania pomocy humanitarnej.

Zobacz także: Rosja przykładem Iranu, może próbować ominąć sankcje poprzez kryptowaluty

Rosjanie kupują kryptowaluty i przenoszą swoje majątki za granicę

Z drugiej strony, kryptowaluty stały się środkiem, dzięki któremu najeźdźcy mogą bez większych problemów omijać sankcje. Otóż jak informują analitycy PIE, Rosjanie kupują kryptowaluty, a następnie korzystają z technik polegających na ich „miksowaniu” pomiędzy różnymi portfelami. Dzięki temu są oni w stanie między innymi anonimowo przenosić swój majątek za granicę i kupować za ruble dolary. 

Do tego takie działania ułatwiają giełdy kryptowalut. Otóż często nie stosują one standardów przeciwdziałania praniu brudnych pieniędzy takich jak AML czy KYC. Do tego nawet nie zamroziły one kont należących do rosyjskich użytkowników. Co więcej, Changpeng Zhao dyrektor generalny jednej z największych giełd na świecie, Binance, stwierdził w rozmowie z redaktorem Bloomberga, że takie działanie byłoby nieetyczne. 

PIE: należy nałożyć sankcje na kryptowaluty

Z tych powodów analitycy PIE wskazują, że konieczne jest, aby sankcje nakładane przez Zachód obejmowały również kryptowaluty. Jak możemy wyczytać w tygodniku ich autorstwa:

Sankcje powinny obejmować kryptowaluty, bowiem tylko w ten sposób możliwe będzie ich wykorzystanie do sprawnego wspierania ukraińskiej strony, bez jednoczesnego wspomagania rosyjskich oligarchów w unikaniu sankcji i finansowaniu wojny najeźdźczej.

Inwestujesz w kryptowaluty? Według UE powinieneś być przygotowany na utratę wszystkiego

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Adam Suraj

Ekonomista zarażony miłością do tej nauki przez Ha-Joon Chang. To on pokazał, że ekonomia to nie są nudne obliczenia, a nauka o życiu społecznym.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker