Finanse

Inwestujesz w kryptowaluty? Według UE powinieneś być przygotowany na utratę wszystkiego

Jak podkreślili w czwartkowym komunikacie unijni regulatorzy, inwestowanie w kryptowaluty wiąże się z bardzo dużym ryzykiem. Zaznaczyli oni, że osoby, które zakupiły te aktywa, pewnego dnia mogą po prostu utracić wszystkie zainwestowane w nie środki. Co więcej, zdaniem europejskich urzędników, ludzie ci nawet nie zdają sobie z tego sprawy! 

UE: inwestowanie w kryptowaluty wiąże się z bardzo dużym ryzykiem

W ten czwartek 3 organy Unii Europejskiej zajmujące się nadzorowaniem kolejno rynku papierów wartościowych, banków oraz sektora ubezpieczeniowego wydały wspólne oświadczenie odnośnie kryptowalut. W nim stwierdziły one, że inwestowanie w kryptowaluty wiąże się z bardzo dużym ryzykiem. Jak możemy wyczytać w oświadczeniu:

Konsumenci stoją przed bardzo realną możliwością utraty wszystkich zainwestowanych pieniędzy, jeśli kupią te aktywa.

Wynika to między innymi z tego, że zdaniem europejskich urzędników, oszustwa związane z kryptowalutami są powszechne, a rynek ten nie jest odpowiednio uregulowany przez UE. Oznacza to, że w razie utraty środków w wyniku oszustwa, obywatele UE nie mogą domagać się odszkodowania, gdyż europejskie prawo w zakresie usług finansowych, nie reguluje takiej sytuacji. Co więcej, według organów UE, coraz większa liczba osób inwestujących w kryptowaluty, nawet nie zdaje sobie sprawy, jakie ryzyko wiąże się z zakupem tych aktywów.

Zobacz także: Charlie Munger chciałby, aby nigdy nie wynaleziono kryptowalut

Do tego stwierdziły one, że obywatele UE powinni być szczególnie ostrożni wobec ofert pojawiających się w Internecie dotyczących inwestowania w kryptowaluty. Jak możemy wyczytać w oświadczeniu:

Konsumenci powinni być wyczuleni na ryzyko związane z wprowadzającymi w błąd reklamami […] Konsumenci powinni być szczególnie ostrożni wobec obietnic szybkich lub wysokich zysków, zwłaszcza tych, które wydają się zbyt piękne, by mogły być prawdziwe.

Kopanie kryptowalut ma zły wpływ na środowisko

Ponadto, organy UE podkreśliły, że konsumenci powinni być świadomi, jak negatywny wpływ na środowisko ma kopanie kryptowalut. Z danych szwedzkich urzędników wynika, że wydobycie kryptowalut na całym świecie prowadzi do emisji nawet 120 milionów ton CO2 rocznie. Podobną ilość dwutlenku węgla wyemitowałoby aż 100 milionów lotów w obie strony między Szwecją a Tajlandią. Co więcej, wydobycie samego Bitcoina i Ethereum zużywa w ciągu roku dwa razy więcej energii elektrycznej niż cała Szwecja.

Szwecja chce zakazać kryptowalut na tereniu Unii Europejskiej

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Adam Suraj

Ekonomista zarażony miłością do tej nauki przez Ha-Joon Chang. To on pokazał, że ekonomia to nie są nudne obliczenia, a nauka o życiu społecznym.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker