Polska

Czy uchodźcy z Ukrainy znajdą w Polsce pracę?

W ostatnich latach sporo mieszkańców Ukrainy przyjechało do naszego państwa w celach zarobkowych. Jednakże tempo ich napływu do Polski nigdy wcześniej nie było tak dynamiczne, jak obecnie. Z tego powodu autorzy tygodnika Polskiego Instytutu Ekonomicznego postanowili odpowiedzieć na pytanie, czy uchodźcy z Ukrainy znajdą w Polsce pracę. 

Ukraińcy są zadowoleni z pracy w Polsce, a polska gospodarka się rozwija

W latach 2014-2021 do Polski przybyło od jednego do dwóch milionów obywateli Ukrainy. Mieszkańcy tego państwa stosunkowo często przyjeżdżali do naszego kraju w celach zarobkowych. Co warto zaznaczyć, wielu z nich było zadowolonych zarówno z warunków pracy, jak i z samej pracy. Z danych przytoczonych przez ekonomistów PIE wynika, że aż 57 proc. ukraińskich pracowników miało dobre lub bardzo dobre nastawienia do swojego szefa. Ponadto aż 60 proc. migrantów za wschodnich granicy odczuwało zadowolenie z pracy w Polsce. 

Co warto zaznaczyć, nasz kraj skorzystał na imigracji. Jak wynika z badania przeprowadzonego przez polskich badaczy, wkład pracowników z Ukrainy do wzrostu polskiego PKB wyniósł około 0,5 pkt proc. rocznie. Oznacza to, że 13 proc. wzrostu PKB Polski w latach 2013-2018 zawdzięczamy migrantom za wschodniej granicy.

Czy uchodźcy z Ukrainy znajdą w Polsce pracę?

Jednakże aktualnie imigracja z Ukrainy do naszego kraju przybrała niespotykane wcześniej rozmiary. Jak informuje ekonomista Andrzej Kubisiak, od 24 lutego już dwa mln osób przekroczyło polsko-ukraińska granice w kierunku polskim. Z tego powodu analitycy PIE, postanowili odpowiedzieć na pytanie, czy jest prawdopodobne, iż uchodźcy z Ukrainy znajdą w Polsce pracę. 

Otóż jak widać na zamieszczonym poniżej wykresie, mimo stosunkowo niskiego bezrobocia w Polsce, wiele przedsiębiorców dalej zamierza zatrudniać nowych pracowników. Takie plany ma ogółem 14 proc. polskich firm. Co warto zaznaczyć, najczęściej zwiększać zatrudnienie planują przedsiębiorstwa duże i średnie. Jest to dobra nowina dla uchodźców z Ukrainy, gdyż oznacza ona, że w naszym kraju w najbliższym czasie miejsc pracy prawdopodobnie przybędzie. 

Zatrudnienie w Polsce

Z drugiej strony, najczęściej zatrudnienie zwiększać chcą firmy z sektora budowlanego. Z danych zaprezentowanych na powyższym wykresie wynika, że zamierza tak postąpić 21 proc. przedsiębiorców z tej branży. Jednakże branża ta jest bardziej otwarta na mężczyzn. Z kolei, jak wskazują analitycy PIE, uchodźcy z Ukrainy to przede wszystkim kobiety i dzieci. 

Polski rząd musi działać!

Jednakże niezależnie od tego, jaka branża najbardziej chce zwiększyć zatrudnienie, niezwykle ważne jest to, aby rząd ułatwił Ukraińcom odnalezienie się na polskim rynku pracy. Choćby, jak informują analitycy PIE, często poszukiwani są pracownicy z co najmniej komunikatywną znajomością języka polskiego. Z tego powodu powinno się uruchomić w naszym kraju kursy umożliwiające uchodźcom zaznajomienie się z naszym językiem. Do tego przydałoby się zorganizowanie odpowiednich szkoleń branżowych. Jak możemy wyczytać w tygodniku:

Prawdopodobnie będą też potrzebne szkolenia branżowe, których kosztów samodzielnie nie udźwigną zwłaszcza mali pracodawcy.

Nowy rekord – w ciągu jednego dnia przyjechało do Polski 106 tys. Ukraińców

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Adam Suraj

Ekonomista zarażony miłością do tej nauki przez Ha-Joon Chang. To on pokazał, że ekonomia to nie są nudne obliczenia, a nauka o życiu społecznym.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker