PolskaUSA

Związki zawodowe zarówno w Polsce, jak i USA rosną w siłę!

Związki zawodowe w Polsce i Stanach Zjednoczonych rosną w siłę. Co prawda dalej w obydwu tych krajach stosunkowo mała część siły roboczej należy do takich organizacji, ale między innymi ich działalność zaczyna być oceniana coraz bardziej pozytywnie przez opinię publiczną.

Amerykanie coraz przychylniej patrzą na działalność związków zawodowych

Jak widać na zamieszczonym poniżej wykresie, od 1983 roku poziom uzwiązkowienia w Stanach Zjednoczonych ciągle spadał. W 2020 roku wynosił on już niewiele ponad 10 proc. Oznacza to, że w ciągu prawie 3 dekad udział pracowników należących do związku zawodowego w sile roboczej spadł praktycznie o połowę! Jednakże zdaje się, że trend ten zaczął już zanikać. Związki zawodowe zaczęły być zakładane w amerykańskich korporacjach, którym przez długie lata udawało się zapobiec ich powstaniu. Choćby nie tak dawno temu powstał pierwszy w USA związek zawodowy w Amazon. 

Poziom uzwiązkowienia w USA
Źródło: Bloomberg

Co więcej, zaczęło się zmieniać również to, jak na te organizacje patrzy opinia publiczna. Z danych zaprezentowanych na zamieszonym poniżej wykresie wynika, iż w 2021 roku działalność związków zawodowych popierało aż 68 proc. Amerykanów. Ostatni raz takim poparciem organizacje te cieszyły się w latach 60., czyli ponad pięć dekad temu! Co więcej, odsetek osób nieaprobujących działalności związków wyniósł jedynie 28 proc.

Poparcie dla związków zawodowych
Źródło: Gallup

Zobacz także: Starbucks walczy z pracownikami chcącymi założyć związek zawodowy

Związki zawodowe w Polsce rosną w siłę!

Z kolei w Polsce, podobnie jak w USA poziom uzwiązkowienia jest relatywnie niski choćby na tle państw skandynawskich. Z danych przywołanych przez analityków Polskiego Instytutu Ekonomicznego (PIE) wynika, iż w Polsce w październiku 2021 r. zaledwie 5,5 proc. Polaków ogółem, a 10,5 proc. pracowników najemnych należało do związku zawodowego. Odsetek ten jest niemal stały od dekady. Dla porównania w Szwecji w 2019 roku 65,2 proc. pracobiorców należało do takowej organizacji. Jednakże można przypuszczać, że w Polsce tak jak w Stanach Zjednoczonych poziom uzwiązkowienia będzie rósł. 

Ostatnimi czasy w naszym kraju miało miejsce wiele strajków, które zakończyły się zwycięstwem pracowników. Choćby 3 marca rozpoczął się strajk w firmie Solaris, a już 3 kwietnia zarząd przedsiębiorstwa ustąpił i przyznał pracobiorcom podwyżki, o które ci walczyli. Ponadto ostatnio kontrolerom ruchu lotniczego zrzeszonym w ramach Związku Zawodowego Kontrolerów Ruchu Lotniczego, udało się porozumieć z PAŻP, dzięki czemu zostaną wprowadzone elementy gwarantujące zwiększenie bezpieczeństwa pracy i wynagrodzeń.

Zobacz także: Konflikt w PAŻP został zażegnany! Jest porozumienie z kontrolerami

Ponadto Polacy mają coraz lepszą opinię o związkach zawodowych. Co prawda dalej wielu rodaków twierdzi, że są one raczej nieskuteczne, ale odsetek osób tak myślących sukcesywnie maleje. Z badania CBOS wynika, że jeszcze w 2013 roku tak uważało 57 proc. Polaków. Z kolei w zeszłym roku odsetek ten był już o 20 pkt proc. niższy! Co więcej, coraz więcej rodaków ufa tym organizacjom. Jak możemy wyczytać w tygodniku PIE: 

W badaniu CBOS z 2020 r. dotyczącym zaufania społecznego pierwszy raz od 2008 r. więcej osób wyrażało ogółem zaufanie do związków zawodowych niż jego brak.

Związki zawodowe w USA cieszą się rosnącym poparciem społecznym

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Adam Suraj

Ekonomista zarażony miłością do tej nauki przez Ha-Joon Chang. To on pokazał, że ekonomia to nie są nudne obliczenia, a nauka o życiu społecznym.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker