Komentarze I Analizy

Odpoczynek pracowników jest korzystny dla nich i dla pracodawców

W 2020 roku, ze względu na wybuch pandemii, liczba Polaków wyjeżdżających na wakacje znacznie spadła. Odsetek rodaków udających się do innego miejsca w celach wypoczynkowych na co najmniej dwa dni wyniósł zaledwie 39 proc., gdy jeszcze w 2018 roku był on aż o 21 pkt proc. większy. Jak wskazują analitycy Polskiego Instytutu Ekonomicznego (PIE) taka sytuacja jest niekorzystna zarówno dla pracobiorców, jak i pracodawców. Otóż odpoczynek pracowników sprawia, że ci wykonują swoje obowiązki efektywniej oraz są zdrowsi i szczęśliwsi! 

Polacy w wyniku pandemii postanowili odpuścić sobie wyjazd wakacyjny

Jak widać na zamieszczonym poniżej wykresie w latach 2012-2018 liczba Polaków wyjeżdżających na wakacje stabilnie rosła. W 2012 roku tylko 46 proc. rodaków udało się do innego miejsca w celach wypoczynkowych na co najmniej dwa dni. Z kolei w 2018 roku odsetek ten wyniósł już 60 proc. Jednakże w 2019 roku spadł on o 5 pkt proc., a następnie wybuchła pandemia koronawirusa. Ta nie tylko sprawiła, że tylko 39 proc. Polaków wyjechało w celach wypoczynkowych na co najmniej dwa dni, ale doprowadziła również do tego, że rodacy ogólnie krócej odpoczywali i rzadziej decydowali się na dłuższe wakacje. 

Odsetek Polaków wyjeżdzających na wakacje
Źródło: Polski Instytut Ekonomiczny, Tygodnik Gospodarczy

Zobacz także: 4-dniowy tydzień pracy nie zawsze oznacza większą produktywność pracowników

Jak możemy wyczytać w tygodniku PIE:

Srednia liczba dni spędzonych na wyjazdach wypoczynkowych lub turystycznych w 2021 r. wyniosła 13,4 dni, a w 2020 r. tylko 12,4 dni i była to najniższa wartość od 2003 r. Jednocześnie odsetek osób wyjeżdżających na długie wakacje (powyżej 7 dni) wyniósł w 2021 r. tylko 27 proc, czyli mniej niż w latach 2014-2019. 

Odpoczynek pracowników jest korzystny dla nich i dla pracodawców

Jak zaznaczają analitycy Instytutu taka sytuacja jest niekorzystna zarówno dla pracowników, jak i pracodawców. Po pierwsze pracobiorcy po wypoczynku wykonują swoje zawodowe obowiązki szybciej i przy mniejszym wysiłku niż przed nim. Przynajmniej tak wynika z badania przeprowadzonego przez Boston Consulting Group. Co więcej, z analizy firmy E&Y wynika, że każde dodatkowe 10 godzin odpoczynku pracownika zwiększa jego wydajność aż o 8 proc. 

Ponadto, badania, na które powołują się analitycy PIE wskazują również na to, że wakacje są w stanie trwale podnieść poziom nastroju i szczęście pracowników. Jednakże, aby tak się stało, pracobiorca musi całkowicie odciąć się od obowiązków służbowych, co może nie być wcale takim łatwym zadaniem. Niektórzy ludzie po prostu nie potrafią przestać obserwować, jak idą projekty, w które byli zaangażowani. Z kolei czasami pracodawca nie pozwoli danemu pracownikowi zapomnieć o tym, że ten ma pracę i będzie pisał do niego maile dotyczącego jego obowiązków służbowych. Jednakże najprawdopodobniej wraz z upływem czasu ten drugi problem będzie zanikać, gdyż europejskie rządy podejmują działania mające na celu ukrócić analizowany proceder. Choćby w Belgii w bieżącym uchwalono prawo, które ustanowiło, że pracodawca nie może kontaktować się z pracownikami, gdy ci nie są w pracy. 

Zobacz także: Belgia wprowadza prawo do 4-dniowego tygodnia pracy

Co interesujące, odpoczynek pracowników może im nawet uratować życie. Jak informują analitycy PIE:

Wykorzystanie przynajmniej raz w roku dni wolnych od pracy może obniżyć prawdopodobieństwo zgonu aż o 20 proc., a ryzyko zgonu spowodowanego chorobami serca o 30 proc.

Do tego wskazują oni, że z wielu badań wynika, że urlop ogólnie poprawia stan zdrowotny pracowników. 

Urlop bez ograniczeń powoduje, że pracownicy odpoczywają krócej

Biorąc pod uwagę wszystkie korzyści płynące z odpoczynku pracowników nie powinno dziwić, że niektóre amerykańskie firmy postanowiły wprowadzić urlop bez ograniczeń. Choćby, jeśli jesteście pracownikiem Netfliksa w Stanach Zjednoczonych możecie wziąć tyle dni wolnych, ile wam się żywnie podoba. Choć warto zaznaczyć, że dalej musicie wykonać powierzone wam zadania w określonym czasie. Ponadto, w Polsce również niektórzy pracodawcy zaczęli wprowadzać to rozwiązanie w życie. Choćby w zeszłym roku urlop bez ograniczeń wprowadziła firma SYZYGY Warsaw. 

Jednakże, jak wskazują analitycy PIE pracownicy mogący skorzystać z nielimitowanego urlopu zazwyczaj odpoczywają krócej, niż osoby zatrudnione u pracodawcy, który nie oferuje takiego benefitu. W tygodniku ich autorstwa możemy wyczytać, iż:

Ludzie pracujący w firmach oferujących nielimitowany urlop wypoczynkowy w 2017 r. brali 13 dni urlopu rocznie, czyli o 2 dni mniej niż w firmach z tradycyjnym planem urlopowym.

Wpływ pracy zdalnej na zdrowie jest niekorzystny

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Adam Suraj

Ekonomista zarażony miłością do tej nauki przez Ha-Joon Chang. To on pokazał, że ekonomia to nie są nudne obliczenia, a nauka o życiu społecznym.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker